Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odczujemy skutki kryzysu

Jarosław Sender
Bardzo ważne jest stworzenie wokół Przasnyskiej Strefy Gospodarczej małej obwodnicy - mówi wójt gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska

Jakie wyzwania inwestycyjne przed gminą planuje na ten rok?

- Z większych zadań planujemy zakończyć budowę sali gimnastycznej w Lesznie, budowę kanalizacji sanitarnej w Dobrzankowie. Nie udało nam się tego zrobić w ubiegłym roku, ponieważ na skutek protestów mieszkańców Bogatego gmina późno uzyskała ostateczne pozwolenie na budowę, co opóźniło termin rozpoczęcia prac. Zamierzamy również skanalizować wieś Bogate oraz dokonać przebudowy i modernizacji dróg gminnych, które ujęte są w planach inwestycyjnych na ten rok. Bardzo ważną inwestycją jest dla nas zadanie pod nazwą "Poprawa układu połączeń drogowych dla obsługi Przasnyskiej Strefy Gospodarczej" poprzez budowę małej obwodnicy Przasnysz - Leszno - Dobrzankowo - Karwacz - Zawadki - Wandolin - Polny Młyn - Bartniki - Mchówko o długości 14 km, na którą złożyliśmy wniosek w ramach RPO WM.

A czego na pewno nie uda się zrealizować?

- Inwestycje na 2009 rok mamy zaplanowane, jednak wiele zależy od tego czy uda nam się pozyskać pieniądze ze źródeł zewnętrznych. Naszej gminy kryzys na razie nie dotknął, jednak w tym roku możemy odczuć już jego skutki. Wiadomo np., że nie dostaniemy pieniędzy z Samo¬rządowego Instrumentu Wsparcia Rozwoju Mazowsza na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, ponieważ nie będzie w ogóle tego komponentu. W konsekwencji tego zamiast 32, wybudujemy około 20 oczyszczalni przydomowych z własnych funduszy.

Problemem gminy jest zły stan techniczny dróg wojewódzkich Przasnysz - Ciechanów i Przasnysz - Ostrołęka oraz drogi krajowej nr 57, który powoduje zagrożenie bezpieczeństwa dla mieszkańców jak i użytkowników tych dróg.

Co chciałaby Pani zrobić w gmi¬nie, a co nie jest ujęte w planach inwestycyjnych?

- Planujemy utworzenie wolontariatu, który przyczyni się do zwiększenia wrażliwości społecznej, rozwoju bezinteresowności. Zależy mi, aby młodzi ludzie uczyli się pomagać innym. Kolejnym pomysłem jest grupa wsparcia dla rodzin z problemem alkoholowym, dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Myślę, że jest to również bardzo potrzebne.

Zamierzamy utworzyć Klub Seniora. Jestem pewna, że zgłosi się wiele chętnych osób, gdyż seniorzy teraz często pomagają przy różnych przedsięwzięciach gminnych, angażują się w życie gminy.

Planujemy działania promujące wybitne postaci z terenu gminy : prymasa Królestwa Polskiego Aleksandra Kakowskiego i pisarza oraz działacza politycznego - Józefa Narzymskiego.

Uważam, że wsparcie rozwoju społecznego jest bardzo istotne, więc w tym roku będziemy się chcieli skoncentrować również na tym.

Co jest atutem gminy?

- Na pewno jej położenie i wieloletnia dobra współpraca z miastem w zakresie realizacji zadań dotyczących między innymi oświaty, zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Dzięki temu, że gmina otacza miasto, mamy gęstą sieć dróg, wykupywane są działki pod budownictwo mieszkaniowe oraz działalność gospodarczą. Gminę wyróżnia również wielkość terenów pod inwestycje tak jak w Sierakowie, Mchowie, Bogatem, planowana specjalna strefa ekonomiczna oraz lotnisko. Wiele jest również terenów rekreacyjnych, gospodarstwa agroturystyczne i powstające obiekty hotelarsko-turystyczno -konferencyjne w Karwaczu. Wielkim atutem gminy są przede wszystkim mądrzy, ambitni i wymagający mieszkańcy, którzy dzięki swojej pracy zmieniają wizerunek gminy. Stanowią oni ogromny potencjał intelektualno-ekonomiczny gminy. Mamy również wiele utalentowanych osób wygrywających ogólnopolskie konkursy m.in. piosenkarskie i aktorskie, jak Roksana Maluchnik, siostry Seku¬nówny, Ar¬kadiusz Smoliński oraz wielu lokalnych twórców.

Gminę promują również dwie orkiestry dęte Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Krępie i Bogatem oraz schola szkolno- parafialna z Bogatego.

Z czego jest Pani najbardziej zadowolona?

- Cieszą mnie zarówno duże inwestycje, jak i te małe, bo wszystkie są potrzebne. Potrzebna jest kanalizacja, ale też mały plac zabaw dla dzieci, czy wyremontowana wiejska droga. Bardzo jestem zadowolona, że udało nam się uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego na teren po byłym lotnisku w Sie¬rakowie. Dzięki przeznaczeniu w planie terenów pod inwestycje oraz konsekwentnemu działaniu starosty, powiat przasnyski otrzyma 42 mln zł z funduszy unijnych na uzbrojenie terenu we wszystkie media: drogi, ścieżki rowerowe, kanalizację, wodociągi, światłowody, gaz, energię elektryczną. Przyczyni się to do rozwoju północnego Mazowsza. Ogrom¬ną szansą jest również wspólne działanie gminy, powiatu i zarządu województwa mazowieckiego do objęcia 55 ha w Sierakowie Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną Euro- Park Wisłosan, która stworzy dogodne warunki dla inwestorów. n

Rozmawiała Beata Bębenkowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki