Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oslo: Anders Behring Breivik ubiega się o zwolnienie warunkowe. Czy ma szansę na łaskę?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
AP/East News
Po odsiedzeniu dekady za kratami najbardziej okrutny morderca norweski ubiega się o przedterminowe zwolnienie. Czy ma na to szansę?

Najbardziej okrutny norweski zabójca Anders Behring Breivik ubiega się o zwolnienie warunkowe po 10 latach w więzieniu.

Twierdzi, że po 10 latach spędzonych za kratkami, nie stanowi już zagrożenia dla społeczeństwa i chce uzyskać przedterminowe zwolnienie z 21-letniego wyroku. Terrorysta nie okazał jednak żadnych wyrzutów sumienia od czasu, gdy w 2011 r. zabił 77 osób z użyciem bomb i broni palnej.

Randi Rosenqvist, psychiatra, która śledziła Breivika od czasu jego uwięzienia w 2012: Mogę powiedzieć, że nie dostrzegam wielkich zmian w jego funkcjonowaniu od czasu jego procesu karnego, kiedy chwalił się skalą swojej zbrodni.

Rosenqvist przedstawi sądowi raport, który jest kluczowy, jeśli przestępcy mają wykazać, że nie są już niebezpieczni.

Jest mało prawdopodobne, by go uwolniono - powiedział Berit Johnsen, profesor w University College of Norwegian Correctional Service. - Myślę, że jest oczywiste, że nadal istnieje ryzyko, że popełni nowe przestępstwa, jeśli zostanie zwolniony.

Rozprawa ma potrwać trzy dni, ale wyrok nie zostanie ogłoszony przez kilka tygodni.

22 lipca 2011 r., po miesiącach drobiazgowych przygotowań, Breivik zdetonował bombę przed siedzibą rządu w Oslo, zabijając osiem osób i raniąc dziesiątki. Potem pojechał na wyspę Utya, gdzie otworzył ogień z broni palnej do uczestników corocznego obozu letniego lewicowego skrzydła młodzieżowego Partii Pracy. 69 osób zostało tam zabitych, w większości nastolatków, zanim Breivik poddał się policji.

W 2012 r. Breivik został skazany na maksymalny 21-letni wyrok z klauzulą ​​- rzadko używaną w norweskim wymiarze sprawiedliwości - że może być przetrzymywany bezterminowo, jeśli nadal jest uważany za zagrożenie dla społeczeństwa.

To ta klauzula oznacza, że ​​może on zażądać rozprawy przed zwolnieniem warunkowym po 10 latach. I choć prawdopodobnie oznacza to wyrok dożywotni, otwiera również możliwość, by Breivik żądał corocznych przesłuchań w sprawie zwolnienia warunkowego, podczas których będzie mógł przedstawiać swoje skrajne poglądy.

Zgodnie z norweskim prawem ma teraz prawo stanąć przed sędzią – mówił jeden z obrońców Breivika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oslo: Anders Behring Breivik ubiega się o zwolnienie warunkowe. Czy ma szansę na łaskę? - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki