Obostrzenia COVID w Europie listopad 2021. Gdzie można pojechać na zimowy urlop? Sprawdź najnowsze zasady wjazdu

Monika Juś
Monika Juś
Obostrzenia COVID w Europie. Przed urlopem sprawdź zasady wjazdu i obostrzenia
Obostrzenia COVID w Europie. Przed urlopem sprawdź zasady wjazdu i obostrzenia JoshuaWoroniecki/Polska Press
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Obostrzenia COVID-19 w Europie na listopad 2021 zmieniają się bardzo dynamicznie. Trwa właśnie IV fala pandemii koronawirusa. Po okresie luzowania restrykcji latem, kolejne kraje znów zaostrzają zasady wjazdu, wprowadzają nowe obostrzenia, a niektóre nawet całkowity lockdown. Nowe obostrzenia COVID często ogłaszane są z dnia na dzień, dlatego planując wyjazd, trzeba na bieżąco śledzić informacje na temat kraju, do którego się wybieramy. Poniżej znajdziecie aktualne obostrzenia COVID i zasady wjazdu do wszystkich krajów Europy. Przed wyjazdem sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne, aby przekroczyć granicę i na jakie obostrzenia na miejscu trzeba się przygotować.

Spis treści

Obostrzenia COVID 2021

Od początku pandemii obostrzenia w Europie zmieniały się już wiele razy. Latem 2021 r. wiele państw naszego kontynentu poluzowało restrykcje i zasady wjazdu, ale rosnąca liczba zachorowań na COVID-19 sprawiła, że jesienią władze większości krajów zdecydowały się przywrócić lub wprowadzić nowe obostrzenia. W niektórych krajach Europy ogłoszono nawet lockdown.

Sytuacja epidemiczna zmienia się z dnia na dzień, a każdy kraj wprowadza własne zasady wjazdu i samodzielnie ustala restrykcje, które obowiązują obywateli i turystów. Obecnie większość państw Europy wymaga od turystów posiadania tzw. Unijnego Certyfikatu COVID (nazywanego paszportem covidowym), który przy przekraczaniu granicy należy okazać w formie papierowej lub w aplikacji mObywatel.

Osoby niezaszczepione muszą liczyć się z koniecznością wykonania testu na obecność koronawirusa (a nawet kilku testów w trakcie pobytu) lub odbycia kwarantanny. Ważność certyfikatu szczepienia, testów PCR i antygenowych oraz warunki odbywania kwarantanny różnią się w zależności od kraju.

UE pracuje nad wspólnymi zasadami podróżowania

Obecnie w UE trwa dyskusja na temat aktualizacji zasad podróżowania po terytorium wspólnoty i poza nią. W nowym systemie nacisk ma być położony na status poszczególnych podróżnych, a nie na kraj, z którego przyjeżdżają.

Państwa UE miałyby dostosować swoje zasady kwarantanny tak, aby dotyczyły osób nieposiadających ważnego Unijnego Certyfikatu Covid-19. Osoby niezaszczepione będą mogły podróżować pod warunkiem posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Na razie zasady podróżowania do poszczególnych krajów wciąż są niejednolite. Aby ułatwić wam planowanie weekendu czy wakacji, poniżej zebraliśmy zasady wjazdu, listę dokumentów wymaganych do przekroczenia granicy i aktualne obostrzenia w poszczególnych państwach Europy. Artykuł będzie aktualizowany.

UWAGA! Jak poinformowała na twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, z powodu wykrycia nowego wariantu koronawirusa UE planuje wstrzymanie połączeń lotniczych z RPA. Podobną decyzję podjęła już Wielka Brytania.

Obostrzenia COVID Austria - listopad 2021

Od 22 listopada 2021 Austria wprowadziła lockdown dla wszystkich obywateli, niezależnie od statusu zaszczepienia. Lockdown obowiązuje do 13 grudnia i oznacza, że z domu można wychodzić tylko w celu zrobienia niezbędnych zakupów, wizyty u lekarza czy ćwiczeń. Zamknięte są hotele i restauracje. Wjazd do Austrii wciąż jest możliwy - należy posiadać potwierdzenie zaszczepienia, ozdrowienia lub negatywny wynik testu na koronawirusa (ważny 72 godziny).

Od 1 lutego 2022 w Austrii szczepienia przeciw COVID-19 mają być obowiązkowe – to pierwszy na świecie kraj, który ogłosił wprowadzenie takiej zasady.

UWAGA! Ważność certyfikatu szczepienia ustalono w Austrii na 9 miesięcy (licząc od 6 grudnia 2021), a ozdrowienia na 6 miesięcy.

W związku z wykryciem nowego wariantu koronawirusa w Afryce, od 26 listopada 2021 Austria zawiesiła połączenia lotnicze z RPA, Namibii, Lesotho, Eswatini (dawniej Suazi), Mozambiku, Botswany i Zimbabwe. Obowiązuje też zakaz wjazdu dla osób przyjeżdżających z tych krajów.

Szczegółowe zasady obostrzeń COVID na listopad 2021 w Austrii znajdziecie w poniższym tekście:

Obostrzenia COVID Belgia - listopad 2021

Turyści z Polski, chcący dostać się na teren Belgii, muszą wypełnić formularz lokalizacyjny, dostępny online.

Osoby zaszczepione, ozdrowiałe lub mające negatywny wynik testu na koronawirusa (PCR – 72 godziny przed wjazdem, antygenowy – 48 godzin przed wjazdem) nie muszą odbywać kwarantanny w Belgii.

Osoby niezaszczepione, nieozdrowiałe i nieprzetestowane nie są wpuszczana na teren Belgii. Turyści muszą obowiązkowo wykonać przynajmniej test PCR. Test należy powtórzyć w siódmym dniu pobytu. Dzieci poniżej 12 lat nie muszą robić testu na koronawirusa, ale zostaną poddane kwarantannie do czasu, aż ich rodzice uzyskają wyniki swoich testów.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną 26 listopada władze Belgii wprowadziły w kraju nowe obostrzenia. Przez następne 3 tygodnie zamknięte będą kluby, a restauracje i bary mogły być otwarte dla klientów maksymalnie do 23.00 - podaje Reuters.

Obostrzenia COVID Bułgaria - listopad 2021

Od 19 listopada Polska znajduje się w czerwonej strefie. Aby wjechać do Bułgarii należy okazać unijny cyfrowy certyfikat szczepienia COVID lub certyfikat ozdrowieńca oraz potwierdzenie negatywnego wyniku testu PCR przeprowadzonego maksymalnie 72 godziny przed wjazdem do Bułgarii.

Korzystanie z obiektów turystycznych, gastronomicznych i sportowych możliwe jest tylko dla osób w pełni zaszczepionych lub ozdrowiałych.

Osoby bez szczepień nie mogą wjechać na terytorium Bułgarii, chyba że wykonają test PCR i otrzymają negatywny wynik i poddadzą się 10-dniowej kwarantannie (kwarantannę można skrócić przesyłając mailem do regionalnej inspekcji zdrowia potwierdzenie negatywnego wyniku testu PCR lub szybkiego testu antygenowego wykonanego w ciągu 24 h od momentu wjazdu do Bułgarii).

Więcej informacji o obostrzeniach w Bułgarii znajdziecie w poniższym artykule:

Obostrzenia COVID Chorwacja - listopad 2021

Turyści, którzy chcą wjechać na teren Chorwacji, muszą posiadać paszport covidowy. W publicznych przestrzeniach zamkniętych konieczne jest noszenie masek zasłaniających usta i nos. Zgromadzenia i imprezy masowe ograniczone są do 50 osób. Restauracje i bary muszą zamykać się wcześniej, liczba miejsc także została ograniczona i nie wszędzie można się łatwo dostać.

Obostrzenia nie dotyczą dzieci poniżej 12 lat.

Obostrzenia COVID Cypr - listopad 2021

Polska znajduje się obecnie na czerwonej liście państw. Oznacza to, że osoby niezaszczepione, które chcą spędzić parę dni na Cyprze, muszą wykonać test PCR na koronawirusa na 72 godziny przed przylotem i kolejny w 48 godzin po przylocie. Wynik testu będzie ważny przez tydzień. Osobom zaszczepionym wystarczy paszport covidowy.

Każdy turysta musi także otrzymać przepustkę Cyprus Flight Pass, o którą wnioskuje się online.

Więcej informacji o obostrzeniach COVID na listopad 2021 na Cyprze znajdziecie w tym tekście:

Obostrzenia COVID Czechy - listopad 2021

Od północy z 25 na 26 listopada 2021 w Czechach znowu obowiązuje stan wyjątkowy. Restauracje i kluby mają się zamykać do godz. 22:00, jarmarki bożonarodzeniowe zostały odwołane, podobnie inne masowe imprezy.

Od 22 listopada 2021 osoby bez dowodu zaszczepienia lub ozdrowienia z koronawirusa muszą zarejestrować się online przed wjazdem do Czech, a potem wykonać test PCR na COVID-19. Między 5. a 7. dniem pobytu trzeba będzie wykonać drugi test.

Każdy podróżny musi też wypełnić formularz lokalizacyjny, dostępny online.

Od 22 listopada osoby, które nie mają certyfikatu szczepienia ani ozdrowienia, nie będą mogły wejść do restauracji, zameldować się w hotelu, korzystać z większości usług ani brać udziału w wydarzeniach publicznych. Negatywny wynik testu PCR na koronawirusa nie może już pełnić funkcji paszportu covidowego. Od osób między 12 a 18 rokiem życia w wymienionych miejscach wymagany jest jednak tylko test PCR.

UWAGA! W związku z wykryciem nowego wariantu koronawirusa w Afryce, od 26 listopada 2021 Czechy wstrzymały przyjmowanie lotów z RPA, Namibii, Lesotho, Eswatini (dawniej Suazi), Mozambiku, Botswany i Zimbabwe.

Więcej o obostrzeniach obowiązujących na terenie Czech przeczytacie w poniższym artykule:

Obostrzenia COVID Dania - listopad 2021

Od 12 listopada 2021 osoby niezaszczepione mogą wjechać do Danii, jeśli uzyskają negatywny wynik testu na koronawirusa. Test można test wykonać w ciągu doby po przyjeździe do kraju.

Osoby zaszczepione nie muszą poddawać się żadnym testom. Każdy podróżny musi jednak mieć przy sobie paszport covidowy.

Więcej o obostrzeniach obowiązujących na terenie Danii przeczytacie w poniższym artykule:

Obostrzenia COVID Estonia - listopad 2021

Estonia także zaostrza restrykcje dla podróżnych w listopadzie 2021. Osoby bez szczepień, które chcą wjechać na teren kraju, będą musiały zrobić test PCR na COVID i poddać się 10-dniowej kwarantannie.

Przed przylotem do Estonii pasażerowie muszą też wypełnić specjalny kwestionariusz dla podróżnych, niezależnie od tego, czy są zaszczepieni, czy nie.

Obostrzenia COVID Finlandia - listopad 2021

Finlandia nie wpuszcza na swój teren osób niezaszczepionych, nieozdrowiałych lub nieprzetestowanych pod kątem koronawirusa na czas dłuższy niż 24 godziny.

Osoby, które nie są zaszczepione, nie mają statusu ozdrowieńca, ale otrzymały negatywny wynik testu PCR, mogą wjechać na teren Finlandii, ale muszą wykonać kolejny test między 3. a 5. dniem pobytu.

Możliwe jest także wykonanie testu PCR na granicy Finlandii lub w ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy. Dłuższy pobyt bez negatywnego wyniku testu jest jednak niemożliwy.

Obostrzenia COVID Francja - listopad 2021

Od listopada 2021 we Francji obowiązują standardowe już na terenie UE obostrzenia przeciw COVID i zasady wjazdu. Osoby zaszczepione mogą wjeżdżać do kraju bez przeszkód, osoby niezaszczepione muszą wykonać test PCR na koronawirusa w ciągu 24 godzin przed przyjazdem i otrzymać negatywny wynik.

Rząd Francji zapowiedział jednak, że w związku z narastającą kolejną falą zachorowań na koronawirusa, wprowadzone zostaną pewne dodatkowe obostrzenia. Od grudnia trzecią, przypominającą dawkę szczepienia przeciw COVID będą mogli przyjmować wszyscy dorośli. Wymagany odstęp pomiędzy drugą a trzecią dawką skrócono do pięciu miesięcy. Odmowa przyjęcia trzeciej dawki szczepionki będzie się równać z unieważnieniem paszportu covidowego na terenie Francji. Od 15 stycznia potwierdzenie przyjęcia trzeciej dawki szczepionki będzie koniecznie, aby wejść do restauracji, kawiarni, kina, muzeum i innych miejsc publicznych.

W pomieszczeniach zamkniętych, do których można wejść z certyfikatem COVID, znów obowiązkowe będzie noszenie maseczki. Zakrywanie nosa i ust będzie konieczne także podczas imprez plenerowych, np. na jarmarkach świątecznych (na które będzie można wejść również tylko z paszportem covidowym).

W związku z wykryciem nowego wariantu koronawirusa w Afryce, od 26 listopada 2021 Francja wstrzymała przyjmowanie lotów z RPA, Mozambiku, Namibii, Lesotho, Eswatini (dawniej Suazi), Botswany i Zimbabwe.

Obostrzenia COVID Grecja - listopad 2021

Turyści z Polski mogą wjeżdżać do Grecji na podstawie świadectwa szczepienia lub negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa. Dzieci i młodzież do 18. roku życia mogą wjeżdżać do Grecji na podstawie wyniku domowego testu na COVID-19.
Przed przyjazdem do Grecji trzeba też wypełnić online specjalny formularz PLF. Kto chce zwiedzać greckie wyspy, musi także wypełnić deklarację zdrowia.

Od czwartku 18 listopada 2021 obostrzenia w Grecji dla osób niezaszczepionych zaostrzyły się. Do pomieszczeń zamkniętych, w tym muzeów i restauracji, mogą wchodzić tylko osoby w pełni zaszczepione.

Osoby niezaszczepione mogą nadal korzystać z aptek, supermarketów, salonów urody, kawiarni i barów z miejscami na wolnym powietrzu.

Więcej informacji o obostrzeniach COVID na listopad 2021 w Grecji znajdziecie w poniższym artykule:

Obostrzenia COVID Hiszpania - listopad 2021

Rząd Hiszpanii utrzymuje surowe obostrzenia COVID na listopad 2021 dla przybyszów z większości krajów Europy. Polska znajduje się na czerwonej liście krajów, którą Hiszpania aktualizuje co tydzień. Oznacza to, że turyści z Polski, którzy chcą wjechać do Hiszpanii, muszą mieć przy sobie jeden z dokumentów:

  • Paszport covidowy, poświadczający pełne zaszczepienie ALBO
  • Zaświadczenie o ozdrowieniu z koronawirusa (nie starsze niż 180 dni) ALBO
  • Negatywny wynik testu na COVID-19, wykonanego w ciągu 72 godzin przed przylotem
  • Trzeba także wypełnić formularz sanitarny, dostępny online.

Więcej informacji o obostrzeniach COVID na listopad 2021 w Hiszpanii znajdziecie w poniższym artykule:

Obostrzenia COVID Holandia - listopad 2021

Od 28 listopada w Holandii będą obowiązywać dodatkowe restrykcje. Od niedzieli sklepy i restauracje mogą być otwarte tylko do godziny 17, supermarkety do 20. Instytucje kulturalne, jak kina czy teatry, nie muszą zamykać się tak wcześnie. Swobodny dostęp do sklepów i restauracji mają tylko osoby w pełni zaszczepione lub ozdrowieńcy.

By wjechać na teren kraju, trzeba mieć paszport covidowy oraz wypełnioną deklarację zdrowia.

By wejść do restauracji, każda osoba powyżej 13. roku życia musi pokazać specjalną przepustkę, dowodzącą szczepienia lub negatywnego wyniku testu PCR. Przepustka ma formę kodu QR, pobieranego z aplikacji, którą można ściągnąć online. Unijny Certyfikat Covid (tzw. paszport covidowy) także może pełnić rolę przepustki.

W Holandii przywrócono obowiązek utrzymania 1,5-metrowego dystansu społecznego. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat.

Maseczki są obowiązkowe w takich miejscach jak restauracje, muzea, kina i teatry.

Nowe przepisy wchodzą w życie 28 listopada i będą obowiązywać przynajmniej przez trzy tygodnie.

W związku z wykryciem nowego wariantu koronawirusa w Afryce, od 26 listopada 2021 Holandia wstrzymała przyjmowanie lotów z RPA, Namibii, Lesotho, Eswatini (dawniej Suazi), Botswany i Zimbabwe.

Więcej informacji o obostrzeniach COVID na listopad 2021 w Holandii znajdziecie w poniższym artykule:

Obostrzenia COVID Islandia - listopad 2021

Podróżni z Polski, chcący odwiedzić Islandię, muszą posiadać negatywny wynik testu PCR na koronawirusa, nawet jeśli są w pełni zaszczepieni. Tylko ozdrowieńcy i dzieci poniżej 18 roku życia nie muszą wykonywać testu.

Osoby niezaszczepione i bez statusu ozdrowieńca muszą wykonać kolejny test PCR po przylocie na wyspę i poddać się 10-dniowej kwarantannie.

Więcej o obostrzeniach COVID-19 na listopad 2021 na Islandii przeczytacie w poniższym artykule:

Obostrzenia COVID Litwa - listopad 2021

W listopadzie 2021 większość polskich województw znajduje się na czerwonej liście litewskiego rządu. Oznacz to, że niezaszczepieni turyści muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie. Turyści zaszczepieni muszą posiadać paszport covidowy i wypełnić ankietę online.

Więcej informacji o obostrzeniach COVID na listopad 2021 na Litwie znajdziecie w tym artykule:

Obostrzenia COVID Malta - listopad 2021

W listopadzie 2021 Malta utrzymuje dość wysoki poziom obostrzeń COVID-19. Tylko osoby w pełni zaszczepione mogą przylecieć na wyspę bez konieczności wykonywania testów PCR na koronawirusa i odbywania dwutygodniowej, płatnej kwarantanny.

Wszyscy turyści muszą zgłosić swój przyjazd na Maltę, wypełniając online formularz EU Digital Passenger Locator Form.

Więcej o obostrzeniach COVID na listopad 2021 na Malcie przeczytacie w tym artykule:

Obostrzenia COVID Niemcy - listopad 2021

Na terenie Niemiec poziom obostrzeń COVID na listopad 2021 określa się literami 3G lub 2G. Poziom 3G oznacza, że do przekroczenia granicy i wstępu do publicznych pomieszczeń zamkniętych konieczne jest posiadanie paszportu covidowego. Poziom 2G jest surowszy i też wymaga paszportu covidowego, ale tylko z dowodem pełnego zaszczepienia lub ozdrowienia (nie wystarczy sam negatywny wynik testu).

Poszczególne kraje związkowe same określają, jaki poziom obostrzeń obowiązuje na ich terenie. Od połowy listopada coraz więcej niemieckich landów i miast przenosi się na surowszy system obostrzeń 2G. Odwoływane są także imprezy, w tym niektóre jarmarki bożonarodzeniowe, np. słynne jarmarki w Monachium, w Norymberdze i Dreźnie.

Przykładowo, w Saksonii odwołano niemal wszystkie wydarzenia i imprezy, planowane wcześniej na okres świąteczno-noworoczny. Ruch turystyczny został zabroniony, ale hotele mogą przyjmować np. gości biznesowych na zasadach 3G. W gastronomii obowiązują jednak zasady 2G. Podobne zasady wprowadzono w Bawarii.

Więcej o obostrzeniach w Niemczech możecie przeczytać poniżej:

Obostrzenia COVID Norwegia - listopad 2021

Polska nadal znajduje się na czerwonej liście krajów, zestawionej przez rząd Norwegii. To oznacza, że niezaszczepieni podróżni (bez statusu ozdrowieńca) muszą po przylocie wykonać test PCR na koronawirusa (po wcześniejszej rejestracji online) i odbyć 10-dniową kwarantannę.

Nawet osoby zaszczepione muszą zarejestrować swój pobyt w Norwegii.

Formularz rejestracyjny dostępny jest TUTAJ.

Więcej o obostrzeniach w Norwegii możecie przeczytać poniżej:

Obostrzenia COVID Portugalia - listopad 2021

Od 1 grudnia wszystkie osoby przylatujące do Portugalii będą musiały posiadać potwierdzenie negatywnego testu wyniku testu na koronawirusa. Test będzie też potrzebny, by wejść do baru, na dyskotekę lub wydarzenia sportowe.

Wejście do hotelu czy restauracji będzie możliwe tylko z paszportem covidowym.

Obostrzenia COVID Serbia - listopad 2021

Serbia w listopadzie 2021 wpuszcza na swój teren tylko turystów w pełni zaszczepionych, ozdrowiałych lub posiadających negatywny wynik testu na koronawirusa.

Więcej informacji o obostrzeniach w Serbii znajdziecie w poniższym artykule:

Obostrzenia COVID Słowacja - listopad 2021

Od 25 listopada na Słowacji obowiązuje lockdown i godzina policyjna dla wszystkich mieszkańców, także zaszczepionych. Lockdown będzie obowiązywał do 9 grudnia, po 10 dniach rząd ma zweryfikować efekty i podjąć dalsze decyzje. W czasie lockdownu dom można opuszczać jedynie z ważnych przyczyn, zakazane są spotkania w grupie powyżej sześciu osób.

Można przekraczać granice Słowacji, ale hotele i restauracje w większości regionów górskich zamknięte są już od listopada.

By wjechać na Słowację, trzeba wypełnić formularz online i mieć ze sobą paszport covidowy.

Więcej o obostrzeniach obowiązujących na terenie Słowacji przeczytacie w poniższym artykule.

Obostrzenia COVID Słowenia - listopad 2021

Turyści z Polski mogą wjechać na teren Słowenii, jeśli mają dokument potwierdzający pełne zaszczepienie przeciw COVID, ozdrowienie lub negatywny wynik testu PCR albo antygenowego, otrzymany w ciągu odpowiednio 72 albo 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Osoby, które nie są ani zaszczepione, ani ozdrowiałe, ani przetestowane, muszą odbywać kwarantannę, trwającą 10 dni. UWAGA! Przed wjazdem na teren Słowenii trzeba udowodnić, że ma się tam odpowiednie miejsce do odbycia kwarantanny. Kwarantanna nie może przebiegać na terenie obiektów turystycznych. Jeśli ktoś nie załatwił sobie wcześniej miejsca na odbycie kwarantanny na terenie Słowenii, nie zostanie wpuszczony do kraju.

Zasady dotyczące kwarantanny nie dotyczą dzieci w wieku 12 lat i młodszych.

Obostrzenia COVID Szwajcaria - listopad 2021

Polska znajduje się na szwajcarskiej liście państw wysokiego ryzyka. Oznacza to, że do kraju wpuszczane są tylko osoby w pełni zaszczepione przeciw koronawirusowi. Muszą one wypełnić formularz lokalizacyjny, dostępny online.

Status ozdrowieńca ani negatywny wynik testu na koronawirusa nie wystarczą, by wjechać na teren Szwajcarii.

Obostrzenia nie dotyczą dzieci poniżej 16 lat.

Obostrzenia COVID Szwecja - listopad 2021

Szwecja zaostrzyła obostrzenia przeciw COVID do końca listopada 2021. Nikt, kto nie ma paszportu covidowego, nie zostanie wpuszczony do kraju.

Obostrzenia COVID Ukraina - listopad 2021

Aby wjechać na teren Ukrainy w listopadzie 2021, trzeba posiadać paszport, paszport covidowy i ubezpieczenie na wypadek zarażenia koronawirusem. Osoby niezaszczepione muszą przedstawić negatywny wynik testu na COVID i odbyć 10-dniową kwarantannę.

Paszport covidowy jest niezbędny, by korzystać np. z restauracji i komunikacji miejskiej na obszarach tzw. czerwonej strefy. Od 1 listopada 2021 czerwona strefa obejmuje także Kijów.

Obostrzenia COVID Wielka Brytania - listopad 2021

Od 4 października, aby wjechać na teren Anglii, Walii, Szkocji lub Irlandii Północnej, osoby w pełni zaszczepione są zobowiązane wypełnić formularz lokacyjny (dostępny TUTAJ) w ciągu 48 godzin przed przyjazdem, posiadać potwierdzenie pełnego zaszczepienia (Unijny Certyfikat Covid w formie papierowej lub elektronicznej) oraz zarezerwować i opłacić test na COVID-19 (należy to zrobić za pośrednictwem strony gov.uk/find-travel-test-provider), a następnie wykonać test w 1. lub 2. dniu po przyjeździe. Może być to tzw. lateral flow test, którego koszt wynosi 10-30 funtów.

Osoby zaszczepione przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii nie muszą już wykonywać testu na koronawirusa przed przyjazdem ani w 8. dniu pobytu. Nie muszą także odbywać 10-dniowej kwarantanny po przyjeździe.

Osoby niezaszczepione (w tym nie w pełni zaszczepione) muszą wykonać test na COVID-19 w ciągu trzech dni przed przyjazdem, wypełnić formularz lokacyjny (dostępny TUTAJ) w ciągu 48 godzin przed przyjazdem, zarezerwować i opłacić pakiet testów do wykonania w 2. i 8. dniu pobytu. Osoby niezaszczepione po przyjeździe do Wielkiej Brytanii muszą odbyć 10-dniową kwarantannę. Kwarantannę można skrócić po poddaniu się testowi w ramach programu Test to release (szczegóły TUTAJ).

Dzieci mieszkające w Wielkiej Brytanii lub w kraju z zatwierdzonym dowodem szczepienia, nie muszą poddawać się kwarantannie po przybyciu do Wielkiej Brytanii - informuje MSZ. Dotyczy to zarówno dzieci zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. Dzieci w wieku 5-17 lat, w 2. dniu pobytu muszą wykonać test na obecność koronawirusa.

Od 1 października, wjazd do Wielkiej Brytanii możliwy jest tylko na podstawie paszportu (poza osobami posiadającymi status "osiedlonych" lub "tymczasowo osiedlonych", które do końca 2025 r. mogą wjechać do UK na podstawie dowodu osobistego).

UWAGA! W związku z wykryciem nowego wariantu koronawirusa w Afryce, od 26 listopada 2021 Wielka Brytania wstrzymała przyjmowanie lotów z RPA, Namibii, Lesotho, Eswatini (dawniej Suazi), Botswany i Zimbabwe.

Obostrzenia COVID Włochy - listopad 2021

Od listopada 2021 turyści chcący odwiedzić Włochy muszą być w pełni zaszczepieni, posiadać potwierdzenie ozdrowienia lub negatywny wynik testu na koronawirusa. W przeciwnym razie muszą odbywać 5-dniową kwarantannę.

Restauracje, bary, kina, teatry, stadiony, siłownie i muzea są dostępne tylko dla osób posiadających paszport covidowy. Od 6 grudnia, aby korzystać z wymienionych usług, a także z wyciągów narciarskich, trzeba będzie posiadać tzw. Super Green Pass, czyli paszport covidowy dostępny tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców.

UWAGA! W związku z wykryciem nowego wariantu koronawirusa w Afryce, od 26 listopada 2021 we Włoszech obowiązuje zakaz wjazdu dla osób, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w RPA, Namibii, Lesotho, Eswatini (dawniej Suazi), Mozambiku, Botswany i Zimbabwe.

Więcej o obostrzeniach COVID na listopad 2021 we Włoszech przeczytacie w poniższym tekście:

Obostrzenia COVID Wyspy Kanaryjskie - listopad 2021

Lokalny rząd Wysp Kanaryjskich postanowił, że od 1 grudnia 2021 wszystkich przybyszów – zarówno turystów zagranicznych, jak i obywateli Hiszpanii – będzie obowiązywał wymóg posiadania paszportu covidowego. Dokument musi potwierdzać albo zaszczepienie przeciw koronawirusowi, albo ozdrowienie, albo negatywny wynik testu PCR, wykonanego w ciągu 72 godzin przed przylotem.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie