Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnaleziono kolejne mogiły na terenie obozu w Treblince

Mikołaj Chromiński
Kilka dni przed Świętem Zmarłych na terenie Karnego Obozu Pracy Treblinka I ustawiono krzyże w odkrytych ostatnio miejscach pochówku ofiar.

W 2017 roku na obszarze Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej realizuje projekt „Doskonalenie metodyki poszukiwania miejsc do objęcia upamiętnieniem na obszarze Obozu Pracy w Treblince”. Projekt uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju”.

Projekt kończy się w połowie grudnia. W badaniach uczestniczy multidyscyplinarny zespół składający się z geodetów, fotogrametrów, historyków, geofizyków oraz geologów.

W trakcie kompleksowych badań na terenie Karnego Obozu Pracy Treblinka I wyznaczono drogi prowadzące do miejsc egzekucji i odnaleziono nieznane miejsca pochówku więźniów, którzy prawdopodobnie zostali rozstrzelani w pierwszym okresie funkcjonowania obozu.

Podczas badań archeologicznych w dniach 16-18 października archeolodzy Kamil Niemczak i Marek Makola wspólnie z kierownikiem projektu dr. Sebastianem Różyckim dokonali odkrycia dwóch jam grobowych na północnej granicy tzw. Lasu Wsi Maliszewa. Miejsca te zostały wcześniej wytyczone w terenie z dużą precyzją na podstawie analiz porównawczych: relacji, archiwalnych zdjęć lotniczych i danych ze skaningu laserowego.

W wybranych miejscach badań odnaleziono łuski od karabinów mauzer i mosin oraz ludzkie szczątki. Wyniki badań sugerują, że na terenie sąsiadującym z obecnym miejscem upamiętnienia więźniów Karnego Obozu Pracy Treblinka I może znajdować się nawet kilkadziesiąt grobów, pojedynczych i zbiorowych.

Dr Edward Kopówka - kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince podkreśla, że odkrycie nieznanych miejsc pochówku więźniów karnego obozu pracy przez stanowi istotne poszerzenie wiedzy na temat historii obozu w Treblince.

- Liczba naocznych świadków wydarzeń w Treblince szybko maleje, dlatego rośnie rola usystematyzowanych badań naukowych jako źródła wiedzy o obozie w Treblince. Rolą Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince jest edukacja i przekazywanie wiedzy o tragicznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Wyniki interdyscyplinarnych badań mają charakter obiektywny i są niezmiernie istotne dla poznania prawdy historycznej. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt. Ich wiedza, profesjonalizm i ogromne zaangażowanie przyniosły poszerzenie wiedzy na temat funkcjonowania Karnego Obozu Pracy Treblinka I i wyznaczyły kierunki dalszych badań - komentuje dr Edward Kopówka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki