MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ograniczona motywacja dla nauczycieli

(r)
Radni Makowa Mazowieckiego uchwałą z 22 kwietnia zmienili zasady przyznawania dodatku motywacyjnego dla nauczycieli za osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze oraz wysoki poziom pracy. Dodatek ma być przyznawany w ramach budżetu posiadanego przez szkołę i nie może przekraczać 10 proc. płacy zasadniczej nauczyciela.

Dotychczas minimalny dodatek przyznawany przez dyrektorów placówek oświatowych wynosił 5 proc. wynagrodzenia zasadniczego.
- W Szkole Podstawowej nr 1 i w Gimnazjum nr 1 wszyscy nauczyciele otrzymali w ubiegłym roku 5-procentowy dodatek motywacyjny. W zależności od zarobków wynosił on od 80 do 100 złotych. W Szkole Podstawowej nr 2 i w Gimnazjum nr 2 dodatki były zróżnicowane. Niektórzy nauczyciele w ogóle nie otrzymali dodatku, niektórzy 5-procentowy, inni wyższy. Najwyższy dodatek wynosił 10 procent płacy zasadniczej - informuje Krystyna Małkowska, księgowa Miejskiego Zespołu Obsługi Szkół. - W 2003 roku na dodatki motywacyjne wydano 98 tys. zł, z tego tylko 19.600 z subwencji oświatowej, 78.400 zł miasto dołożyło z własnego budżetu.
Subwencja oświatowa w 2003 r. wynosiła 4 mln 612 tys. zł. Do utrzymania placówek oświaty miasto z własnego budżetu dołożyło 551.272 zł (wraz z wydatkami na remonty).
- Tegoroczna subwencja oświatowa wynosi 4 mln 571 tys. zł. Tymczasem na same płace z pochodnymi potrzeba 4 mln 949 tys. zł. Do płac trzeba będzie więc dołożyć 377 tys. zł, nie licząc wydatków na remonty i utrzymanie szkół - wylicza Krystyna Małkowska.
Wzrost wydatków na płace spowodowany jest głównie awansami nauczycieli. W tym roku 28 nauczycieli uzyskało tytuł nauczyciela dyplomowanego (pensja zasadnicza o 324 zł wyższa), a ośmiu tytuł nauczyciela mianowanego (wzrost poborów o 339 zł).
Mimo więc że projekt uchwały uzależniającej dodatki motywacyjne od możliwości finansowych szkoły nie zyskał aprobaty Związku Nauczycielstwa Polskiego ani komisji oświaty Rady Miejskiej, radni 10 głosami przyjęli uchwałę.
Burmistrz Tadeusz Ciak argumentował, że zmiany w sposobie wynagradzania nauczycieli wynikają z braku pieniędzy w budżecie miasta. Zadeklarował jednak, że w miarę możliwości miasto do końca tego roku zapewni trzyprocentowy odpis od funduszu płac zasadniczych na dodatki motywacyjne (dotychczas wynosił on pięć procent).
W makowskich placówkach oświatowych pracuje 123 nauczycieli. Jest to więc jeden z większych zakładów pracy w mieście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki