Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obostrzenia covidowe od kilku tygodni zniesione - czy pracodawca może nakazać noszenie maseczek w firmie? [2.05.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Pracownik nie może sprzeciwić się zasadom przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, które pracodawca wprowadził w zakładzie pracy. Byłoby to naruszenie wewnętrznych regulacji, istotnych z punktu widzenia obowiązków, jakie nakłada na pracodawcę ustawodawca w nadal utrzymanym stanie epidemii.
Pracownik nie może sprzeciwić się zasadom przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, które pracodawca wprowadził w zakładzie pracy. Byłoby to naruszenie wewnętrznych regulacji, istotnych z punktu widzenia obowiązków, jakie nakłada na pracodawcę ustawodawca w nadal utrzymanym stanie epidemii. Mariusz Kapała / Polska Press
Z końcem marca zostały zmienione obostrzenia związane z pandemią COVID, w tym zwłaszcza obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych. Jednak w wielu firmach, np. sklepach czy placówkach usługowych, w których dystans między ludźmi z natury jest krótki pracodawcy w dalszym ciągu nakazują pracownikom noszenie maseczek oraz stosowanie innych środków ostrożności. Na jakiej podstawie mają do tego prawo?

Spis treści

28 marca został zniesiony obowiązek izolacji i kwarantanny, a także noszenia maseczek w miejscach publicznych, co przez większość Polaków zostało przyjęte z dużym entuzjazmem. Jednak wprowadzone w rozporządzeniu zmiany nie zwalniają pracodawców z obowiązku dostosowania zasad bezpieczeństwa pracy do panujących aktualnie warunków epidemicznych. Co w praktyce oznacza to dla pracowników?

Obostrzenia pandemiczne wciąż aktualne w zakładach pracy?

Od poniedziałku 28 marca 2022 r. na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2022 r., poz. 679), zniesiono szereg obostrzeń wdrażanych w związku z epidemią COVID -19. Wraz z wejściem w życie ww. rozporządzenia, został uchylony obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych, tj. w środkach transportu publicznego, centrach handlowych, obiektach sportowych czy właśnie w zakłady pracy (§ 23 ust. 1).

- Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 207 §2 Kodeksu Pracy na pracodawcy ciąży obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Wprowadzone w rozporządzeniu zmiany nie zwalniają więc pracodawców z obowiązku dostosowania przedsiębiorstwa do warunków epidemicznych - wyjaśnia Karina Zalewska-Mendak, ekspert ds. bhp W&W Consulting.

Ekspertka przypomina, że w okresie wzmożonej zachorowalności na wirusa COVID-19 w zakładach pracy pojawiło się nowe zagrożenie, na które podejmowano różnorakie środki prewencyjne. Centralny Instytut Ochrony Pracy opracował wytyczne, w których zalecał wdrożenie planu działań zapobiegawczych. W tym okresie przedsiębiorstwa decydowały się na ograniczenie bezpośredniego kontaktu pracowników poprzez prace zdalną lub zachowanie odpowiedniego dystansu. Innym sposobem było zapewnienie środków ochrony indywidualnej i dezynfekcja.

- Pracodawca dokonując oceny zagrożenia ma prawo uznać, że podjęte w tym okresie środki prewencyjne powinny nadal obowiązywać, pomimo zniesionych rozporządzeniem obostrzeń – podkreśla Karina Zalewska-Mendak.

Pracodawca nakazuje używać masek, czy pracownik może odmówić?

Czy pracownicy mogą odmówić przestrzegania dotychczas implementowanych w firmie zasad bezpieczeństwa?

- Pracownik nie może sprzeciwić się zasadom przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, które pracodawca wprowadził w zakładzie pracy. Byłoby to naruszenie wewnętrznych regulacji, istotnych z punktu widzenia obowiązków, jakie nakłada na pracodawcę ustawodawca w nadal utrzymanym stanie epidemii – wyjaśnia Karina Zalewska-Mendak.

W przypadku deklaracji PIT-37 podatnik ma kilka sposobów na jej złożenie. PIT ten można bowiem doręczyć w sposób tradycyjny, to jest albo poprzez pocztowy list polecony, albo poprzez fizyczne doręczenie do właściwego Urzędu Skarbowego. Podatnik może również sięgnąć po nową technologię, wysyłając formularz elektronicznie za pośrednictwem programów do rozliczeń PIT , jak również rządowej usługi Twój e-PIT. Co ważne, ten sposób skróci zarówno proces rozliczenia podatku, jak i sam czas oczekiwania na jego zwrot

Tych PIT-ów nie rozliczysz automatycznie. Te zeznania trzeba...

Jak ocenić słuszność dalszego przestrzegania wewnątrzzakładowych regulacji?

- Kluczowy będzie sposób ujęcia narażenia na COVID-19 w ocenie ryzyka zawodowego. Eksperci BHP pełniąc rolę kontrolno-doradczą są w stanie przedsięwziąć odpowiednie środki z uwzględnieniem stanu faktycznego w zakładzie. Nie zawsze całkowite zniesienie regulacji w zakresie obowiązujących standardów bezpieczeństwa będzie dobrym rozwiązaniem – podsumowuje ekspert W&W Consulting.

Sytuacja epidemiologiczna to zmienna, która wymaga od nas elastyczności i przede wszystkim ciągłej aktualizacji dobieranych środków ostrożności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obostrzenia covidowe od kilku tygodni zniesione - czy pracodawca może nakazać noszenie maseczek w firmie? [2.05.2022] - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki