MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O Unii Europejskiej w powiecie

(mch, as)
Zbigniew Larenta
Zbigniew Larenta A. Suchcicka
O naszą wiedzę na temat Unii Europejskiej mają zadbać m.in. wolontariusze europejscy. W powiecie przasnyskim są trzy takie osoby: Zbigniew Larenta, prezes olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Pro Europa, Edward Kacprzak, wicestarosta przasnyski i Jan Rykowski, nauczyciel z Chorzel. O poziomie ich wiedzy świadczą certyfikaty, które otrzymali 1 marca na inauguracji kampanii referendalnej SLD w Warszawie.

- Naszym zadaniem jest informowanie o korzyściach związanych z członkostwem w Unii. Każdy oczywiście sam zadecyduje, ale żeby ten wybór był w pełni świadomy musi być poinformowany o warunkach, na jakich wstępujemy. Moim zdaniem wynegocjowaliśmy najlepsze warunki spośród wszystkich krajów kandydujących do Unii - twierdzi Zbigniew Larenta.

Po pierwsze informować

Stowarzyszenie Pro Europa, którego reprezentantem na powiat przasnyski jest Zbigniew Larenta przygotowało szereg imprez mających pomóc zrozumieć Unię. Pierwszą z nich jest konkurs wiedzy o Unii Europejskiej dla uczniów z całej gminy Jednorożec, który odbył się 15 marca. Kolejnym etapem, prawdopodobnie w maju, będzie konkurs powiatowy, a potem wojewódzki. Nagrodami będą indeksy na Akademię Podlaską. Istnieje także, przy współpracy z olsztyńskim Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Społecznych, możliwość wyjazdu studentów do pracy i nauki języka w Anglii i Norwegii.
Kolejną proeuropejska inicjatywą jest Ogólnopolski Piknik Europejski. W tym roku odbędzie się w maju na Polach Mokotowskich w Warszawie, przy okazji Parady Schumana. Impreza ta, z roku na rok, przyciąga coraz więcej euroentuzjastów.
- Jednym z naszych projektów jest Europejska Akademia Internetowa. Jest to bezpłatne szkolenie przez Internet. W tej chwili mamy już ponad tysiąc absolwentów i liczymy, że do końca roku wydamy trzy, cztery tysiące certyfikatów. Szkolenie to jest jednym z najlepszych szkoleń internetowych w Polsce - zachęca Larenta. - Każdy, kto ma dostęp do Internetu może podjąć naukę rejestrując się na stronie www.akademiaeuropejska.edu.pl. Certyfikaty wydaje Józef Oleksy - szef Sejmowej Komisji Europejskiej.

Pro Europa także w Przasnyszu

Stowarzyszenie Pro Europa powstało w 1999 r. Inicjatorem powstania stowarzyszenia był m.in. dyrektor Centrum Studiów Europejskich profesor Andrzej Wieczorkiewicz. Dołączyli do niego później inni przedstawiciele środowiska akademickiego. Wśród członków założycieli nie zabrakło też praktyków w działalności międzynarodowej, takich jak dr Janusz Kaczuba, obecnie ambasador Polski przy światowej Organizacji Handlu (WH) czy Dariusz Rosati - członek Rady Polityki Pieniężnej. Obecnie stowarzyszenie liczy ponad 2 tys. członków w 62 oddziałach na terenie całego kraju. Najbliższe nam oddziały Stowarzyszenia Pro Europa znajdują się w Ostrołęce i Ciechanowie. Obecnie prowadzone są rozmowy z Klubem Tożsamości Europejskiej, działającym przy Liceum Ogólnokształcącym w Przasnyszu, których celem jest powołanie oddziału w powiecie przasnyskim.

Kto poinformuje informatorów

Od 1 marca we wszystkich gminach powinny działać centra informacji o Unii (patrz również str. 10-11 - przyp. red.). W urzędach gmin pojawiły się odpowiednio oznakowane pokoje i informatorzy unijni zatrudnieni przez urzędy pracy. Ale na razie trudno uzyskać odpowiedź na konkretne pytanie.
Sprawdziliśmy jak działają centra w gminie Jednorożec, Chorzele i Przasnysz. 12 marca informatorów nie zastaliśmy. Jak nam wyjaśnili sekretarze gmin, pracownicy centrów zostali oddelegowani na dwudniowe szkolenia w Przasnyszu zorganizowane przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
- Prasa donosiła, że pracownicy centrów zostaną wszechstronnie przeszkoleni, otrzymają materiały informujące i identyfikatory - powiedziała nam jeden z sekretarzy - a tymczasem z szumnych zapowiedzi wyszedł jeden dzień szkoleń w Ciechanowie. Można powiedzieć, że pracownicy centrów wrócili z tych szkoleń bez niczego. Dlatego zdecydowaliśmy się oddelegować naszych informatorów na dodatkowe dwudniowe szkolenia zorganizowane przez ODR. Tak samo postąpiono w innych gminach.
Do obsługi centrów zostały przydzielone po dwie osoby.
- Pracują oni w lokalach urzędów gmin i w godzinach otwarcia urzędu. Pracownicy centrum pracują w ramach umów absolwenckich, u nas podpisują listę, ale płaci im urząd pracy tyle ile wynosi zasiłek - powiedziała nam sekretarz gminy Jednorożec Janina Popiołek.
Unijne punkty w przasnyskiech gminach odwiedzają głównie rolnicy - jednym z najczęściej podejmowanych przez nich zagadnień są dopłaty w rolnictwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki