Optymizm dla potrzeb RIO

Jarosław Sender
Miasto przygotowało nową wieloletnią prognozę finansową

Miasto ma już nową wieloletnią prognozę finansową. Radni przyjęli ten dokument - najważniejszy obok budżetu dokument finansowy samorządu - podczas ubiegłoczwartkowej sesji. Przypomnijmy, że poprzednia WPF została w całości uchylona przez Regionalną Izbę Obrachunkową (pisaliśmy o tym obszernie kilka tygodni temu).

RIO, uchylając WPF, zarzuciło miastu celowe zaniżenie planowanych w przyszłych latach wydatków, żeby "budżet w roku 2014 spełniał wymogi określone w przepisie art. 243 ustawy o finansach publicznych". Chodzi o ograniczenia w zadłużaniu się samorządów.

Miasto osiągnęło to wpisując w WPF zupełnie nierealne dane dotyczące wydatków w przyszłych latach. W 2013 roku wydatki bieżące miały być według miasta o 35 milionów złotych niższe niż w 2012 roku! RIOpoprosiło miasto o wyjaśnienia w tej sprawie. Prezydent odpisał wówczas, że zaniżenie prognozy wydatków budżetowych w 2013 roku (i kolejnych)wynika stąd, że miasto "w dochodach (…) na 2013 rok nie zaplanowano środków przewidzianych do pozyskania z UE (w formie refundacji) na realizację inwestycji. Wydatki na zadania inwestycyjne zostały zaplanowane w kwotach realnych w całości ze środków Miasta. Refundacja z UE nastąpi po zakończeniu poszczególnych zadań i zostanie przeznaczona na uzupełnienie planu w zakresie wydatków bieżących (…)."

Regionalnej Izby Obrachunkowej to tłumaczenie nie zadowoliło i uchyliła ona wieloletnią prognozę finansową miasta w całości. Miasto przygotowało nowy dokument. Podobno "realniejszy". "Realność" ta polegać ma na wpisaniu w plan dochodów dużo większych dochodów majątkowych i dużo większych środków z Unii Europejskiej.

Jeśli chodzi o te ostatnie to miasto wykazało duży optymizm. Wystarczy porównać kwoty środków unijnych (realnych) z ostatnich lat z "prognozą" na lata następne. Itak w 2010 roku było to ok. 2 mln zł, w 2011 (przewidywane wykonanie - 5,7 mln zł), w 2012 ma być (założenia budżetu) ok. 2 mln zł. A dalej zaczyna się "eldorado" - w 2013 roku miasta "prognozuje" pozyskać z UE 15 mln zł, a w 2014 - 20 mln zł!

Żeby WPF była jeszcze bardziej "realna" miasto zapisało też na kolejne lata imponujące dochody majątkowe. Tu też zróbmy porównanie realnych dochodów majątkowych z lat minionych i "prognozy". Dochody majątkowe miasta w 2009 i 2010 roku wyniosły po ponad 6,5 mln zł, w 2011 (przewidywane wykonanie) - 8,6 mln zł. Tegoroczny budżet zakłada, że dochody majątkowe wyniosą prawie 10 mln zł.

A potem? A potem miasto zacznie chyba sprzedawać co się tylko da, bo wieloletnia prognoza finansowa zakłada, że dochody majątkowe w 2013 roku wyniosą w 2013 roku 18,5 mln zł, a w 2014 roku - 23,5 mln zł!

W ubiegły czwartek poprawiona w ten sposób prognoza finansowa została przyjęta przez radnych.

Podczas sesji podjęto też inną ważną uchwałę finansową. Zmieniono przyjętą wcześniej uchwałę o emisji obligacji. Zamiast planowanych 40 mln zł obligacji miasto - według nowej uchwały - wyemituje w tym roku "tylko" 27 mln zł. Pozostałe 13 mln zł ma zamiar wyemitować w roku 2013. Tym samym ciężar zobowiązania, które pozostaje takie samo, zostanie rozłożony na dwa lata. n

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie