Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oleksy w Ostrołęce

(paf)
Marszałek Sejmu Józef Oleksy gościł w poniedziałek, 12 lipca, w Ostrołęce. Spotkał się z mieszkańcami i lokalnymi władzami w siedzibie nieistniejącego Urzędu Wojewódzkiego. Wcześniej marszałek przeprowadził rozmowę z dyrekcją ostrołęckiego szpitala. Dotyczyła ona głównie ciągnącej się od dwudziestu lat budowy nowego szpitala.

- Nie jest to normalne zjawisko - potwierdził marszałek Oleksy. - Zostaliśmy zobligowani przez dyrekcję szpitala do zajęcia się tą sprawą. Więc nie mamy innego wyjścia - żartował.
Temat zdrowia zdominował również spotkanie z mieszkańcami Ostrołęki.
- Sejmowa komisja zdrowia opracowała do dziś (tj. do 12 lipca - przyp. red.) 83 artykuły projektu ustawy - mówił Oleksy. - Wszystkich artykułów jest 240, ale nie widzę innej możliwości niż taka, że posłowie zdążą z przygotowaniem tej ustawy. Może powinna być ona trochę krótsza i mniej szczegółowa, ale uchwalona być musi. Przecież placówki opieki zdrowotnej muszą mieć jasną sytuację, muszą podpisywać kontrakty. Pacjenci także powinni wiedzieć, co ich czeka od 1 stycznia.
Publiczność pytała marszałka, dlaczego Sejm tak szybko uporał się z ustawą o wynagrodzeniu europarlamentarzystów, a nie potrafi robić tego samego z ważniejszą ustawą o opiece zdrowotnej. Oleksy wyjaśniał, że powody są co najmniej dwa.
- Po pierwsze, jest to znacznie bardziej skomplikowana i obszerniejsza ustawa, więc wymaga większego nakładu pracy - mówił Józef Oleksy. - Ponadto - i to chyba najistotniejsze - jest to bardzo popularny wśród polityków temat do robienia rozgłosu medialnego. Każdy wie, że jest to temat o ogromnym znaczeniu społecznym. Próbują więc różni parlamentarzyści promować populistyczne projekty i pomysły, często nierealne w realizacji. A przecież żeby szybko działać, trzeba działać w porozumieniu, trzeba szukać wspólnie rozwiązań. Tego porozumienia nie ma. Najlepszym dowodem na to, jak trudną sprawą jest ustawa o opiece zdrowotnej, jest fakt, że od 1990 r. nie stworzono sprawnie działającego systemu świadczeń zdrowotnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki