MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odra w Ostrołęce! Potwierdzone przypadki w szpitalu. Chory noworodek i jego matka

Anna Wołosz
Anna Wołosz
123rf
Niestety, potwierdziło się podejrzenie odry u dwóch pacjentek w ostrołęckim szpitalu. Trzeba było błyskawicznie zaszczepić prawie 70 osób!

Mamy potwierdzenie z sanepidu: matka, mieszkanka powiatu ostrołęckiego i jej nowo narodzona córeczka są chore na odrę. Nie wiadomo, jak się zaraziła kobieta. Nie ma historii szczepień, chociaż jest w wieku, kiedy Polacy byli już objęci obowiązkowym szczepieniem. Maluszka nie można zaszczepić, ma tylko 3 tygodnie. Przypomnijmy: obowiązkowe szczepienia wprowadzono dla rocznika 1975.

Najgorsze jest to, że w szpitalu z chorymi zetknęło się mnóstwo osób, głównie personelu. Trzeba było w trybie pilnym sprowadzić szczepionki, zaszczepiono 69 osób! Były na to jedynie 72 godziny od kontaktu. Potem szczepionka by nie pomogła.

- Nie wiemy, jak doszło do zakażenia i to jest bardzo niepokojące - mówi Sylwia Nakielska z Sekcji Epidemiologii w ostrołęckiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce. - Do tej pory mieliśmy przypadki odry zawleczonej, u pacjenta z Wyszkowa. Teraz mamy pod obserwacją pacjenta z Ostrowi Mazowieckiej.

Już nie można mówić, że odra się zbliża do Ostrołęki, ona już tu jest. Małe dziecko, które się niedawno urodziło, właśnie z nią walczy.

Odra była w Polsce zwalczona, nie notowało się już endemicznej, czyli lokalnej. Wszystkie przypadki były "przyjezdne", najczęściej pacjenci zarażali się od nieszczepionych obcokrajowców. Polacy, urodzeni przed 1975 rokiem, mogą nie wiedzieć, czy byli szczepieni oraz czy przeszli odrę w dzieciństwie.

Pisaliśmy niedawno o podejrzeniach: Podejrzenia odry w Ostrołęce

Jak informuje ostrołęcki sanepid, coraz więcej osób poszukuje szczepionek, również dla dzieci, których zaszczepienia do tej pory odmawiały.

Sanepid podaje ponadto, że 5 marca na stronie szczepienia.info ukazał się przedruk artykułu czasopismo Annals of Internal Medicine, gdzie opublikowano wyniki badaczy z Duńskiego Instytutu Zdrowia Publicznego (Statens Serum Institut) w Kopenhadze, które obalają kontrowersyjną tezę wiążącą szczepienie MMR przeciw odrze, śwince i różyczce z autyzmem. Hipotetyczny związek pomiędzy szczepionką MMR oraz autyzmem to jeden z najbardziej utrwalonych mitów na temat szczepień. Powstał w wyniku sfałszowanego badania opublikowanego w 1988 r., sugerującego występowanie związku pomiędzy szczepieniem a wystąpieniem autyzmu na podstawie opisu 12 przypadków autyzmu u dzieci zaszczepionych. Szybko zarzucono badaniu nierzetelność, m.in. brak grupy kontrolnej, nieprawdziwe przedstawienie historii choroby pacjentów czy konflikt interesów autorów. Główny autor został odsunięty od pracy naukowej i klinicznej w 2010 roku. Publikację wycofano z archiwum czasopisma. Badanie duńskie dołącza do wcześniej opublikowanych badań obserwacyjnych, porównujących ryzyko zachorowania wśród osób szczepionych oraz nie szczepionych, które uzyskały podobne wyniki.

A jak sytuacja wygląda na Mazowszu? Odra na Mazowszu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki