Oni od nas odeszli. Zmarli listopad 2008 - wrzesień 2009

Czesław Parzych
Fot. sxc.hu
Nasza pamięć przedłuża życie Zmarłych. Wspominamy, jak co roku, osoby z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego, które były bliskie i znane nie tylko rodzinom.

Listopad

Hanna Gołaś - urodziła się w Troszynie, nauczycielka w Szkole Podstawowej w Lelisie, zorganizowała ogródek jordanowski w Ostrołęce. Zmarła 12 listopada. Miała 75 lat. Pochowana na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Tadeusz Wincenty Połatajko - w latach 1990-1999 był zastępcą kierownika Urzędu Rejonowego w Ostrołęce, a od 1999 do 2008 roku pełnił funkcję powiatowego rzecznika praw konsumentów. W latach 1998-2002 ostrołęcki radny, długoletni honorowy dawca krwi. Zmarł 14 listopada. Miał 58 lat.

Grudzień

Zygmunt Moczydłowski - doktor nauk medycznych. Urodził się 9 stycznia 1939 r. w Krajewie Białym. Od 1977 r. pracował w ostrołęckim szpitalu, gdzie stworzył oddział urazowo-ortopedyczny. Był jego ordynatorem. Członek Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Pogodny i wrażliwy na ludzkie cierpienia. Zmarł 1 grudnia, został pochowany na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Andrzej Sienkiewicz - długoletni, zasłużony instruktor budownictwa przy ZSZ nr 2 w Ostrołęce. Zmarł 12 grudnia. Miał 67 lat. Pochowany na cmentarzu komunalnym w Ostrołęce.

Henryk Dawid (Henio) - urodził się 1 lipca 1942 r. w Strzałkach, "dobry duch" ulicy Obrońców, gdzie mieszkał, i całego osiedla "za więzieniem". Zawsze życzliwy i pogodny, skory do pomocy innym. Pracował w Olsztyńskiej Centrali Inżynierii Budowlanej jako kierowca koparki. Zmarł 17 grudnia. Pochowany na cmentarzu w Kadzidle.

Symfoniusz Ireneusz Mierzejewski - długoletni mieszkaniec Ostrołęki (u schyłku życia mieszkał w Łodzi), kombatant AK, odznaczony m.in. Krzyżem Partyzanckim za Akcję ,,Burza". Był jednym z dyrektorów Elektrociepłowni ,,Ostrołęka". Zmarł 23 grudnia. Miał 82 lata. Został pochowany na ostrołęckim cmentarzu parafialnym.

Styczeń

Henryk Wierzbowski - współzałożyciel i wieloletni prezes spółki ,,Dromost" w Ostrołęce. Zmarł 6 stycznia w wieku 62 lat.

Cecylia Janina Załuska - urodziła się 22 listopada 1922 r. w Miastkowie. Długoletnia i zasłużona dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ostrołęce. Zmarła 19 stycznia, pochowana na cmentarzu parafialnym.

Janina Małgorzata Pychotka - długoletni i zasłużony pracownik Narodowego Banku Polskiego, pełniła funkcje kierownicze. Zmarła 24 stycznia w wieku 80 lat. Pochowana na cmentarzu parafialnym.

Janusz Ciecierski - długoletni pracownik ZWAR-u w Ostrołęce. Zmarł 28 stycznia 2009 r. Miał 52 lata, został pochowany na cmentarzu parafialnym.

Czesław Roszkowski - urodził się 23 stycznia 1926 r. w Płonce Kościelnej. Ksiądz prałat, proboszcz i dziekan kościoła p.w. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce od 1 września 1988 r. do 24 października 1989 r. Boleśnie przeżył pożar świątyni, który wybuchł nocą z 13 na 14 marca 1989 roku. 25 października 1989 r. przeszedł na urlop zdrowotny, od 1 lipca 1990 roku znów pełnił posługę kapłańską jako proboszcz parafii Szczepankowo. Od 1994 roku - ojciec duchowny dekanatu św. Brunona BM w Łomży. Zmarł 28 stycznia, pochowany na cmentarzu parafialnym w Płonce Kościelnej.

Luty

Stanisław Bziukiewicz - znany kurpiowski bursztyniarz, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Pochodził ze wsi Wach, ostatnio mieszkał w Ostrołęce. Zmarł 26 lutego. Bursztyniarskie tradycje przejął po nim syn, Zdzisław.

Marzec

Stanisław Ceberek (Stach) - urodził się w Dębach, mieszkał z rodziną w Wykrocie, gdzie prowadził gospodarstwo rolne. Promował Kurpiowszczyznę - Puszczę Zieloną, którą tak mocno ukochał. Jego życiowe credo brzmiało: ,,Bogu duszę, ludziom serce, Ojczyźnie pracę". Pełnił wiele funkcji - poczynając od przewodniczącego GRN w Wykrocie, na senatorze kończąc. Bezkompromisowy w obronie dumy, kultury i tradycji kurpiowskiej oraz wiary chrześcijańskiej, czemu wielokrotnie dawał publicznie wyraz. Mistrz gawęd i gadek kurpiowskich, wielokrotny starosta bartny Miodobrania Kurpiowskiego, śpiewak i tancerz, założyciel i długoletni kierownik zespołu ludowego ,,Kurpie Leśne". Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Kurpikiem 2002 w kategorii działalność publiczna. Zmarł 5 marca, pochowany na cmentarzu parafialnym w Myszyńcu.

Marianna Gwiazdowska - urodziła się 2 lutego 1955 r. w Dylewie. Od 1991 roku była pracownikiem administracyjnym Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, delegatury w Ostrołęce. Zmarła 24 marca. Pochowana została na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Kwiecień

Stefan Łojek - urodził się 14 kwietnia 1915 r. w Kaczce. Długoletni, zasłużony pracownik administracji państwowej w Ostrołęce. Zmarł 7 kwietnia. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Maj

Marian Lech - długoletni, zasłużony nauczyciel geografii ("Globus" - tak nazywali go uczniowie) w I LO im. gen. J. Bema w Ostrołęce (od 1959 r. do 2000 r.) W latach 1994-2004 pracował również w II Społecznym LO im. Toniego Halika. Lubiany przez młodzież, znakomity organizator szkolnych wycieczek po Polsce. Odznaczony m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 20 maja. Miał 80 lat. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Czerwiec

Edmund Goman - urodził się 4 kwietnia 1947 r. w Katowicach, w rodzinie cygańskiej. W Ostrołęce mieszkał od 1970 roku. Pracował przy rozbudowie miasta, jako montażysta w Kombinacie Budowlanym. W ramach kontraktu budował też drogi w Iraku. Przez wiele lat prowadził sklep spożywczy przy ulicy Psarskiego. Ostatnio mieszkał z rodziną w Białobrzegu Bliższym. Zmarł 15 czerwca. Spoczywa na cmentarzu parafialnym.

Ryszard Kulesza - długoletni pracownik ostrołęckiej elektrowni. W młodości grał w MZKS Narew Ostrołęka, w obronie, razem ze Zbyszkiem Nawrotem. Zmarł 14 czerwca. Miał 71 lat, pochowany został na cmentarzu parafialnym.

Lipiec

Jan Konopka - urodził się 3 lipca 1927 r. w Chudowie. Zasłużony, długoletni nauczyciel fizyki i astronomii w I LO im. gen. J. Bema w Ostrołęce (od 1953 r. do 31 sierpnia 1992 r.), wicedyrektor tej szkoły w latach 1955-1960 i 1975-1978, działacz Związku Nauczycielstwa Polskiego, odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 3 lipca.

Franciszek Matoszko - Sybirak, prezes oddziału Związku Sybiraków w Ostrołęce. Zmarł 4 lipca. Miał 71 lat.

Marine i Yegnish (Maria i Jerzy) Karapetyanowie - Ormianie, od lat mieszkający w Ostrołęce, zginęli 8 lipca w wypadku samochodowym pod Radomiem. Maria miała 49 lat, jej mąż Jerzy - 48. Pochowani na ostrołęckim cmentarzu parafialnym.

Wiesław Sierant - urodził się 11 lutego 1934 r. w Klimontowie, ostrołęcki lekarz chirurg, ginekolog- położnik. Zmarł 13 lipca.

Wrzesień

Antoni Garbulewski - urodził się 5 marca 1942 r. w Kolnie. Długoletni, zasłużony pracownik ZURiT-u w Ostrołęce, potem GS Ostrołęka w zakładzie naprawczym sprzętu radiowo-telewizyjnego. Od początku lat 90. na rencie. Zawsze pogodny i życzliwy, znany i szanowany przez ostrołęczan. Zmarł 13 września, pochowany został na cmentarzu parafialnym.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec Ostrołęki

WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ IM DAĆ PANIE .....

Dodaj ogłoszenie