Obwodnica Ostrołęki. Jak most w Teodorowie zostanie połączony z drogą krajową nr 53. Przebieg drogi w Białobieli. 17.03.2021. Zdjęcia

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Udostępnij:
O planach inwestycyjnych starostwa powiatowego powiadomił radny gminy Lelis – Paweł Parzychowski z Białobieli.

16 marca 2021 roku w Urzędzie Gminy Lelis odbyło się spotkanie radnych gminy ze starostą ostrołęckim Stanisławem Kubłem. Obecnie byli również: wójt gminy Lelis Stefan Prusik, radny województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Grzegorz Bakuła, kierownik działu technicznego ZDP Izabela Kiernozek – informuje na stronie bialobiel.pl radny Parzychowski. - Starosta przedstawił koncepcję ringu drogowego wokół Ostrołęki. Padły również przewidywane terminy zakończenia poszczególnych etapów:

O tej koncepcji przygotowanej przez powiat pisaliśmy już obszernie. Przeczytaj:

Obwodnica Ostrołęki i kilka nowych ważnych dróg. Śmiała koncepcja zaprezentowana w starostwie powiatowym.

Jednym z elementów tego ringu jest połączenie drogi Ostrołęka-Łęg Przedmiejski z drogą krajową nr 53. Miałby to być jeden z elementów przyszłej obwodnicy miasta. Obwodnicę tę utworzyłyby trzy odrębne inwestycje. Poza wspomnianą wyżej: realizowana przez GDDKiA budowa drogi łączącej DK 61 i DK 53, połączenie DK 61 z drogą Ostrołęka-Łęg Przedmiejski z mostem w Teodorowie (inwestycja powiatu).

Nowa przeprawa przez Narew (w Teodorowie) i połączenie drogi na Łomżę z drogą na Łęg Przedmiejski ma być gotowe do 2024 roku. A trasa łącząca ten odcinek przyszłej obwodnicy z drogą na Mazury – w 2027 roku.

Trwają planistyczne prace nad przebiegiem tej trasy, która przechodziłaby w okolicach Białobieli, Gnatów i Siemnochy.

- Moi drodzy mieszkańcy Białobieli, was na pewno najbardziej interesuje przebieg trasy w okolicy naszej miejscowości – pisze radny na stronie bialobiel.pl. - Przedstawione zostały trzy wersje przebiegu. Wszystkie trzy wchodzą do Białobiel w trasie linii 400 kV. Różnice zaczynają się na wysokości szkoły. Pierwsza wersja odbija w kierunku szkoły i przecina Białobiel w okolicy skrzyżowania na Siemnochę, przez łąki i dołącza się do skraju lasu, stamtąd już prosto do drogi na Kadzidło. Druga wersja prowadzi dalej trasą linii 400kV, zaraz za Białobielą przecina drogę Białobiel-Durlasy i prowadzi łąkami na skraj lasu i dalej do drogi na Kadzidło. Trzecia wersja trzyma się prawie cały czas linii 400kV (idzie środkiem lasu).

- Z otrzymanych przeze mnie informacji wynika, że wariant pierwszy, przez środek wsi, został odrzucony ze względu na liczbę domów i posesji, na które droga będzie miała wpływ. Wersja trzecia została odrzucona przez Lasy Państwowe, które drogą do lasu wpuszczą tylko wtedy „gdy nie będzie innej możliwości”. Takie okoliczności obecnie nie zachodzą. W związku z tym najbardziej prawdopodobny jest wariant drugi, za Białobielą. W związku z tym, że w projekcie droga jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie kilku domów, poprosiłem o jej maksymalne przesunięcie w kierunku zakrętów za Białobielą oraz ewentualne zaprojektowanie ekranów dźwiękochłonnych. I będę o tym przypominał przy każdych rozmowach o przebiegu drogi – informuje i zapewnia radny Parzychowski.

Konkludując:

Nowa droga to zawsze wielka niewiadoma i możliwe utrudnienie dla mieszkańców. Liczę na to, że uda się ją poprowadzić możliwie daleko od zabudowań. Na pewno bardzo pozytywne jest to, że na nowej drodze będzie rondo. Z jednej strony – świadczy to o tym, że nowa droga nie będzie szybkiego ruchu, z drugiej – spowolni ruch na wjeździe do Białobieli.

Warianty przebiegu planowanej drogi w okolicach Białobieli w naszej galerii.

Zobacz inne materiały z regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie