Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od niedawna w Ostrołęce lekarze wszczepiają kardiowertery - defibrylatory serca. Obejrzyj zdjęcia z operacji

Redakcja
Ten kardiowerter wszczepił wczoraj pacjentowi w ostrołęckim szpitalu lek. med. Przemysław Chojnowski.
Ten kardiowerter wszczepił wczoraj pacjentowi w ostrołęckim szpitalu lek. med. Przemysław Chojnowski. I. Wysocka
Ostrołęka to jedyny ośrodek na Mazowszu, poza Warszawą, w którym lekarze wszczepiają te przenośne, wewnętrzne zestawy do reanimacji.

Wszczepianie kardiowertera w ostrołęckim szpitalu

Wczoraj przyglądaliśmy się takiej operacji. Urządzenie wszczepiał pacjentowi specjalista internista (w trakcie specjalizacji z kardiologii) Przemysław Chojnowski.
Poza nim uprawnienia do przeprowadzania tego typu operacji ma w Ostrołęce również lek. med. Wojciech Rogowski.

Lekarz wszczepia to urządzenie w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie ogólne trwa tylko kilka minut. Kardiowerter jest umieszczany w kieszonce w okolicy podobojczykowej. Elektroda łączy urządzenie z mięśniami serca. Urządzenie śledzi rytm serca pacjenta. Jeśli zarejestruje zaburzenia rytmu potencjalnie zagrażające nagłym zatrzymaniem krążenia, wyzwala impuls elektryczny i przywraca prawidłowy rytm serca. Jeśli dojdzie do migotania komór, defibryluje. Jest więc przenośnym, wewnętrznym zestawem do reanimacji.

Zabiegi typu odbywają się w Ostrołęce od 14 grudnia ubiegłego roku. Od ubiegłego czwartku przeprowadzane są w nowej sali operacyjnej pracowni elektrofizjologii.

- Defibrylator jest to urządzenie, które wszczepiamy pacjentom z chorym sercem z różnych powodów (np. po zawale), którym grozi nagłe zatrzymanie krążenia w mechanizmie migotania komór serca - mówi Janusz Jankielewicz ordynator oddziału kardiologii w ostrołęckim szpitalu. - Kardiowerter w czasie wystąpienia tejże arytmii sam podejmuje działania, dokonuje defibrylacji, w tym zatrzymuje migotanie komór i dokonuje stymulacji pracy serca, żeby mogło wrócić do normalnej pracy. Jest to procedura ratująca życie.

- To urządzenie działa w sytuacjach nagłych. Wszczepiając je, wyprzedzamy śmierć pacjentów - dodaje lek. Wojciech Rogowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki