Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O HIV na Miodobraniu - z wolontariuszką Fundacji Edukacji Społecznej pomów o profilaktyce i leczeniu wirusa

sxc.hu
sxc.hu
Mazowsze to drugie po Dolnym Śląsku województwo, w którym najwięcej Polaków zakaża się HIV. O wirusie, profilaktyce i leczeniu, będzie można porozmawiać podczas tegorocznych obchodów Miodobrania Kurpiowskiego w Myszyńcu

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny średnia roczna liczba nowo wykrywanych zakażeń HIV w latach 2007-2011 wyniosła na Mazowszu 3,3 na 100 tysięcy mieszkańców. To dużo. W roku 2012 o zakażeniu dowiedziało się w województwie aż 290 osób. Więcej takich przypadków odnotowuje się w Polsce tylko we Wrocławiu i okolicach. Dlatego podczas tegorocznych obchodów Miodobrania Kurpiowskiego organizowanych 25 sierpnia w Zawodziu koło Myszyńca warto porozmawiać o profilaktyce i leczeniu wirusa z wolontariuszką Fundacji Edukacji Społecznej.

Dzięki wsparciu programu Pozytywnie Otwarci, na pikniku znajdzie się specjalnie przygotowane stoisko FES. Edukatorka ds. HIV/AIDS odpowie na wszelkie pytania dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Polsce i na Mazowszu, dróg zakażenia, profilaktyki, bezpłatnego i anonimowego testowania się
w kierunku HIV, a także leczenia. Samo XXXVI Miodobranie Kurpiowskie potrwa od 12.30 do 21.30, ale edukatorka z Fundacji Edukacji Społecznej będzie dostępna na miejscu tylko do godziny 17.30.

- Organizowane we współpracy z delegaturą Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce Miodobranie to jedyna taka impreza w naszym kraju. Udział w niej bierze do kilkudziesięciu tysięcy osób. Cieszę się, że mogliśmy wesprzeć udział Fundacji Edukacji Społecznej w tym pikniku. Mam nadzieję, że edukatorki dotrą choćby do części uczestników z przekazem, że problemem w Polsce nie jest dostęp do leczenia, ale fakt, że ludzie nie testują się w kierunku HIV - mówi Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Rzeczywiście. Eksperci szacują, że niewiele ponad 16 tys. wykrytych zakażeń HIV w Polsce to tylko wierzchołek góry lodowej i że 70 proc. zakażonych Polaków nie ma o tym pojęcia, bo nigdy nie zrobiło badań.
- Skutki takiej sytuacji są bardzo poważne. Wiele osób nigdy nie rozpocznie leczenia, albo dowie się o zakażeniu HIV dopiero, gdy wejdzie w niebezpieczne stadium AIDS. Mimo to jestem optymistką. Jeśli Miodobranie Kurpiowskie od skromnej imprezy na placu szkolnym mogło się rozrosnąć do znaczącej imprezy kulturalno-gastronomicznej, to i świadomość zagrożenia HIV w Polsce będzie z czasem coraz większa - mówi Magdalena Ankiersztejn Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej.

***
Fundacja Edukacji Społecznej (www.fes.edu.pl) to organizacja pozarządowa (non-profit) działająca od 2002 roku. Została powołana w celu pogłębiania
w społeczeństwie wiedzy w zakresie problemów społecznych poprzez działalność edukacyjną dotyczącą m.in. zakażeń HIV i choroby AIDS.
Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są prezydent m. st. Warszawy, wojewoda mazowiecki, Krajowe Centrum ds. AIDS, służba zdrowia, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki