Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olej lniany, czyli jaki? Właściwości, zastosowanie, nie tylko w kuchni! Czym się różni olej lniany od oleju budwigowego?

Anna Wołosz
Olej lniany, czyli jaki? Właściwości, zastosowanie, nie tylko w kuchni! Czym się różni olej lniany od oleju budwigowego?
Olej lniany, czyli jaki? Właściwości, zastosowanie, nie tylko w kuchni! Czym się różni olej lniany od oleju budwigowego? 123rf
Olej lniany powstaje z siemienia lnianego. Pomaga utrzymać zdrowie, piękną cerę i włosy. Szczególnie poszukiwany jest olej lniany budwigowy. Co kryje się pod tą nazwą? Ile kosztuje i jak stosować olej lniany? Ten specyfik przyda się nie tylko w kuchni.

Co to jest olej lniany?

Powstaje w wyniku tłoczenia na zimno nasion lnu zwyczajnego, tego samego, z którego pozyskuje się włókna na ubrania (Linum usitatissimum). Otrzymuje się w ten sposób olej roślinny, o barwie określanej jako: żółta, ciemnożółta, złota. Ma zastosowanie w kuchni i medycynie naturalnej.

Jakie

Olej lniany ma specyficzny smak i zapach. Niespodziewanie wrócił do polskich spiżarni nie jako przysmak, ale i środek leczniczy. Dr Johanna Budwig, specjalistka ds. tłuszczów przy departamencie zdrowia Niemiec, badała olej lniany pod kątem zawartość kwasów Omega-3. Uznała, że pod względem działania przewyższa tran. Rezultat badań to dieta olejowo-białkowa, czyli dieta dr Budwig.

Olej lniany pod względem działania przewyższa tran - wywnioskowała z badań dr Budwig.

W swojej diecie opartej na badaniach oleju lnianego dr Budwig zalecała picie niesłodzonych soków i herbat ziołowych, spożywanie kasz, ciemnego pieczywa, ryb, zamiast mięsa, picie kefirów i jogurtów oraz napoju ze sparzonych drożdży piekarskich. Częścią kuracji są też kąpiele słoneczne. Powstaje pod ich wpływem witamina D. Zakazane są używki, cukier, żywność z konserwantami i antybiotykami oraz potrawy odgrzewane.

Czym się wyróżnia

Olej budwigowy to taki, który został wyprodukowany z odmian lnu o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych Omega-3, powyżej 10%. Tłoczony na zimno, bez środków chemicznych i dodatków, jak konserwanty. Olej lniany przydaje się w razie:

  • problemów trawiennych,
  • zwłaszcza wrzodów żołądka,
  • schorzeniach układu krążenia (miażdżycy, chorobie wieńcowej).

Jaki wybrać olej lniany?

Oleje lniane właściwie nie różnią się składem, chyba że posiadają dodatki; np. syntetyczną witaminę E.

Jaki olej lniany kupić? Na pewno czysty, z pierwszego tłoczenia, na zimno.

Dodatki są zbędne. Najlepsze właściwości zdrowotne, poszukiwane przez osoby, które zwracają uwagę na to, co jedzą, ma olej lniany tłoczony na zimno, wysokolinolenowy, nierafinowany, produkowany z nasion, które nie są modyfikowane. Ważny jest sposób przechowywania: w chłodnym pomieszczeniu (zalecana lodówka, dolna półka), szczelnie zamknięty, bez dostępu światła. Kupując olej lniany warto zapytać sprzedawcę, jak i gdzie trzymany jest produkt w sklepie czy aptece. Jeśli stosujemy olej lniany tylko profilaktycznie, kupujmy go w małych butelkach, żeby szybko zużyć.

Żeby zadziałać, olej lniany musi zawierać co najmniej 50% kwasu tłuszczowego Omega-3 oraz kwas Omega-6. Dokładnie: połowa składu to kwasy alfa-linolenowe Omega-3, 25% kwasy linolowe Omega-6 i 25% nasycone kwasy tłuszczowe Omega-9. Kwasy omega-3 nie są gromadzone w organizmie, nie przedawkujemy ich. Takiej jakości olej lniany można pić z łyżki.

Dlaczego nie powinien nas skusić olej rafinowany? Proces oczyszczenia w wysokich temperaturach pozbawił go "dobrych" kwasów tłuszczowych, zamieniając je w "złe", czyli kwasy trans. Nasze ciała nie znają takiego rodzaju pożywienia, nie potrafią go strawić, działa na nie jak trucizna.

Gdy go już wybierzemy i kupimy, nie może stać dłużej, niż 3 miesiące. Po otwarciu traci właściwości zdrowotne w ciągu miesiąca, dlatego trzeba zwracać uwagę na datę produkcji. Jednak nie znaczy to, że po tym czasie olej lniany jest do wyrzucenia. Nadal można go stosować zewnętrznie.

Jak stosować olej lniany?

Olej lniany w kuchni

olej lniany, sałatka, warzywa, obiad
Olej lniany używany często do sałatek, ale jest też doskonałym tłuszczem do pieczywa, kapusty czy cebuli. Olej lniany nie nadaje się do pieczenia, smażenia itp pixabay

W Polsce olej lniany można kupić bez problemu, dostępny jest zarówno w małych sklepikach jak i dużych sieciach handlowych. Używany jest w tradycyjnej kuchni, w tym do:

  • kapusty wigilijnej,
  • cebuli,
  • ziemniaków
  • śledzi

Olej lniany jest ceniony za lekko orzechowy, gorzkawy smak. Można go jeść nawet prosto z łyżki. Warto dodawać olej lniany do sałatek, surówek, maczać w nim pieczywo. Zaleca się go osobom aktywnym fizycznie oraz chorym, kontuzjowanym (ma właściwości przeciwzapalne). Na Zachodzie robi karierę, dzięki wypowiedziom gwiazd, w tym Hilary Swank. Polacy najchętniej używają oleju i siemienia lnianego "na trawienie", bo ma właściwości osłonowe.

Olej lniany do pielęgnacji butów

Olej lniany można stosować do domowej konserwacji wyrobów ze skóry, w tym butów i torebek.

Dlaczego warto pić olej lniany?

  • to świetne źródło witaminy E, łyżeczka oleju pokrywa 12 procent dziennego zapotrzebowania
  • ma w składzie fitoestrogeny, zalecane w razie problemów kobiecych, związanych z cyklem miesięcznym i menopauzą
  • nawilża i chroni skórę, cenią go osoby z łuszczycą i innymi trudnymi do wyleczenia schorzeniami skóry. Bywa składnikiem leków na te choroby
  • podnosi wytrzymałość i wspiera układ krwionośny, co przydaje się sportowcom
  • zawarty w nim kwas linolenowy ma wpływ na sprawność umysłową. Trwają badania nad zastosowaniem oleju lnianego w chorobie Alzheimera. Obniża poziom cholesterolu
  • jest sprawdzonym środkiem, który przynosi ulgę w kłopotach trawiennych, zwłaszcza przy bólach brzucha i zaparciach
  • podany w przypadku EIB, (skurcze oskrzeli, które występują po dużych wysiłku fizycznym albo u osób chorych na astmę), redukuje je
  • badania trwają, ale mówi się o podawaniu oleju lnianego w profilaktyce nowotworów

Dawkowanie oleju lnianego, czyli co za dużo to nie zdrowo

Dawki oleju lnianego powinny być ustalone indywidualnie, ponieważ każdy ma inne zapotrzebowanie. Dorosła osoba może przyjmować do 6 łyżek oleju lnianego dziennie. Olej lniany w większych ilościach może spowodować rozwolnienie. Jednak te większe ilości zaczynają się od szklanki.

Uwaga! Olej lniany należy spożywać na surowo.

Ten rodzaj oleju źle znosi np. smażenie. Traci swoje cenne właściwości. Oczywiście olej lniany to tłuszcz, więc nie wolno przesadzić z jego spożywaniem. Zwolennicy tego oleju mówią, że powinno się nim zastąpić wszystkie inne tłuszcze, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego, jak smalec i masło. Doskonale je zastąpi, przy tym nie dostarczy zbyt wielu kalorii.

olej lniany na włosy, włosy, długie włosy
Olej lniany zawiera substancje, dzięki którym zapobiega wypadaniu włosów, powoduje szyki wzrost, wygładza suche, łamliwe, trudne w układaniu włosy. pexels

Olej lniany na włosy

Olej lniany jest też świetny na włosy i skórę. Zawiera substancje, dzięki którym zapobiega wypadaniu włosów, powoduje szyki wzrost, wygładza suche, łamliwe, trudne w układaniu włosy. Olejowanie włosów warto stosować po zabiegach fryzjerskich, zwłaszcza gdy włosy się rozdwaja. Odżywia skórę, dociera do cebulek. Polecany osobom z łuszczycą skóry głowy.

Jak nakładać olej lniany na włosy? Od skóry albo od połowy długości. Potem owinąć głowę folią i trzymać w cieple do 3 godzin. Następnie zmyć, najlepiej szamponem dla dzieci. Można też nakładać go jedynie na końcówki. Olejować głowę i włosy można 2 razy w tygodniu, częściej nie jest to zalecane.

Zastosowanie oleju lnianego na skórę

Pomaga w przypadku cery łojotokowej, z rozszerzonymi porami oraz chorym na atopowe zapalenie skóry i inne choroby, które powodują jej ściąganie, pieczenie, łuszczenie.

Jak stosować:

  • w przypadku skóry suchej używać na noc, kilka razy w tygodniu. Można go nakładać palcami.
  • profilaktycznie: przetrzeć skórę wacikiem z olejem, potem nakładać krem, który stosujemy
  • na skórę twarzy, podrażnioną opalaniem lub wiatrem, stosuje się kompres. Kawałek płótna zwilżyć olejem i nałożyć na twarz albo tylko na podrażnione miejsce. Trzymać ok. 20 minut. Taki kompres pomaga też na suche łokcie i kolana.
  • olej lniany dodaje się do peelingów i maseczek domowej roboty
  • zastosować jako balsam do ciała, po kąpieli

Ile kosztuje olej lniany? [CENA]

Cena zależy od producenta. W handlu są butelki o pojemności 250 ml, 500 ml i 1000 ml. Nie warto kupować dużej ilości na raz. Za butelkę o pojemności 250 ml zapłacimy 13 zł, za pół litra od 15 do 29, za list od 27 do 34 zł. Cenę podnosi np. tłoczenie porcji oleju na zamówienie klienta. Manufaktura dostarcza do domu produkt, który ma zaledwie dzień lub dwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki