Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady w emeryturach rolników

RED
Kiedy można składać wnioski o przyznanie emerytury rolniczej? Jakie warunki trzeba spełnić, aby świadczenie otrzymać? Gdzie uzyskasz szczegółowe informacje? Za dwa miesiące, z dniem 1 października wejdą w życie nowe przepisy ustawy z dnia 16 listopada 2016 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Główną zmianą w przepisach o emeryturach rolniczych jest obniżenie wieku, w którym to można się o świadczenie starać - w przypadku kobiet jest to 60, a mężczyzn 65 lat.

Kto może ubiegać się o emeryturę rolniczą?

Rolnicy zadają sobie pytanie kto może ubiegać się o przyznanie świadczenia. Otóż emeryturę rolniczą mogą otrzymać osoby, które po pierwsze skończą 60 lub 65 lat, po dniu 30 września 2017 roku.

Drugą grupą osób, która może się starać o świadczenie to Ci, którzy do dnia 30 września 2017 roku skończą 60 lub 65 lat, ale nie osiągną do tego czasu podwyższonego wieku emerytalnego (to jest 67 lat dla mężczyzn i 65 lat dla kobiet), czyli takiego, który obowiązuje obecnie i zależy od roku oraz kwartału urodzenia.

Po trzecie natomiast chcący ubiegać się o emeryturę do dnia 30 września 2017 r. osiągną podwyższony wiek emerytalny, jeśli nie mają jeszcze przyznanej emerytury rolniczej.

Kolejnym warunkiem, który musi spełnić rolnik ubiegający się o świadczenie, to konieczność podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat (ale osobom urodzonym przed 31 grudnia 1948 roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie zaliczała tylko okresy podlegania wyłącznie ubezpieczeniu społecznemu rolników - co oznacza, że okresy w ZUS nie będą rozpatrywane).

Jakie okresy rozliczeniowe są wliczane?

W przypadku osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku zaliczane będą także okresy wymienione poniżej, z tą tylko adnotacją, że podanych okresów nie zaliczy się do okresów ubezpieczenia, jeżeli zostały one wliczone do okresów, od których zależy prawo do emerytury na podstawie odrębnych przepisów, po pierwsze podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990; po drugie natomiast prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w nim po ukończeniu 16 roku życia - przed 1983 rokiem.

Kiedy można składać wnioski o świadczenie?

Prawo do emerytury rolniczej na nowych zasadach będzie ustalane na wniosek złożony najwcześniej 1 października. Wyjątek od tej zasady będzie obejmował osoby pobierające rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, którym po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego  emerytura rolnicza zostanie przyznana z urzędu, o ile osoby te będą posiadały wymagany okres ubezpieczenia emerytalno-rentowego.

Istotną zmianą jest również to, że od dnia 1 października 2017 roku nie będzie przyznawana częściowa emerytura rolnicza.

Częściowe emerytury rolnicze zostaną z urzędu zamienione (od tej daty) na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym, który  wynosić będzie teraz 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.

Gdzie można uzyskać dokładne informacje?

Szczegółowych  informacji na temat świadczenia emerytalnego można uzyskać od urzędników z KRUS-u. Najbliższa siedziba placówki znajduje się w Poznaniu przy ul. Św. Marcin 46/50. Dyrektorem jest Adam Stanisław Minkowski.  Informacji z zakresu świadczeń można uzyskać pod numerem telefonu 61 852 51 46.

Oddział regionalny w Poznaniu czynny jest w poniedziałek od 7 do 16, od wtorku do piątku od 7 do 15.

ZOBACZ TEŻ:

Mieczysław i Aleksandra Babalscy – pionierzy upraw ekologicznych w Polsce

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowe zasady w emeryturach rolników - Głos Wielkopolski

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki