Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy most na Bugu połączył dwie części gminy. Kilkaset osób przyszło na jego uroczyste otwarcie (zdjęcia, wideo)

(mb)
Najważniejsi goście wspólnie przecięli wstęgę na nowym moście.
Najważniejsi goście wspólnie przecięli wstęgę na nowym moście. fot. M. Bubrzycki
Ten dzień zapisze się w historii gminy.

Dziś w Treblince k. Małkini Górnej uroczyście otwarto nowy most drogowy na Bugu. To było prawdziwe święto dla mieszkańców, bo wreszcie - po ponad dwóch latach - obie części gminy znów zostały połączone.

Oprócz licznych gości z Warszawy, Drohiczyna, Ostrołęki, Ostrowi i sąsiednich gmin, na uroczystość zorganizowaną na samym środku mostu przyszło lub przyjechało kilkaset osób z obu stron rzeki. Więcej jednak chyba z tej prostyńskiej, bo to oni znosili niedogodności związane z brakiem możliwości dogodnego dojazdu do Małkini. Po zamknięciu starego mostu w maju 2008 roku ich droga do gminy wydłużyła się nagle o ok. 20 km.

Mało kto spodziewał się tak pięknej pogody. Przy oślepiającym słońcu zgromadzeni na moście ludzie wysłuchali przemówień gospodarza - wójta Marka Kubaszewskiego oraz gości m. in. Adama Struzika - marszałka woj. mazowieckiego.

- To historyczny dzień w historii województwa, powiatu i gminy - stwierdził wójt Kubaszewski. - Czekaliśmy na ten most z utęsknieniem i nasze marzenia się spełniły. To bardzo ważna inwestycja, która przyczyni się do rozwoju gminy, ale i całego Mazowsza. Gorąco dziękuję zarządowi woj. mazowieckiego z marszałkiem Adamem Struzikiem i budowniczym.

- To słońce świeci dla tych wszystkich, którzy przez ostatnie lata znosili udręki związane z zamknięciem starego mostu - stwierdził marszałek Adam Struzik. - Ten most nie jest końcem inwestycji. Niebawem śladem starej linii kolejowej pobiegnie nowa droga w stronę Sokołowa Podlaskiego, dokumentacja techniczna jest już gotowa.

Po przemówieniach nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi. Wielu mieszkańców wzięło sobie potem kawałki wstęgi na pamiątkę.

Most poświęcił bp Antoni Dydycz - ordynariusz diecezji drohiczyńskiej, bo tak się składa, że Bug leży na granicy diecezji drohiczyńskiej i łomżyńskiej.

Nowy most jest fragmentem drogi wojewódzkiej nr 627. Inwestorem jest Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Budowa trwała półtora roku. Most wraz z wybudowanymi porządnymi dojazdami do niego kosztował ponad 81 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi ze środków unijnych. Głównym wykonawcą było konsorcjum firm, którego liderem jest Sando Budownictwo Polska sp. z o. o., a samą konstrukcję mostu wybudował Energopol Szczecin.

Droga do nowego mostu była długa i najeżona rozlicznymi trudnościami. Starania o most rozpoczęły się w 2003 roku, kiedy powstała realna groźba zamknięcia starego mostu kolejowo-drogowego, który wtedy należał jeszcze do kolei, choć linia w kierunku Siedlec była już zlikwidowana. Samorząd gminy Małkini Górna podjął najpierw działania, żeby wyremontowano ten stary most. W dziesiątkach liczyć trzeba spotkania w tej sprawie organizowane z inicjatywy wójta gminy. Było już wiadomo, że starego mostu wyremontować nie można, trzeba wybudować nowy.

W 2005 roku, po wpisaniu budowy mostu na listę inwestycji priorytetowych na Mazowszu, wykonano dokumentację techniczną. Wskutek protestów ekologów (w pobliżu znajdują się siedliska dwóch rzadkich ptaków: derkacza i gąsiorka) przez kilka lat nie można było uzyskać pozwolenia na budowę. Na początku maja 2008 roku definitywnie zamknięto stary most. Gmina organizuje wtedy zastępczą darmową komunikację autobusową, ale mieszkańcy oddzielonej od Małkini części gminy nie kryją rozżalenia.

Po kolejnych kłopotach w kwietniu 2009 roku podpisana zostaje umowa z wykonawcą mostu wyłonionym w drodze przetargu i po 18 miesiącach most jest gotowy. Można go mieszkańcom gminy tylko pozazdrościć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki