MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odpust ku czci św. Rozalii, 4.09.2024. Mszę koncelebrował biskup Tadeusz Bronakowski

Beata Dzwonkowska
Odpust ku czci św. Rozalii - patronki chroniącej od zarazy odbył się w środę 4.09.2024. Po uroczystej sumie można było ucałować relikwie, a także poświęcić dewocjonalia.

Osada Święta Rozalia co prawda leży w gminie Rzewnie, ale należy do parafii Szelków. Co roku na odpust ku czci św. Rozalii przybywają tu wierni nie tylko z powiat makowskiego, ale i całego regionu.

Uroczystości odpustowe rozpoczęły się już dużo wcześniej od Nowenny. 3 września na ołtarzu polowym natomiast odbyła się Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz modlitwy za zmarłych oraz msza św. połączona z nieszporami ku czci św. Rozalii oraz procesja eucharystyczna.

Główne uroczystości odpustowe miały miejsce 4 września. O godz. 12.00 odbyła się suma odpustowa, której przewodniczył biskup Tadeusz Bronakowski. Po mszy wierni uczestniczyli w procesji eucharystycznej.

Nie zabrakło przygotowanych wieńców dożynkowych, kół różańcowych, obrazów świętych niesionych w procesji.

Po mszy księża święcili dewocjonalia, które można było nabyć na straganach, które aż uginały się od obrazów świętych, modlitewników oraz figurek aniołów i świętych.

Po mszy świętej była okazja ucałować relikwie św. Rozalii, odnalezione 400 lat temu.

Po mszy była chwila na zakupy. Tradycyjnie można było kupić obwarzanki, pańską skórkę, lody, lemoniadę, ale także suszone kwiaty, wiklinę, drewniane przedmioty codziennego użytku, zabawki, ubrania i wiele innych.

Warto przypomnieć, że pierwsza kaplica poświęcona patronce chorych na choroby zakaźne pobudowana została prawdopodobnie ok. 1709 r. i przetrwała do 1944 r. Podczas II wojny światowej, po nadejściu frontu radzieckiego, Rosjanie zniszczyli kościółek, a modrzewiowe bale zużyli na podpałkę w kuchni polowej. Obraz uratował ks. proboszcz Józef Dołęgowski, który przy pomocy kilku wiernych parafian przechował go do końca wojny. Po wojnie na kaplicę przystosowano dwa poniemieckie baraki. W roku 1957 przebudowano je, nadając im bardziej "świątynną" formę. Nowa kaplica, znajdująca się obecnie w Świętej Rozalii, postawiona została w 1995 r.

Dwa lata temu w Sanktuarium św. Rozalii odbyły się dożynki powiatu makowskiego:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki