Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O czym radzi rada

(ar)

Zatwierdzono remont ratusza. Głównym punktem sesji Rady Miejskiej 9 września było przyjęcie zmian w budżecie. Radni jednogłośnie podjęli uchwałę zobowiązującą burmistrza do zaciągniecia pożyczki na modernizację ratusza na kwotę 503,4 tys. zł. Remont siedziby władz miejskich ma polegać na wymianie dachówki, zrobieniu obróbek miedzianych i wejścia dla niepełnosprawnych. Burmistrz Mieczysław Szymalski wyraził także nadzieję, że w budżecie przyszłego roku uda się uzyskać pieniądze, które pozwoliłyby na dalszą modernizację ratusza.
Zmiany w budżecie dotyczyły także przesunięcia 150 tys. złotych na sfinalizowanie priorytetowej miejskiej inwestycji, czyli budowy przedszkola przy ul. Sielskiej.
W zmianach budżetowych uwzględniono także wzrost dochodów z tytułu zezwolenia na sprzedaż alkoholu.
Przetargi na inwestycje. Miasto ogłasza przetargi na nowe inwestycje, m.in. na zagospodarowanie placu Waryńskiego.
- W planach zagospodarowania miasta przewidziane tam jest centrum handlowe. Nie chcemy sprzedawać tych gruntów, które są mieniem komunalnym. Oczekujemy, że ewentualny inwestor centrum handlowego, w zamian za równowartość gruntu, przekaże nam lokale handlowe, które miasto będzie mogło wydzierżawiać kupcom - informował burmistrz Szymalski.
W drodze przetargu ograniczonego chce miasto sprzedać dwuhektarową działkę przy ul. Pasterskiej, w planach zagospodarowania przeznaczoną na cele oświatowe. Miałaby tu być ewentualnie budowana filia Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania w Białymstoku. Filia funkcjonuje od roku, 40 studentów uczy się w tej chwili w lokalu LOK przy ul. Różańskiej. Władze uczelni zainteresowane są inwestycją w Ostrowi. Cena wywoławcza działki wynosiłaby około 100 tys. zł.
Nie wszystkim radnym te koncepcje się podobały. Radny Laska wyraził wątpliwość, czy wpływy z dzierżawy zrównoważą wartość nieruchomości. Obawiał się też kłopotów - w obecnej sytuacji gospodarczej - z możliwością wydzierżawienia lokali. Stwierdził też, że grunt przy ul. Pasterskiej podzielony na działki i sprzedany przyniósłby znaczne większe zyski do kasy miasta.
Co boli radnych? W interpelacjach radni zgłosili kilka problemów, które dokuczają mieszkańcom miasta:
- Powrócił temat wjazdu do Ostrowi od strony Warszawy ul. Warszawską. Radni już dwa lata temu, kiedy zaczynano budować obwodnicę, postulowali o zachowanie tego wjazdu dla samochodów osobowych, ruchu lokalnego i komunikacji autobusowej, upoważniając burmistrza do prowadzenia negocjacji z inwestorem.
- Wnioskowaliśmy o to w Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, ale sprawa wjazdu stała się elementem przetargowym w decyzji o budowie drugiej nitki obwodnicy. Inwestor kategorycznie stwierdził, że jeżeli pozostawimy wjazd, nie będzie drugiej nitki. Sprawa przycichła, ale teraz możemy powrócić do tematu - zapewnił burmistrz Szymalski.
- Na sesji padło też pytanie o możliwość zwiększenia pieniędzy na dofinansowanie dożywiania dzieci w szkołach. Sekretarz miasta Tomasz Skibicki poinformował, że miasto w 70 proc. dźwiga koszty dożywiania dzieci, tylko 30 proc. pieniędzy pochodzi z budżetu wojewódzkiego. Kierownik MOPS-u poinformowała radnych, że w ubiegłym roku wydano ponad 200 decyzji na obiady w szkołach, natomiast od września bieżącego roku pieniędzy starczyło tylko na 120 obiadów. Ubyło także sponsorów. W zeszłym roku 15 sponsorów opłacało jeden obiad dziennie w szkolnej stołówce, teraz zgłosiło się tylko trzech.
Dotacja wojewody dla MOPS została zwiększona w ostatnich dniach o 9 tys. złotych. Skorzystają więc na tym zapewne także głodne dzieci.
- Radni zgłaszali także problemy: oświetlenia na ul. Dubois, gdzie lampy zapalają się zbyt późno, utwardzenia poboczy przy ul. Różańskiej, zaśmiecania lasów na obrzeżach miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki