MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy sztandar dla strażaków

(mb)
Nowy sztandar prezentują druhowie Zdzisław Częścik, Jerzy Krawczyk i Paweł Majkowski
Nowy sztandar prezentują druhowie Zdzisław Częścik, Jerzy Krawczyk i Paweł Majkowski M. Bubrzycki
Przy słonecznej, choć chłodnej, pogodzie strażacy z Chodkowa-Załóg świętowali swoje 85-lecie. To jedna z najstarszych jednostek OSP w pow. makowskim. Ochotnicza Straż Ogniowa w Chodkowie-Załogach w gm. Płoniawy powstała w 1918 roku, jest więc niemal równieśnicą Polski niepodległej.

Już w 1939 roku chodkowska straż dorobiła się własnego sztandaru, który nie wytrzymał jednak próby czasu. 19 października - w 85. rocznicę powstania - OSP w Chodkowie-Załogach otrzymała nowy sztandar, który jest dokładną repliką starego.
Najpierw, zgodnie z tradycją, chodkowscy strażacy z nowym sztandarem - w towarzystwie sześciu pocztów sztandarowych z sąsiednich OSP (Bobino Wielkie, Jaciążek, Krasiniec, Płoniawy, Węgrzynowo, Zblicha) i z orkiestrą strażacką z Makowa pod dyrekcją Tadeusza Wiśniewskiego na czele - udali się do kościoła, gdzie ks. kanonik Jerzy Prusakiewicz - proboszcz parafii w Płoniawach, odprawił uroczystą Mszę św. i poświęcił nowy sztandar.
Druga część uroczystości odbyła się na placu szkolnym. Kazimierz Załęski - prezes OSP powitał gości, m.in. starostę Kazimierza Białobrzeskiego i wójta Wojciecha Gąsiewskiego. Edmund Gełzakowski - kronikarz OSP, przedstawił krótką historię straży i sztandaru.
Pierwszy sztandar - przedwojenny - wykonała własnoręcznie siostra kardynała Kakowskiego, która była jednocześnie ciotką b. naczelnika straży - Bolesława Majkowskiego. Niedługo po sztandarze straż w Załogach dorobiła się instrumentów muzycznych i własnej orkiestry.
Prawie nowy sztandar w czasie okupacji bracia Wincenty i Włodzimierz Majkowscy zakopują w ziemi, aby ustrzec go przed Niemcami, a potem - po wykopaniu - sztandar przechowywany był po domach strażaków.
Na początku br. Zdzisław Majkowski - prezes OSP podjął starania, aby zniszczony sztandar zastąpić nowym. Pierwsze wpłaty na ten cel pochodziły od strażaków, znaleźli się także sponsorzy spoza Chodkowa. Wykonanie nowego sztandaru prezes Majkowski powierzył siostrom kapucynkom-klaryskom z klasztoru w Wykrocie. Niestety, prezes nie doczekał końca dzieła, bo wkrótce zmarł.
Po refleksji historycznej przyszła pora na prezentację nowego sztandaru. Druhowie: Zdzisław Częścik, Jerzy Krawczyk i Paweł Majkowski przemaszerowali ze sztandarem przed szeregiem strażaków, a także sporą grupą mieszkańców. Sponsorzy sztandaru oraz przedstawiciele strażackiej społeczności wbili potem symboliczne gwoździe w drzewce.
Po życzeniach i gratulacjach dla 85-latki z Chodkowa-Załóg przyszedł czas na występy. Młodzieżowe drużyny pożarnicze ze szkół w Chodkowie i Płoniawach - które powstały w 1994 r. - zaprezentowały krótki program artystyczny. Młodzi artyści dostali gromkie brawa.
Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani - znów z orkiestrą na czele - przeszli do remizy strażackiej na ciepły posiłek przygotowany przez żony i matki strażaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki