Nowy paszport na 100-lecie niepodległości Polski: "Bóg,...

  Nowy paszport na 100-lecie niepodległości Polski: "Bóg, Honor, Ojczyzna" i Wojciech Korfanty i powstańcy śląscy

  tes

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowy paszport Polski
  Hasło "Bóg Honor Ojczyzna" na stronie z danymi posiadacza budzi kontrowersje wśród części Polaków. Krytycy uważają, że pierwszy człon
  1/26

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©MSWiA

  "Bóg Honor Ojczyzna" na paszporcie! Każdy, kto od poniedziałku, 5 listopada 2018 roku, złoży wniosek o wydanie paszportu, otrzyma paszport według nowego wzoru. Zauważalną zmianą będą motywy graficzne, nawiązujące do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Kontrowersje budzi umieszczone na paszporcie hasło "Bóg Honor Ojczyzna". Na paszporcie znajdują się także motywy śląskie

  Nowy paszport Polski  ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  Zobacz galerię


  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że nowy polski paszport będzie bezpieczniejszy, bo lepiej chroni przed próbą fałszowania. Specjalne zabezpieczenia dotyczą m.in. strony zawierającej dane posiadacza dokumentu. Strona ta będzie wykonana w całości z poliwęglanu, co umożliwia zainstalowanie w niej chipa z tymi danymi. Będzie też łączyć się z pozostałą częścią paszportu za pomocą specjalnego „zawiasu”. Dzięki temu każda próba odłączenia jej od dokumentu będzie od razu widoczna.

  SPRAWDŹ KONIECZNIE
  JAK WYROBIĆ NOWY PASZPORT: CENY + OPŁATY + NIEZBĘDNE DOKUMENTY


  Na stronach nowego paszportu znajdą się motywy graficzne przedstawiające najważniejsze dla odzyskania niepodległości postacie, wydarzenia, miejsca i symbole. Część tych motywów została wybrana w drodze internetowego głosowania. Najwięcej głosów otrzymały: Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie, Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy. W paszporcie znajdą się także grafiki przedstawiające Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari oraz twórców Polskiej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Gabriela Narutowicza.

  Zobacz, jak wyglądają strony nowego paszportu
  Zobacz galerię


  Zmiana wyglądu paszportu nie oznacza konieczności jego wymiany przez wszystkich obywateli. Dotyczy ona tych osób, których dokument straci ważność lub zdecydują się wyrobić paszport po raz pierwszy.

  Według danych Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, co roku wydawanych jest około 1,3-1,4 miliona paszportów.

  Nowa wersja paszportu różni się od dotychczasowej wizualnie. Nowy paszport przygotowano specjalnie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i do tego wydarzenia historycznego nawiązuje forma graficzna paszportu.

  - W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, w internetowym głosowaniu wybrane zostały elementy, które widoczne będą na kartach nowego paszportu. Motywy związane są z postaciami, wydarzeniami, miejscami i symbolami ważnymi dla polskiej niepodległości. W paszporcie znajdą się motywy graficzne przedstawiające m.in.: Bitwę Warszawską, Antosia Petrykiewicza, Godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacego Jana Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego - tłumaczyło MSWiA.

  Bóg Honor Ojczyzna na paszporcie


  Pewne kontrowersje i emocje wzbudza jednak emblemat z hasłem "Bóg Honor Ojczyzna". Hasło to jest m.in. tradycyjną, patriotyczną dewizą znajdującą się na sztandarach wojskowych umieszczono na znajdujący się na stronie z danymi posiadacza paszportu.

  Zdaniem krytyków tego pomysłu hasło "Bóg Honor Ojczyzna" na paszporcie zaprzecza on idei świeckiego państwa. Ich sprzeciw budzi słowo "Bóg". Przeciwnicy nowego wzoru paszportu argumentują, że Polska to państwo świeckie, a paszport to dokument, którym legitymuja się nie tylko osoby wierzące.

  Śląsk na nowym paszporcie


  Na stronach paszportu znajdują się również motywy śląskie. Na stronach 16-17. widnieją zdjęcia Wojciecha Korfantego. Na stronach 32-33 umieszczono zdjęcie powstańców śląskich na rynku w Rybniku.

  Bóg Honor Ojczyzna zamiast konstytucji


  Nim hasło "Bóg Honor Ojczyzna" znalazło się nas paszporcie, rozważano też umieszczenie na stronie paszportu z danymi innych łów, na przykład słowa "Konstytucja". Podjęto jednak inną decyzję i w paszporcie znalazło się "Bóg Honor Ojczyzna".

  Wzór paszportu będzie obowiązywać przez 10 lat.

  Zobacz zdjęcia
  Zobacz galerię


  Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Wybory samorządowe w Zabrzu DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Dąbrowie Górniczej DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Bytomiu DRUGA TURA  Czytaj treści premium w Tygodniku Ostrołęckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Specjalnie dla Was

  Wideo