Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 16 maja obowiązuje w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Wiceminister zdrowia wyjaśnia co to oznacza

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Stan zagrożenia epidemicznego od 16 maja 2022 roku zastąpił w Polsce stan epidemii, który trwał od 20 marca 2020 roku.
Stan zagrożenia epidemicznego od 16 maja 2022 roku zastąpił w Polsce stan epidemii, który trwał od 20 marca 2020 roku. Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Spadająca liczba zakażeń i hospitalizacji wywołanych przez koronawirus SARS-CoV-2 pozwoliła na zakończenie w Polsce stanu epidemii. Zamiast tego, od poniedziałku 16 maja wprowadzono w całym kraju stan zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza? Wyjaśniamy.

Na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia od poniedziałku 16 maja obowiązuje na terenie całej Polski stan zagrożenia epidemicznego. Zastąpił on stan epidemii, który wprowadzono w Polsce 20 marca 2020 roku w reakcji na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę Covid-19.

Od 16 maja obowiązuje w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Wiceminister zdrowia wyjaśnia co to oznacza

– To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko – mówiąc symbolicznie – przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadając tę zmianę.

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Co to oznacza?

W praktyce zmiana stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego nie wpłynie znacząco na codzienne życie Polaków. – Dla przeciętnego Polaka właściwie nic się nie zmieni – ocenił w poniedziałek Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, podczas rozmowy w Polskim Radiu 24.

Kraska przypominał, że większość obostrzeń związanych z Covid-19 został już zniesiona. Od 28 marca zniesiono obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych (nadal należy stosować maseczki w placówkach medycznych oraz w aptekach). Nie jest też już stosowana kwarantanna oraz izolacja. Przestały też funkcjonować specjalne oddziały dla chorych na Covid-19 oraz szpitale tymczasowe.

Covid-19. Liczba zakażeń spada

Wiceminister Kraska poinformował, że w ciągu ostatniej doby wykryto 95 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Wskaźnik R, czyli współczynnik reprodukcji wirusa, wynosi obecnie 0,79 i nadal spada.

Według ostatniego raportu Ministerstwa Zdrowia obejmującego siedem dni wykryto w Polsce 3,9 tys. nowych zakażeń (dane za okres 5-11 maja 2022 roku). W tym samym okresie z powodu Covid-19 zmarło 25 osób, a z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 69 osób. W szpitalach przebywa obecnie 981 pacjentów chorych na Covid-19.

Cały czas trwa akcja bezpłatnych szczepień przeciwko Covid-19. W pełni zaszczepionych zostało jak dotąd niemal 22,5 mln osób.

O pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce poinformowano 4 marca 2020 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki