MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy mural na ogrodzeniu Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie

OPRAC.:
Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. KSOP w Różanie
Na ogrodzeniu Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie, od strony Placu Targowego, pojawił się nowy mural.

Mural powstał w hołdzie Marii Skłodowskiej-Curie i obrazuje związek pomiędzy jej postacią i dokonaniami a działalnością KSOP.
Autorem muralu jest Radosław Obrębski, lepiej znany jako Studio Tatuażu Aero Ink.

Symboliczne odsłonięcie muralu odbędzie się 19.07.2024. O godzinie 21.00 na placu targowym będzie plenerowy pokaz filmu biograficznego "Maria Skłodowska-Curie" (reż. Marie Noelle, 2017). Pokaz jest otwarty dla wszystkich.

Jaki jest związek pomiędzy postacią Marii Skłodowskiej-Curie a Krajowym Składowiskiem Odpadów Promieniotwórczych?

Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych to miejsce składowania wszystkich wytworzonych w Polsce nisko- i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych krótkożyciowych oraz zużytych zamkniętych źródeł promieniotwórczych. Działa od 1961 roku.

Znakomita większość odpadów promieniotwórczych, jakie powstają w Polsce to wynik medycznych zastosowań zjawiska promieniotwórczości: produkcji radiofarmaceutyków w reaktorze jądrowym Maria i ich użycia w placówkach medycznych w całym kraju, gdzie wykorzystuje się je w diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych. Pionierką medycznego zastosowania zjawiska promieniotwórczości był nie kto inny jak właśnie Maria Skłodowska-Curie.

Początek badań nad zjawiskiem promieniotwórczości

Na przełomie XIX i XX wieku, wybitny fizyk francuski, Henri Becquerel, odkrył zupełnym przypadkiem, że zawierająca uran blenda smolista zaciemnia kliszę fotograficzną i emituje nowy, nieznany nikomu dotąd rodzaj promieniowania. To promieniowanie jonizuje powietrze i przenika przez nieprzezroczyste ciała. Zainspirowani dokonaniami Becquerela uczeni - Maria Skłodowska-Curie oraz jej mąż Pierre Curie - rozpoczęli własne badania nad tym fascynującym zjawiskiem. Nazwali je „promieniotwórczością” i w 1898 roku dokonali odkrycia dwóch nowych pierwiastków – polonu, nazwanego tak na cześć Polski i radu. Zarówno polon, jak i rad to pierwiastki promieniotwórcze.

Za swoje badania i wkład w rozwój nauki, cała trójka naukowców: Henri Becquerel, Maria Skłodowska-Curie i Pierre Curie, otrzymali w 1903 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

Nagrody Nobla z fizyki i z chemii

Po tragicznej śmierci męża, Pierre’a Curie, Maria Skłodowska-Curie samodzielnie kontynuowała badania nad właściwościami chemicznymi nie tylko odkrytych przez siebie pierwiastków, ale i innych pierwiastków promieniotwórczych. Udało jej się np. wyizolować czysty rad. Za te osiągnięcia w 1911 roku otrzymała Nagrodę Nobla z chemii. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która otrzymała to wyróżnienie dwukrotnie i jedynym naukowcem, który otrzymał tę nagrodę z dwóch różnych dziedzin nauki.

Źródło: www.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki