NOWOŚĆ: 19.01.2022. Nadchodzą emerytury stażowe. W Sejmie czekają dwa projekty ustaw. Pozwolą w końcu wcześniej przejść na emeryturę?

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Co ważne, są to grupy osób, które przez całe życie ciężko pracowały, w związku z czym nie są w zbyt dobrej kondycji fizycznej i zdrowotnej. Dla nich więc każdy miesiąc wcześniejszego lub późniejszego zakończenia aktywności zawodowej wymuszonej przez przepisy jest więc sprawą wręcz egzystencjalną. Osoby te teraz, po sześciu latach czekania na spełnienie obietnic czują się podwójnie poszkodowane – poza sytuacją jaką zgodtował im los w sprawie życia zawodowego nieustannie miesiąc po miesiącu karmią się nadzieją, że w końcu emeytura stażowa stanie się dla nich dostępna i z ulgą z niej skorzystają.
Co ważne, są to grupy osób, które przez całe życie ciężko pracowały, w związku z czym nie są w zbyt dobrej kondycji fizycznej i zdrowotnej. Dla nich więc każdy miesiąc wcześniejszego lub późniejszego zakończenia aktywności zawodowej wymuszonej przez przepisy jest więc sprawą wręcz egzystencjalną. Osoby te teraz, po sześciu latach czekania na spełnienie obietnic czują się podwójnie poszkodowane – poza sytuacją jaką zgodtował im los w sprawie życia zawodowego nieustannie miesiąc po miesiącu karmią się nadzieją, że w końcu emeytura stażowa stanie się dla nich dostępna i z ulgą z niej skorzystają. Wojciech Gadomski / Polska Press
Udostępnij:
Projekt emerytur stażowych znalazł się 28 padziernika 2021 r. na liście ustaw, które czekają na I czytanie w Sejmie. Przez kolejne tygodnie toczyły się nad nim sejmowe prace. I nagle nieoczekiwanie we wtorek 14 grudnia swój projekt w Sejmie złożył także prezydent Andrzej Duda!

Już miesiąc osoby zainteresowane przejściem na wcześniejszą emeryturę czekają na kolejne działania polskiego parlamentu w tym kierunku. Na razie sprawa nie posuwa się do przodu. Są coraz mniejsze szanse na to, że możliwość skorzystania z emerytur stażowych znajdzie się w polskim prawie już w 2022 r. Najprawdopodobniej, jeśli wszystko potoczy się bez przeszkód, przepisy wejdą w życie z początkiem 2023 roku.

W uzasadnieniu do projektu ustawy zakłada się, że jeśli 100 proc. uprawnionych skorzysta z projektowanego rozwiązania, to w 2023 r. na emerytury stażowe przejdzie 156,7 tys. Osób, natomiast w latach 2024-2036 liczba ta wyniesie 26,7-29,5 tys. osób rocznie. Bez wątpienia jednak nie wszyscy uprawnieni do emerytury stażowej skorzystają z niej - podobnie jak ma to miejsce w przypadku emerytury powszechnej. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w 2020 r. 62,4 proc. Polaków przeszło na emeryturę natychmiast po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dla porównania, w 2017 r. emeryturę zaczęło pobierać 88,3 proc. osób dokładnie w momencie do tego uprawniającym. Oznacza to, że liczba osób decydujących się na odłożenie w czasie przejścia na emeryturę w ostatnich trzech latach potroiła się. Biorąc pod uwagę, że emerytura stażowa będzie niższa niż byłoby świadczenie emerytalne przyznane na zasadach powszechnych, należy spodziewać się, że wielu uprawnionych do emerytury stażowej nie skorzysta z tego rozwiązania i odłoży moment zakończenia aktywności zawodowej do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

W międzyczasie swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie zaprezentowało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ). Czytamy w nim:
"Stoimy na stanowisku, że uzyskanie prawo do emerytury stażowej powinno przysługiwać pod warunkiem wykazania się okresem składkowym i nieskładkowy wynoszącym 35 lat w przypadku kobiet oraz 40 lat w przypadku mężczyzn - identyczny minimalny staż ubezpieczeniowy został przewidziany w projektach ustaw złożonych w 2020 r. przez Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy oraz Klub Parlamentarny PSL-Kukiz’15. Dr. hab Ryszard Szarfenberg, prof. UW, w ekspertyzie pt. „Analiza skutków wprowadzenia emerytur stażowych” wyjaśnił, że w wariancie proponowanym przez OPZZ kilkaset tysięcy osób skorzysta z uprawnienia do emerytury stażowej w pierwszych latach po jej wprowadzeniu i w stosunku do wszystkich 16 mln pracujących jest to kilka procent. Jeżeli 70 proc. uprawnionych skorzysta z tego rozwiązania będzie to stanowiło zaledwie 2 proc. wszystkich pracujących".

Zainteresowane Osoby wykazują coraz większą niecierpliwość na forum Facebooka gdzie działa grupa - licząca ponad 3,2 tys. osób - Gdzie nasze obiecane emerytury stażowe panie prezydencie Duda

"Wysłałem spokojną informację do Komisji Sejmowej. Być może to kogoś zmotywuje i zobaczę w planie prac Komisji, że zaczyna pracować na ustawą ES 35/40. Jeżeli NIE to wracam do opcji, która skutecznie zadziałała, czyli :
Jeżeli nie będzie ustawy o ES Projekt Obywatelski 35/40 i tylko ten to moja rodzina, znajomi, zainteresowani tą ustawą, masa aktywnych zawodowo, najliczniejsza klasa pracująca NIE zagłosujemy na partie z góry listy sondaży przedwyborczych" - pisze jeden z uczestników Grupy.

14 grudnia 2021

We wtorek 14 grudnia do Sejmu wpłynął prezydencki projekt ustawy o emeryturach stażowych. Zakłada on, że o emeryturę niezależnie od wieku będą mogli wystąpić: kobiety po 39 latach pracy oraz mężczyźni po 44 latach pracy. Musi być jednak spełniony dodatkowy warunek: beneficjent takiego przepisu musi mieć zgromadzony w ZUS kapitał ze składek pozwalający na wypłatę emerytury w wysokości przynajmniej minimalnej emerytury obowiązującej w dniu składania wniosku o świadczenie!

Projekt obywatelski

Wcześniej na listę projektów ustaw rozpatrywanych przez Sejm wpisany został Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw. 28 października 2021 r. skierowano go do I czytania na posiedzeniu Sejmu. Nie wiadomo jednak na razie kiedy to I czytanie nastąpi. Mamy dzięki temu pełny tekst samago projektu ustawy oraz uzasadnienia.

Jeżeli interesuje Cię uzasadnienie do projektu ustawy o emeryturach stażowych, kliknij w ten tekst!

Emerytury stażowe obiecał w 2015 r. kandydujący wówczas po raz pierwszy na prezydenta Andrzej Duda. Zainteresowane są nimi tysiące Polaków – kobiet i mężczyzn, którzy mimo iż nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego – odpowiednio 60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni – mają już przepracowane nawet więcej niż czterdzieści lat.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Emerytury stażowe 2021: niespełnione obietnice

Są to Polacy, którzy w zasadniczych szkołach zawodowych już ciężko pracowali w ramach tzw. zajęć warsztatowych, ale nie brakuje osób, które ze względu na sytuację materialną – swoją lub rodziny – zaczynały regularną pracę, zatrudnieni zgodnie z prawem jako tzw. młodociani pracownicy, bezpośrednio po ukończeniu obowiązkowej wówczas tylko szkoły podstawowej.
**Co ważne, są to grupy osób, które przez całe życie ciężko pracowały, w związku z czym nie są w zbyt dobrej kondycji fizycznej i zdrowotnej.

Dla nich więc każdy miesiąc wcześniejszego lub późniejszego zakończenia aktywności zawodowej wymuszonej przez przepisy jest więc sprawą wręcz egzystencjalną. Osoby te teraz, po sześciu latach czekania na spełnienie obietnic czują się podwójnie poszkodowane – poza sytuacją jaką zgodtował im los w sprawie życia zawodowego nieustannie miesiąc po miesiącu karmią się nadzieją, że w końcu emeytura stażowa stanie się dla nich dostępna i z ulgą z niej skorzystają.**

Ze względu na ogromną różnorodność warunków wpływających na zużycie ogumienia bardzo ciężko mówić o średniej długości życia pojedynczego modelu. W Polsce dopuszcza się do ruchu drogowego opony o głębokości bieżnika minimum 1,6 milimetra, jednak producenci zalecają wymianę już przy 3-4 mm, szczególnie w przypadku modeli zimowych. Jednocześnie polskie prawo nie określa oraz, co istotne, nie zabrania jeździć na oponie, która została wyprodukowana np. 6 czy 10 lat temu.

WAŻNE! Opony letnie na zimowe. Ośmiu na dziesięciu Polaków z...

Emerytury stażowe 2021: projekt "Solidarności"

Ponieważ ze swoich obietnic nie wywiązał się prezydent Andrzej Duda, sprawą zajął się związek zawodowy „Solidarność”, który chce sprawę załatwić drogą inicjatywy obywatelskiej. Eksperci związku przygotowali stosowany projekt ustawy. By zgodnie z prawem legislacyjnym mógł on oficjalnie trafić pod prace Sejmu poza ścieżką prezydencką i rządową możliwe były dwie drogi: zebranie podpisów grupy posłów i zgłoszenie go jako projekt poselski, albo jako obywatelski projekt ustawy – do czego potrzebne jest co najmniej 100 tys. podpisów obywateli.

„Solidarność” zebrała ponad 260 tys. podpisów i w ostatnim dniu września złożyła projekt. Po weryfikacji podpisów, projekt ustawy powinien znaleźć się na liści projektów ustaw formalnie zgłoszonych do Sejmu, a powinno się stać to lada moment, bo wiadomo, że zweryfikowano już pierwsze 100 tys. podpisów.

Dla kogo emerytury stażowe

Zgodnie z projektem ustawy o emeryturach stażowych emerytura przysługiwać ma po 35 latach pracy (kobiety) i 40 latach (mężczyźni), pod warunkiem że urodzili się oni po 31 grudnia 1948 r.
Ponadto po wyliczeniu świadczenia według zasady tzw. zdefiniowanej składki nie byłaby niższa od minimalnej emerytury (aktualnie 1 250,88 zł brutto).

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: NOWOŚĆ: 19.01.2022. Nadchodzą emerytury stażowe. W Sejmie czekają dwa projekty ustaw. Pozwolą w końcu wcześniej przejść na emeryturę? - Strefa Biznesu

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Kłamliwy Pinokio obiecał, że emeryci dostaną zwrot ukradzionych przez rząd pieniędzy, ale dzisiaj nadal wypłacają emerytury obniżone wg zasad Złodziejskiego Ładu.
J
JANNN
Napisz pan coś nowego porozmawiaj z politykami i opisz co mówìą i jak będą głosować w sprawie emerytur stażu pracy to ludzie będą wiedzieć na kogo w przyszłości głosować.
G
Gość
D-ud-a niechże spada z tą swoją łże-prpozycją. Zejdź dziadu z wizji.
J
JANNN
Rozumię pana że chce pan żeby pana artykuły były czytane ale pana nie stać pisać coś nowego. Na przykład co dalej z emeryturami stazowymi kto dalej będzie decydował ,gdzie padną decyzję dziś się pan trochę wyżej a tak wkoło jedno i to samo.
J
Jotgie
1 grudnia, 18:30, Tadek 47 lat pracy:

Przestałem wierzyć w państwo, to granie emeryturami stażowymi mnie przeraża, dlaczego muszę 50 lat robić na emeryturę?? Proszę mi powiedzieć ile lat pracy ma przeciętny emeryt( łącznie z mundurówka), odnoszę wrażenie, że około 30 lat. Czyli jestem niewolnikiem, dziękuję politykom za ten przywilej!!!!

Dokładnie. Tyle lat pracy ma bardzo niewielki odsetek emerytów! Ta ustawa jest może dla kilkunastu tysięcy osób.

B
Burak
Nawet się fajnie nazywa. Na pewno zajmuje się na stałe finansami :)
T
Tadek 47 lat pracy
Przestałem wierzyć w państwo, to granie emeryturami stażowymi mnie przeraża, dlaczego muszę 50 lat robić na emeryturę?? Proszę mi powiedzieć ile lat pracy ma przeciętny emeryt( łącznie z mundurówka), odnoszę wrażenie, że około 30 lat. Czyli jestem niewolnikiem, dziękuję politykom za ten przywilej!!!!
A
Andrzej
Zobaczymy czy znowu nas oszukali
R
Ragnarok
Wygląda to na jakiś wewnatrzpisowski rozrachunek
G
Gość
To jest próba. Jeśli PiS nie przywróci stażowych, to znaczy że są megs-oszustami.
L
Ludwik
Gdzie jest Duda i drugi Duda. Dlaczego ludzie musza czekać 6 lat na obiecane projekty zmian.
G
Gość
"wynoszącego co najmniej 60 Jat " - BŁĄD ZAPISU W USTAWIE !!!!!!!
G
Gość
O, już 15 odgrzanie kotleta od mojego poprzedniego wpisu. Wierszówka jak rozumiem też codziennie wpada na nowo do ewidencji :-))
G
Gerard
6 lat ludzie czekają na obietnice wyborcze. Teraz do Sejmu i będzie tam leżeć kolejne lata. Ot co znaczą obietnice Dudy jednego i drugiego z S i ich porozumienie szumnie podpisane w świetle kamer.
1958
Już ochłonęłem po wielu latach obietnic i mam nadzieję, że dożyję emerytury. Zostało mi jeszcze 19 miesięcy i będę miał przepracowanych ok. 49 lat.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie