Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy dom dla bezdomnych psów

(paf)
Wiesława Rykowska, właścicielka schroniska, ze swoimi podopiecznymi
Wiesława Rykowska, właścicielka schroniska, ze swoimi podopiecznymi P. Pliszka
Od początku maja wyłapywaniem bezdomnych psów w Ostrołęce zajmuje się nowa firma. W przetargu wybrano firmę usługowo-handlową "Canis". Teraz niczyje lub zgubione czworonogi będą trafiały do schroniska w Kruszewie koło Goworowa. Do tej pory wożono je z Ostrołęki aż do Ostrowi Mazowieckiej.

- Firma "Canis" przedstawiła najkorzystniejszą ofertę. Poza tym psy będą transportowane znacznie bliżej, bo około 14 kilometrów od Ostrołęki - mówi Elżbieta Godlewska, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej, mieszkaniowej i ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Ostrołęce. - Za schwytanie jednego psa urząd zapłaci 80 zł. Do tego dochodzi 1 zł za każdy kilometr transportu i 280 zł za przechowywanie zwierzęcia w schronisku, bez względu na to, czy pies będzie w schronisku tydzień, czy dwa lata.
Wyłapywanie czworonogów w Ostrołęce odbywa się cyklicznie raz w miesiącu (ostatnie przeprowadzano 7 maja). Ale jeśli jest sporo zgłoszeń od mieszkańców o błąkających się zwierzakach, to organizowane są dodatkowe akcje.
W schronisku na pieski nie mające właścicieli (lub te, których właściciele się zgubili) czeka 16 cztero- i pięciomiejscowych boksów. Trwa budowa blisko trzydziestu nowych kojców.
- Te jednak będą mniejsze dwu- i trzymiejscowe - opowiada Wiesława Rykowska, właścicielka schroniska. - Zwierzęta, które do nas trafiają, przechodzą dwutygodniową kwarantannę, są badane i szczepione. Jeśli w tym czasie nie zgłosi się ich ewentualny właściciel, przechodzą na własność schroniska.
Kiedy byliśmy w kruszewskim przytulisku, przebywało tam 46 psów.
- Czworonogi można przygarnąć - wyjaśnia Rykowska. - Bierzemy za nie symboliczne opłaty lub darowizny w postaci pokarmu, misek itp. Ale zawsze trzeba za pieska zapłacić co najmniej złotówkę, aby się dobrze chował.
Od lutego, kiedy schronisko rozpoczęło swoją działalność, adoptowano już około 20 piesków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki