Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od nowego roku szkolnego uczniowie będą mieli więcej godzin matematyki i fizyki

Redakcja
Od nowego roku szkolnego gmina Wyszków zwiększy liczę godzin edukacji matematycznej w klasach I szkół podstawowych, zaś gimnazjaliści z klas pierwszych otrzymają dodatkową godzinę fizyki. Będą to zajęcia finansowane przez samorząd z pieniędzy spoza subwencji oświatowej.

W ramach propagowania nauk ścisłych, gmina ma także w planach doposażenie i modernizację szkolnych pracowni fizycznych, matematycznych, chemicznych i przyrodniczych. Być może uda się utworzyć w jednym z gimnazjów nowoczesną i profesjonalną pracownię fizyczno-chemiczną, z której mogliby korzystać gimnazjaliści ze wszystkich gminnych szkół. O takich planach mówi się w gminie od kilku lat.

- Te działania mają sprawić, by uczniowie polubili przedmioty ścisłe, by dostrzegli, że są obecne w naszym codziennym życiu i wiedza z tego zakresu przydaje się w praktyce. Chodzi też o umiejętne łączenie wiedzy teoretycznej z praktyczną, o to, by uczniowie wiedzieli, jak wykorzystywać w codziennym życiu to, czego nauczyli się w szkole, a tym samym byli lepiej przygotowani, gdy wejdą na rynek pracy i osiągali tam sukcesy - uważa zastępca burmistrza Adam Warpas.

Pomysł władz samorządowych jest taki, by maksymalnie uatrakcyjniać proces nauczania przedmiotów ścisłych. Praktyka pokazuje, że to te przedmioty sprawiają uczniom więcej problemów, czego potwierdzeniem są wyniki egzaminów zewnętrznych. Stąd poszukiwanie bardziej atrakcyjnych, niestandardowych sposobów zainteresowania uczniów matematyką, fizyką, chemią, przyrodą. Jednym z pomysłów jest stosowanie metody projektu edukacyjnego, z której korzystają wyszkowskie gimnazja. Samorząd sięga także po wsparcie autorytetu uczelni wyższej, by inspirować uczniów i zachęcać do zainteresowania przedmiotami ścisłymi. Kilka miesięcy temu gmina Wyszków podpisała porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ramach tego porozumienia w nowym roku szkolnym dla wyszkowskich gimnazjalistów organizowane będą comiesięczne spotkania, podczas których naukowcy i studenci UKSW będą otwierać przed młodzieżą świat nauki.

Wszystkie te działania wynikają z wniosków, jakie podsunęła diagnoza potrzeb gminnej oświaty. Podstawą do tej diagnozy była m.in. przeprowadzona w ubiegłym roku wśród uczniów III klas gimnazjów analiza preferencji kierunków dalszego kształcenia. W efekcie każde wyszkowskie gimnazjum opracowało własny program nauczania w bloku przedmiotów matematyczno - przyrodniczych. Edukacyjne plany samorządu na nowy rok będą pomagać w realizacji tych programów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki