Nowy projekt MON. Mundury zakazane na strajkach i demonstracjach

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Nowy projekt MON. Mundury zakazane na strajkach i demonstracjach
Nowy projekt MON. Mundury zakazane na strajkach i demonstracjach Konrad Kozlowski/Polskapress
Udostępnij:
Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia, wprowadzający zakaz noszenia mundurów wojskowych lub ich części przez uczestników strajków, demonstracji i zgromadzeń.

Bodźcem do powstania nowej ustawy była m.in. narastająca agresja niektórych grup, przejawiająca się choćby w ostatnich atakach na punkty szczepień. Dla przykładu w Aleksandrowie Kujawskim, do tamtejszego domu dziecka weszli przeciwnicy szczepień ubrani w wojskowe mundury. Jak tłumaczyli chcieli oni „ratować dzieci przed śmiercionośnymi szczepionkami”.

- Antyszczepionkowi terroryści nie mogą udawać żołnierzy Wojska Polskiego. Zakończyliśmy prace nad przepisami, które jednoznacznie zakażą noszenia mundurów przez tego rodzaju grupy i wprowadzą sankcje. Stosowne rozporządzenie kierujemy do uzgodnień międzyresortowych – oświadczył w mediach społecznościowych minister obrony Mariusz Błaszczak.

Co znalazło się w projekcie MON?

Projekt resortu obrony przewiduje zakaz noszenia munduru lub jego części przez osoby, które uczestniczą w przedsięwzięciach, mogących „godzić w dobre imię lub interes sił zbrojnych; strajkach, demonstracjach, manifestacjach i zgromadzeniach mających na celu wspólne wyrażanie stanowiska w sprawach publicznych; zgromadzeniach i przedsięwzięciach naruszających porządek i spokój publiczny” oraz w działaniach mających na „celu niszczenie lub uszkadzanie mienia, w tym mienia publicznego lub które mogą doprowadzić do takiego zniszczenia lub uszkodzenia”.

Części wojskowego umundurowania nie można będzie wykorzystywać również w działaniach „mających na celu naruszenie nietykalności cielesnej osób realizujących zadania na rzecz dobra wspólnego”.

Zakazem objęte zostaną także przedsięwzięcia mających na celu „publiczne manifestowanie poglądów, które mogą naruszać wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela”.

Mundury dozwolone w celach rekreacyjnych

Autorzy ustawy podkreślają, że doprecyzowanie przepisów, kiedy zakazane jest używanie umundurowania spowoduje, iż w dalszym ciągu możliwość noszenia mundurów lub ich części będą miały osoby używające ich w celach rekreacyjnych np. wędkarzy czy myśliwych.

Prawo i Sprawiedliwość już od kilku lat planuje korektę symboli narodowych. Proponowane rozwiązania mają być wprowadzone do końca 2021 roku. Co ma się zmienić? Szczegóły! >>> TUTAJ

Zmiana godła Polski. Tego chce PiS. Co ma się zmienić? Zobac...

W uzasadnieniu ordynacji podkreślono, że projektowana regulacja nie wpłynie negatywnie także na prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na handlu mundurami, których wzór został określony w przepisach już nieobowiązujących.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowy projekt MON. Mundury zakazane na strajkach i demonstracjach - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Po pierwsze do domu dziecka weszli naziści, bojówkarze że swastykami słowiańskimi na ramieniach naszytych na mundury. Dlatego jest taki pomysł. Gazeta Wrocławska czy tam Obajtkówa jak zwał tak zwał, gazeta Pisowska nie powinna ukrywać takich informacji a według mnie ukrywa to że byli to bojówkarze, narodowcy, pomyleńcy. Widocznie pisowa władza nie chce aby wyszło to na jaw. To nie byli antyszczepionkowa tylko chronieni od dawna przez Pis bojówkarze, naziści, uzbrojeni ludzie. Co zrobi z nimi Pis, zobaczymy, bo ten pomysł to moim zdaniem kolejny etap krycia nazistów w Polsce przez nierząd pisowy. Naziści biegają po Polsce a powstańcy 1 sierpnia mieli swoje święto i z przerażeniem opowiadają ze nie o taką Polskę walczyli.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie