Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obywatelski jeden procent

MieczysŁaw Bubrzycki, Iza StaŃczak, Ewa Pyśk
Drugi już raz możemy oddawać organizacjom pożytku publicznego jeden procent swojego podatku dochodowego.

Jeden procent to jedyna część naszego podatku, o przeznaczeniu której tak naprawdę sami możemy zadecydować, zanim trafi ona do fiskusa. W ubiegłym roku większość podatników oddała cały swój podatek rządowi. Ci, których rozliczały zakłady pracy, ci którzy nie potrafili wyliczyć jednego procenta, nie byli przekonani do słuszności takiej decyzji, albo się zagapili, nie podarowali jednego procenta swojego podatku na cele społeczne.
Mniej więcej co dwudziesty Polak zadał sobie trud przeznaczenia jednego procenta organizacjom pożytku publicznego.
Tymczasem pieniądze z tego jednego procenta przeznaczone na organizację pożytku publicznego to grosz, który i tak musimy oddać do państwowej kiesy, nie obciąża on dodatkowo naszej kieszeni.
A o tyle mniej przekazujemy po prostu do urzędu skarbowego.
Żeby jednak wesprzeć swoim groszem podatników, musimy wykonać kilka czynności. Trzeba najpierw wyliczyć jeden procent z całego podatku i wpłacić go przelewem na konto wybranej organizacji. Zdaniem niektórych ekspertów konieczność wyjęcia pieniędzy ze swojej kieszeni i dokonania przelewu mogła zniechęcić dużą część podatników. Być może dlatego właśnie tak niewielu Polaków dzieli się ze społecznikami częścią swojego podatku. Tymczasem organizacje pożytku publicznego czekają dosłownie na każdą złotówkę.
- Będziemy wdzięczne za każdą wpłatę, niezależnie od jej wartości. Gwarantujemy właściwe jej wykorzystanie dla dobra potrzebujących pomocy i zgodnie z wolą darczyńcy - przekonuje Halina Szymańska, przewodnicząca ostrołęckiego oddziału Ligi Kobiet Polskich. - W prowadzonym przez nas od 1990 roku punkcie żywienia stale organizujemy akcje różnorodnej pomocy dla najuboższych mieszkańców miasta i okolicznych gmin. Pomagamy biednym i bezdomnym.
W ubiegłym roku LKP wsparła 66 osób, na konto organizacji wpłynęło z tego tytułu prawie 5 tys. złotych.
Około 4 tys. zł zasiliło budżet Związku Kurpiów. Prezes Mirosław Grzyb liczy na pomoc także w tym roku.
- Mamy nadzieję, że pomogą nam wszyscy, którym nie jest obojętne dobro kultury kurpiowskiej i dobro naszej ziemi - mówi Mirosław Grzyb. - Otrzymane w ten sposób pieniądze chcemy przeznaczyć na wydanie drukiem legend kurpiowskich.
- Wspierając nasze stowarzyszenie, działasz na rzecz bezpieczeństwa i porządku w pow. ostrowskim - mówi Jerzy Siemiątkowski, sekretarz zarządu Stowarzyszenia "Bezpieczny Powiat Ostrowski". - Stowarzyszenie podejmuje bowiem szereg działań, które służą poprawie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu.
Wykaz organizacji pożytku publicznego działających w naszym regionie drukujemy w tabelce na dole. Podatnik może oddać swój jeden procent również ogólnopolskim organizacjom, które mają swoje oddziały w naszych powiatach. Jedną z takich organizacji jest Polski Czerwony Krzyż. Jeden procent na PCK po raz pierwszy można odpisywać dopiero w tym roku.
- Niesiemy pomoc osobom potrzebującym, wyłącznie ze środków własnych, czyli pozyskanych w formie darowizn od sponsorów - mówi Hanna Lebioda, kierownik biura Zarządu Rejonowego PCK w Ostrowi Mazowieckiej. - Niestety, z roku na rok ofiarność naszych darczyńców jest coraz skromniejsza. PCK liczy więc na hojność podatników.
Szczegółowe informacje w sprawie odpisów podatkowych udzielane są urzędach skarbowych. Pomocą służą też same organizacje pożytku publicznego.

Krok 1. Jeśli czujemy się przekonani o słuszności przekazania jednego procenta podatków na cele charytatywne, mamy dowolność w wyborze organizacji, którym podarujemy jeden procent. Wykazy takich organizacji znajdziemy na stronach internetowych: opp.ms.gov.pl lub www.baza.pozytek.ngo.pl, ale znajdziemy je też w prasie czy na ulotkach. Jednak organizacja musi koniecznie mieć status pożytku publicznego.
Krok 2. Po wybraniu organizacji musimy wyliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym wartość podatku i jednego procenta z tej kwoty. W druku PIT jest oddzielna rubryka na wpisanie wartości jednego procenta. Wyliczony dla fiskusa należny podatek (PIT-36 - pole 178, PIT-37 - pole 110) trzeba podzielić przez 100. Tak wyliczoną kwotę (po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół) wpisujemy w pole 179 w formularzu PIT-36 lub pole 111 w formularzu PIT-37. Podatek należny po zmniejszeniu wpisujemy odpowiednio: w formularzu PIT-36 w rubryce 180, w formularzu PIT-37 w rubryce 112. W ten sposób pracownik US będzie wiedział, że podatnik wpłacił na organizację pożytku publicznego jeden procent swojego podatku. Wyliczoną wartość możemy wpłacić na konto wybranej organizacji. Tytuł przelewu powinien brzmieć: "dla (tu pełna nazwa organizacji) - 1 proc. podatku zgodnie z art. 27d ustawy". Przelew - dokument wpłaty powinien zawierać: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego i kwotę wpłaty. Wcale to nie musi być jeden procent.
Jeśli wpłacamy na organizacje krajowe, jak PCK, Ochotnicze Straże Pożarne, ZHP, ale chcemy, żeby pieniądze trafiły na konto lokalnego oddziału, należy wpłacić pieniądze na konto główne, ale wypisując przelew, wskazać konkretną jednostkę.
Krok 3. Po wpłaceniu kwoty na rzecz organizacji i zaznaczeniu jednoprocentowego odliczenia na formularzu PIT - przekazujemy osobiście lub pocztą druk PIT do Urzędu Skarbowego. Nie trzeba dołączać do zeznania żadnych dokumentów dotyczących wpłaty 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego, ale dowody wpłaty trzeba zachować.

Organizacje pożytku publicznego w naszym regionie

Powiat ostrołęcki i Ostrołęka

Klub Strzelectwa Sportowego Obrońca w Troszynie
Stowarzyszenie Kurpik w Kadzidle
Towarzystwo Rozwoju Ziemi Kurpiowskiej w Myszyńcu
Związek Kurpiów w Ostrołęce
Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia, Komitet Oddziału w Ostrołęce*
Liga Kobiet Polskich, Oddział Terenowy w Ostrołęce

Powiat ostrowski

Ostrowski Klub Koszykówki Sokół
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Prostyńskiej
Fundacja AMF w Ostrowi Mazowieckiej
Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Ostrowski w Ostrowi Mazowieckiej

Powiat przasnyski

Fundacja Przasnyskie Liceum w Przasnyszu

* NFOZ (nie mylić z NFZ!) jest działającą od trzydziestu lat organizacją, która zbiera dobrowolone datki od ludzi na budowę szpitali, przychodni, oraz na sprzęt medyczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki