Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwiedź cmentarz wojenny w Rososzy [ZDJĘCIA]

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
W czasie wakacyjnych wędrówek warto zajechać do Rososzy. Od kilku miesięcy jest tam odnowiony cmentarz wojenny.

Do cmentarza wojennego w Rososzy dość łatwo dojechać, bo przy głównych drogach ustawiono widoczne z daleka drogowskazy.

Jak nam powiedziano w Urzędzie Gminy w Wąsewie, tablice pokazują drogę do niedawno uporządkowanego cmentarza z czasów I wojny światowej. Gmina pozyskała na to ponad 32 tys. zł z funduszy wojewody i tablice umieszczone na drogach są częścią tego przedsięwzięcia.

- Skoro ten cmentarz jest już w takim stanie, że można go obejrzeć i polecić innym, to konieczne są tablice informujące, jak do niego dojechać – mówi wójt Rafał Kowalczyk. -

Inicjatorem uporządkowania cmentarza wojennego w Rososzy był ks. Rafał Figiel – do niedawna wikariusz parafii w Wąsewie, który pasjonuje się historią, zwłaszcza I wojny światowej.

Przed rokiem ukazała się książka ks. Rafała Figla pt. „Bitwa pod Wąsewem”. To solidnie udokumentowana historia bitwy, która rozpoczęła się 4 sierpnia 1915 roku i trwała kilka dni. Wcześniej o niej tak szczegółowo nikt nie pisał. Po bitwie pozostały tylko liczne cmentarze, na których pogrzebano poległych żołnierzy. Cmentarz w Rososzy jest jednym jednym z wielu. W samej gminie Wąsewo jest jednak co najmniej 10 cmentarzy z czasów I wojny światowej, a w sąsiednich gminach ponad drugie tyle.

Napisanie książki przez ks. Rafała poprzedziły wędrówki po cmentarzach, ten w Rososzy wydawał się najłatwiejszy do uporządkowania, bo na niewielkim terenie były 44 nagrobki. Spoczywają tu żołnierze armii niemieckiej, ale są wśród nich Polak i Francuz.

Dzięki pracy ks. Rafała Figla i pozyskanym pieniądzom cmentarz w Rososzy jest już ogrodzony i uporządkowany. Podczas letnich wędrówek warto go odwiedzić, to dobry cel wycieczki rowerowej.

A ks. Rafał Figiel nie jest już wikariuszem w Wąsewie. Niedawno biskup zadecydował o przeniesieniu go do pracy w jego macierzystej diecezji koszalińskiej.

Więcej o cmentarzu przeczytasz w najnowszym papierowym wydaniu TO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki