Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odbyło się Ostrowskie Forum Rozwoju [ZDJĘCIA]

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Wczoraj w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się II Ostrowskie Forum Rozwoju. Wzięło w nim udział ponad 150 osób.

Za dwa lata powinna być gotowa dwupasmowa krajowa „ósemka” na odcinku z Wyszkowa przez Ostrów do Zambrowa. W tym czasie będzie też pewnie wybudowany potężny węzeł komunikacyjny w Podborzu, kilka kilometrów za Ostrowią. To od tego węzła rozpocznie się Via Baltica, która przez Łomżę pobiegnie aż na Litwę.

Węzeł będzie miejscem skrzyżowania ekspresowej „ósemki” z trasą Via Baltica, a Ostrów Mazowiecka leży blisko tego skrzyżowania. Z budową tras ekspresowych oraz węzła w Podborzu wiąże się niekorzystna dla miasta decyzja drogowców o likwidacji jednego z węzłów na obwodnicy miasta, tego przy ul. Lubiejewskiej. Nie się go uratować, ale pewne jest już wybudowanie drogi dojazdowej z węzła przy Lubiejewskiej do węzła w Podborzu. Trwają też starania o drugą drogę dojazdową – po drugiej stronie obwodnicy – do węzła przy Różańskiej.

Są więc problemy, ale są też i szanse związane z nowym węzłem w Podborzu. II Ostrowskie Forum Rozwoju, które zorganizowano 7 grudnia, przebiegało pod hasłem „Węzeł komunikacyjny Ostrów Mazowiecka – szanse rozwoju miasta”. Pierwsze forum odbyło się wiosną ubiegłego roku, kilka miesięcy po wyborach samorządowych, w których na burmistrza wybrano Jerzego Bauera. Burmistrz na samym początku II forum próbował rozliczyć się z wniosków, które wtedy przyjęto. Powiedział też, co w tym czasie udało się zrobić w mieście – dzięki praktycznej realizacji jednego z wniosków czyli szukania partnerów do wspólnych przedsięwzięć. Chodzi m.in. o inwestycje drogowe, inwestycje w gospodarkę komunalną oraz kulturę (niebawem podpisana zostanie umowa miasta z ministerstwem w sprawie muzeum – Domu Rodziny Pileckich o jego współfinansowaniu).

Drugie forum – tak jak pierwsze - odbyło się w sali infocentrum Fabryk Mebli Forte S. A., bo największe pracodawca w Ostrowi znów był jego współorganizatorem. Drugim współpartnerem miasta był Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej i dlatego szefowie obu firm (Maciej Formanowicz i Bartosz Kublik) mieli szansę na prezentację, ale także mówili o swoich oczekiwaniach co do rozwoju miasta. Audytorium składało się z ok. 150 osób z Ostrowi i okolic: przedsiębiorców, samorządowców, menedżerów, szefów firm, których praca polega na częstym podejmowaniu decyzji.

Na zlecenie prezesa Formanowicza Jaromir Szmyd - architekt przygotował wizualizację swojej wizji Ostrowi za 20 – 30 lat. Wszyscy patrzyli na nią z dużym zainteresowaniem i pewnym niedowierzaniem, bo jakoś trudno uwierzyć w to, że przy ul. Broniewskiego, na terenie obecnego targowiska, czyli na peryferiach miasta, powstanie centrum usługowo-biurowe, gdzie będą mieścić się m.in. siedziba władz miasta i powiatu. A w odpowiednio dostosowanym budynku obecnego ratusza będzie można... dobrze zjeść i miło spędzić czas.

Interesująca wizualizacja była wstępem do dyskusji, w której wzięli udział eksperci i samorządowcy. Wcześniej do głównego tematu forum odniosła się Jadwiga Emilewicz – wiceminister rozwoju.

- Oparcie rozwoju tylko i wyłącznie na założeniu, że Ostrów leży na ważnym skrzyżowaniu dróg, nie jest rozsądne – powiedziała. - W takich miastach powstają centra logistyczne, ale jest wiele przykładów, że z czasem te miasta traciły na tym. Dlatego fakt, że miasto leży na skrzyżowaniu, nie powinno być celem rozwoju, ale jedynie środkiem, który służy celowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki