Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O takich kandydatów biją się rekruterzy. Ranking miejsc pracy według liczby ofert

Zbigniew Biskupski AIP
Informatycy, inżynierowie i finansiści, wiek - 27-35 lat, z woj. mazowieckiego, śląskiego i dolnośląskiego - mogą wybierać w ofertach pracy bardziej niż inni kandydaci.

Utrzymująca się w II kwartale 2017 roku stopa bezrobocia w okolicach 7 proc. sprawia, że pracodawcy mają coraz większy problem z pozyskaniem właściwych kandydatów do pracy.

W II kwartale 2017 roku wiadomość od rekrutera otrzymało 123 851 osób posiadających profil zawodowy na GoldenLine. Poszukiwani byli przede wszystkim specjaliści z obszarów IT, Finanse i Sprzedaż.

Aby zrealizować rekrutacje, pracodawcy korzystają z metody bezpośredniego dotarcia do kandydatów, czyli tzw. direct search za pomocą Wyszukiwarki Kandydatów na GoldenLine.

Więcej pracy dla finansistów

Bezpośrednie dotarcie do potencjalnych pracowników na GoldenLine ułatwia pracodawcom Wyszukiwarka Kandydatów. W II kwartale 2017 roku wiadomość od rekrutera otrzymało 123 851 osób posiadających profil zawodowy w serwisie. Jak wynika z analiz GoldenLine, w II kwartale 2017 roku wśród osób, które otrzymały wiadomości od rekrutera, 27 proc. miało zaznaczoną na profilu specjalizację IT - Rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu uplasowali się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją Inżynieria (15 proc. osób, które otrzymało propozycję pracy od rekrutera miało taką specjalizację), zaś na trzecim - ze specjalizacją Finanse/Ekonomia (14 proc. otrzymujących propozycje pracy).

W największej liczbie ofert pracy mogły wybierać osoby pracujące w obszarze Produkcja - dedykowanych im było 19 proc. ze wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: Sprzedaż (16 proc.), Informatyka/Programowanie (11 proc.), Obsługa klienta/Call Center Produkcja (10 proc.) oraz Finanse/Ekonomia (10 proc.).

Jak wynika z danych GoldenLine, 13 proc. więcej specjalistów o profilu Finanse/Ekonomia dostało propozycję pracy od rekrutera w porównaniu z pierwszym kwartałem 2017 roku. Tuż za podium uplasowali się kandydaci ze specjalizacją IT - Administracja (13 proc.) oraz Sprzedaż (12 proc.). Dane nie sumują się do 100 proc., ponieważ kandydaci mogą zaznaczyć na profilu więcej niż jedną specjalizację.

Tuż przed trzydziestką

Nie bez znaczenia dla rekruterów korzystających z Wyszukiwarki Kandydatów jest również wiek potencjalnych pracowników. Najwięcej ofert otrzymali kandydaci pomiędzy 27 a 35 rokiem życia (wśród osób, które dostały wiadomość od rekrutera, 51 proc. jest w wieku 27-35 lat).

Czytaj też:
Rząd szykuje niespodziewaną podwyżkę opłaty paliwowej i spodziewaną wody oraz ścieków. Ile nas to będzie dodatkowo kosztować co miesiąc?

Na drugim miejscu znalazły się osoby w wieku 36-45 (wśród osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera 25 proc. jest w wieku 36-45 lat), na trzecim miejscu zaś osoby pomiędzy 18 a 26 rokiem życia (wśród osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera 15 proc. jest w tym wieku). Jak wynika z danych GoldenLine, 11 proc. więcej osób pomiędzy 18 a 26 rokiem otrzymało propozycję pracy bezpośrednio od rekrutera w porównaniu z I kwartałem 2017 r. Dane te pokazują, że rekruterzy coraz częściej kontaktują się z osobami mającymi za sobą dopiero pierwsze doświadczenie zawodowe.

Regionalna mozaika

Wiadomość od rekrutera otrzymały przede wszystkim osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (25 proc.), śląskim (13 proc.), dolnośląskim (12 proc.), małopolskim (9 proc.) oraz wielkopolskim (9 proc.). Jednocześnie 10 proc. więcej osób zamieszkałych w województwie mazowieckim otrzymało bezpośrednią wiadomość od rekrutera w porównaniu do poprzedniego okresu.

Informacje te wskazują, że najwięcej pracowników poszukiwanych jest w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach, takich jak Warszawa, Katowice, Wrocław, Kraków czy Poznań.

Jak wynika z analiz GoldenLine, większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, posiada umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B.

Umiejetność negocjacji w cenie

Pozostałe często występujące umiejętności to m.in.: znajomość języka programowania JavaScript (10 proc. osób, które otrzymały wiadomość od rekrutera, miała na swoim profilu zaznaczoną znajomość tego języka programowania), programu AutoCad (9 proc. osób otrzymujących ofertę pracy), a także znajomość języka SQL (9 proc.). Istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie. U osób, które otrzymały wiadomość od rekruterów, pojawiają się najczęściej takie kompetencje, jak project management, zarządzanie zespołem czy negocjacje.

O takich kandydatów biją się rekruterzy. Ranking miejsc pracy według liczby ofert
GoldenLine

Dla rekruterów istotny jest również poziom znajomości języka obcego. Wśród 123 851 osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 82 proc. włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Liczba tych osób jest o 8 proc. większa w porównaniu z pierwszym kwartałem 2017 roku.

Rekrutacja z Jobile

W maju 2017 roku GoldenLine wprowadził na rynek usługę rekrutacyjną Jobile, która łączy ogłoszenie o pracę zawierające najważniejsze dla kandydata informacje jak np. wysokość wynagrodzenia oraz informację o przełożonym z metodą direct search. W ramach Jobile pracodawca otrzymuje kompleksowe wsparcie w stworzeniu odpowiedniej oferty, publikację ogłoszenia w serwisie GoldenLine.pl, realizację direct search spośród prawie 2,5 mln profili zawodowych założonych na GoldenLine.pl i nawiązanie kontaktu z pasywnymi kandydatami.
W II kwartale 2017 roku za pomocą Jobile rekruterzy szukali kandydatów z obszarów: IT - Rozwój oprogramowania, Sprzedaż, Finanse/Ekonomia i oraz IT - Administracja.

OBEJRZYJ WIDEO:
60 Sekund Biznesu: System emerytalny zagraża rozwojowi gospodarczemu Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: O takich kandydatów biją się rekruterzy. Ranking miejsc pracy według liczby ofert - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki