Nowy trend w świadczeniach pozapłacowych: 29.12.2021. Ponad połowa pracowników chce by pracodawcy dopłacali im do posiłków

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Badanie: 55 proc. respondentów oczekuje dofinansowania do posiłków w firmie, a 59 proc. obowiązkowych przerw na obiad nieprzedłużających czasu pracy.
Badanie: 55 proc. respondentów oczekuje dofinansowania do posiłków w firmie, a 59 proc. obowiązkowych przerw na obiad nieprzedłużających czasu pracy. Grzegorz Galasiński / Polska Press
Udostępnij:
Pracodawcy, aby pozostać konkurencyjnymi na rynku, dwoją się i troją, proponując zatrudnionym coraz bardziej różnorodne świadczenia, często zapominają o zapewnieniu pomocy w zaspokajaniu ich podstawowych potrzeb. Jedną z nich jest dofinansowanie posiłków. Jak pokazują badania, ponad połowa pracowników takie świadczenie pozapłacowe przyjęłaby z satysfakcją.

Posiłek w pracy otrzymuje jedynie 18 proc. zatrudnionych – wynika z badań rynkowych. Dane SmartLunch, wskazują, że dofinansowanie wyżywienia z jednej strony pozytywnie wpływa na zdrowie i większą efektywność samych pracowników, a z drugiej, że sprawna organizacja posiłków w firmie usprawnia procesy wewnętrzne i wpływa na lepsze funkcjonowanie organizacji.

Pracownicy oczekują dofinansowania posiłków

55 proc. respondentów oczekuje dofinansowania do posiłków w firmie, a 59 proc. obowiązkowych przerw na obiad nieprzedłużających czasu pracy – wynika z raportu Pracuj.pl pt. „Zawodowy styl życia”. Jednocześnie badania rynkowe wskazują, że jedynie 18 proc. pracodawców zapewnia dofinansowanie wyżywienia zatrudnionym, a Polacy odżywiają się w trakcie pracy nieregularnie i ich posiłki nie zawsze są pełnowartościowe.

Dofinansowanie wyżywienia w miejscu pracy powinno być podstawowym benefitem pozapłacowym w każdej firmie, a zadbanie o wdrożenie narzędzi, które w prosty sposób pomogą zorganizować posiłki dla pracowników ma realny wpływ na funkcjonowanie organizacji.

- Pracodawcy często nie dbają lub zapominają o dofinansowaniu wyżywienia pracowników. Można jednak wymienić szereg korzyści, które firma zyskuje dzięki organizacji posiłków w miejscu pracy. Regularne jedzenie podnosi wydajność pracowników o 20 proc., a osoby spożywające zdrowe obiady w pracy są nawet o 25 proc. bardziej efektywne – mówi Mateusz Tałpasz, CEO SmartLunch.

Posiłek zacieśnia relacje między pracownikami

Dofinansowanie posiłków jest ważnym narzędziem budowy pozytywnego stosunku do pracodawcy, ale także przyjaznej atmosfery pracy czy zacieśniania relacji w zespole. Wyniki badania SmartLunch, przeprowadzonego wśród managerów odpowiedzialnych za organizację posiłków w firmach, wskazują, że wdrożenie platformy SmartLunch i tym samym zadbanie o regularność i jakość posiłków spożywanych przez zatrudnionych, wpływa pozytywnie na integrację w zespole (ok. 76 proc.) i obniża rotację pracowników (52,9 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowy trend w świadczeniach pozapłacowych: 29.12.2021. Ponad połowa pracowników chce by pracodawcy dopłacali im do posiłków - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie