Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odeszła legenda "Solidarności"

Redakcja
Zmarł Zbigniew Jan Drobot, znany i ceniony nauczyciel fizyki, zasłużony pracownik szkolnictwa średniego w Wyszkowie i legenda wyszkowskiej "Solidarności". To on współtworzył struktury Związku wśród nauczycieli, za co był internowany w stanie wojennym. Miał 70 lat.

Zbigniew Drobot z wykształcenia był magistrem fizyki, absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracę zawodową jako nauczyciel rozpoczął w Liceum Ogólnokształcącym w Wyszkowie i Zespole Szkół Zawodowych w Wyszkowie. Ukończył też studia podyplomowe dla specjalistów w krajach rozwijających się. wśród swoich uczniów i absolwentów do dziś ceniony jako wspaniały pedagog, potrafiący przekazać trudną wiedzę fizyczną.

Ale w Wyszkowie Zbigniew Drobot zasłynął nie tylko jako wyjątkowy nauczyciel i wychowawca. Niemniej zasłużony był dla ruchu opozycyjnego w latach komunizmu. To on był inicjatorem założenia NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Wyszkowie, do którego stopniowo dołączali nauczyciele z innych szkół. Został pierwszym jego przewodniczącym. Był również inicjatorem powstania nauczycielskiej struktury związkowej województwa ostrołęckiego, której został wiceprzewodniczącym. Po powołaniu Oddziału NSZZ "Solidarność" w Wyszkowie, został jego przewodniczącym. Był także delegatem na Walne Zebranie Delegatów Regionu Mazowsze.

- Prowadził na szeroką skalę działalność, w efekcie której w początkowym okresie legalności "Solidarności" pojawiło się wiele inicjatyw społecznych oraz zwiększyła się liczebność Oddziału do około 10 tysięcy członków - wspomina Waldemar Sobczak.
Z chwilą wprowadzenia stanu wojennego, 13 grudnia 1981 roku, został wraz Markiem Tauterem i Zygmuntem Jabłońskim internowany. Trafił na dziewięć tygodni do więzienia w Iławie. Po wyjściu na krótko był odsunięty od pracy w szkolnictwie, lecz jego zdecydowana postawa spowodowała, iż wrócił do pracy. Wówczas ponownie założył Związek "Solidarność" w Zespole Szkół Zawodowych w Wyszkowie i został jego przewodniczącym, W ostatnich latach pełnił również funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
- Wspominam go bardzo dobrze, jako dobrego kolegę - mówi Marek Tauter. - Zbyszek był pragmatykiem, nie działał pod wpływem emocji.

Za swoją działalność Zbigniew Drobot został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Medalem "Zasłużony dla Województwa Ostrołęckiego". W 2009 roku za działalność w stanie wojennym został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zbigniew Drobot został pochowany 27 czerwca w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym św. Idziego w Wyszkowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki