Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rektor WSAP Elżbieta Łojko: Jeszcze 8 ciężkich lat przed nami!

Klaudia Baczewska
Archiwum
Wyższa Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce zmaga się z problemem niżu demograficznego. Nie jest w tym jedyna...

Klaudia Baczewska: Czy powołanie na stanowisko rektora Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce było dla Pani zaskoczeniem?

Elżbieta Łojko: Tak! To było dla mnie wielkie zaskoczenie. Myślałam, że po 45 latach działania na uczelni będę już powoli zbliżać się ku końcowi mojej kariery. To niezwykłe, bo w murach uniwersytetu spędziłam już prawie pół wieku. Gdy przekroczyłam bramy Uniwersytetu Warszawskiego, jako młoda studentka, uniwersytet świętował właśnie swojej 150 lecie. Teraz, moja macierzysta uczelnia będzie świętować 200 lat swego istnienia.

Może Pani zdradzić, jakie Pani wiąże plany ze szkołą?

WSAP to mała szkoła i jak wszystkie szkoły prywatne przeżywa duże trudności. Wiążą się one z faktem, że mamy obecnie niż demograficzny, a co jest jeszcze bardziej smutne dla uczelni - będzie on trwał do 2023 roku. To oznacza, że jeszcze 8 ciężkich lat przed nami! Mimo to, będę się starała utrzymać tę szkołę na jak najlepszym poziomie, choćby dlatego, że ma ona wieloletnią, piękną tradycję. Staram się działać w środowisku lokalnym.

Zaczęłam robić to jeszcze w okresie wakacyjnym, jako rektor-elekt. Złożyłam około 40 wizyt w całym powiecie ostrołęckim, w lokalnych placówkach i instytucjach. Odwiedzałam między innymi urzędy gmin, starostwo i jestem pod wrażeniem lokalnych elit. Miasteczka i wioski są bardzo zadbane. Wszędzie jest obecny duch estetyki, gospodarności. Niezapomniane wrażenie zrobiła na mnie gmina Długosiodło oraz Brok. Szczególnie miłe i ważne dla mnie było to, że w wielu urzędach i instytucjach spotykałam moich byłych studentów. Te spotkania utwierdzają mnie w przekonaniu, że warto kształcić młodzież, przygotowując ją do pracy w administracji publicznej.

Czy przewiduje Pani jakieś zmiany w szkole, np. otwarcie nowych kierunków, zatrudnienie nowych wykładowców?

Powołanie nowego kierunku studiów to konieczność zatrudnienia specjalistycznej kadry wykładowców, a to z kolei generuje dodatkowe koszty. Staramy się zatem utrzymać kadrę, którą mamy. Są to przede wszystkim wykładowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, z Uniwersytetu w Białymstoku oraz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Może i warto byłoby otworzyć nowe kierunki, ale nie ma pewności, że w ślad za tym pojawi się tłum studentów. Tak więc w tej chwili takiego rozwiązania nie przewiduję.

Cała rozmowa w aktualnym wydaniu Tygodnika Ostrołęckiego.

Prof. Elżbieta Łojko, prawnik i socjolog, wieloletnia pracownica Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej była członkiem Senatu Uniwersytetu Warszawskiego. Przez dwie kadencje pełniła funkcję prodziekana do spraw finansowych WPiA UW. Przez 13 lat była wicedyrektorem Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego na UW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki