Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Może doprowadzić do nagłej śmierci. Sprawdź 15 czynników ryzyka rozwoju zakrzepicy żylnej. Od czego powstają zakrzepy krwi?

Monika Góralska
Monika Góralska
Sprawdź, jakie czynniki mogą doprowadzić do rozwoju zakrzepicy żylnej i co możesz zrobić, aby uchronić się przed tą groźną chorobą. Na wiele z nich masz duży wpływ!
Sprawdź, jakie czynniki mogą doprowadzić do rozwoju zakrzepicy żylnej i co możesz zrobić, aby uchronić się przed tą groźną chorobą. Na wiele z nich masz duży wpływ! Kalinovskiy/gettyimages.com
Zakrzepica powoduje powstawanie zakrzepów krwi w żyłach powierzchownych lub głębokich, a także zatorów płucnych. Skrzepliny utrudniają lub uniemożliwiają prawidłowy przepływ krwi w żyłach i tętnicach. Gdy skrzepy oderwą się od ścian naczyń krwionośnych mogą przepłynąć wraz z prądem krwi do serca lub płuc. Taka sytuacja może doprowadzić do nagłej śmierci. Zakrzepica rozwija się początkowo nie dając żadnych objawów. Jej wystąpieniu sprzyjają pewne czynniki, które można zredukować, aby nie dopuścić do jej rozwoju. Sprawdź, jak zapobiegać tej groźnej chorobie!

Spis treści

Jak powstaje zakrzepica i c powoduje zatkanie żył?

W wyniku urazu, np. skaleczenia, uaktywniają się czynniki krzepnięcia krwi. Zamykają one ranę, tworząc strup, aby w ten sposób zabezpieczyć organizm przed wniknięciem do niego patogenów oraz zahamować krwawienie. Jednak pod wpływem pewnych czynników podobne do strupa skrzepliny powstają w środku żył lub tętnic, na wewnętrznej ich ścianie.

Od czego powstają zakrzepy krwi? Te 15 czynników sprzyja rozwojowi zakrzepicy żylnej:

Gdy skrzepliny są duże utrudniają prawidłowy przepływ krwi, ale najbardziej niebezpieczne są wtedy, gdy oderwą się od ściany naczynia i wraz z prądem krwi dostaną się do serca lub płuc. W wyniku zatkania tętnicy płucnej dochodzi do ostrej niewydolności krążenia i w konsekwencji śmierci.

Co jest przyczyną zakrzepicy?

Wyróżnia się trzy główne przyczyny powstania zakrzepicy:

  • zakłócenie przepływu krwi,
  • uraz ściany naczynia krwionośnego (np. w czasie operacji lub w wyniku wypadku),
  • nadkrzepliwość krwi (np. trombofilia).

Czytaj także: Po czym poznać że żyły są zapchane? Zrób prosty, domowy test. Sprawdzi, czy nie grozi ci zakrzepica i miażdżyca

Zakrzepy krwi mogą tworzyć się w różnych częściach ciała, jednak najczęściej występują w kończynach dolnych (szczególnie w łydkach i podudziach) oraz miednicy. Zakrzepica może też doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu, a w konsekwencji do nagłej śmierci.

Dowiedz się więcej:

Zakrzepica, zwłaszcza żył głębokich, może się rozwijać przez długi czas, nie dając zupełnie żadnych objawów. Choroba daje o sobie znać zwykle, gdy jest już w zaawansowanym stadium, a o jej wystąpieniu świadczy przede wszystkim ból i obrzęk kończyn dolnych. Może wystąpić również gorączka, przyspieszone tętno, zaczerwienienie i ucieplenie skóry w miejscu występowania skrzepliny.

Dowiedz się jakie czynniki zwiększają ryzyko powstania zakrzepicy żylnej oraz zatoru płuc!

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Może doprowadzić do nagłej śmierci. Sprawdź 15 czynników ryzyka rozwoju zakrzepicy żylnej. Od czego powstają zakrzepy krwi? - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki