Nowe technologie wojskowe wobec konfliktów asymetrycznych i wojen hybrydowych

Materiał informacyjny Leonardo
Wizualizacja śmigłowca wielozadaniowego AW139W z PZL-Świdnik dla Sił Powietrznych
Wizualizacja śmigłowca wielozadaniowego AW139W z PZL-Świdnik dla Sił Powietrznych
Udostępnij:
Przemysł zbrojeniowy musi być gotowy na wszystkie współczesne wyzwania obronne narodów zwłaszcza w konfliktach asymetrycznych, które mogą pojawiać się zwłaszcza na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej czy wojen hybrydowych, które toczą się w trudny do jednoznacznego zdefiniowania sposób. Coraz większe budżety przeznaczane na obronność są koniecznością ale mogą być jednocześnie inwestycją, jeśli przyczyniają się do rozwoju krajowego przemysłu. To z kolei jest kołem zamachowym innowacyjnej gospodarki i znajduje ponownie swoje odzwierciedlenie w rozwoju coraz nowszych technologii, które muszą odpowiadać na złożone scenariusze konfliktów.

Włoski gigant technologiczny Leonardo - firma działająca w sektorze obronnym od kilkudziesięciu lat wspiera bezpieczeństwo Polski, będąc partnerem polskiego resortu obrony. Już teraz technologie i technika wojskowa Leonardo wykorzystywane są w Polsce na morzu, lądzie i w powietrzu.

Jeszcze bliższa współpraca Polski i Włoch, krajów, które nawet w swoich hymnach narodowych mają wzajemne odniesienia do swoich krajów, mogłaby być portalem prowadzącym do wielu światowych, intersujących projektów w przemyśle obronnym, tworzących krajowe zaplecze techniczne i bazę logistyczną dla Sił Zbrojnych RP. Oprócz transferu technologii, know-how, a nawet własności intelektualnej, także skracanie łańcucha dostaw we współpracy z polskim przemysłem - który musi przyspieszyć swój rozwój - jest tą właśnie propozycją Leonardo, która nie ma precedensu.

Leonardo i PZL-Świdnik wraz z polskim przemysłem może stworzyć zaplecze techniczne i bazę logistyczną dla Sił Zbrojnych

Leonardo doskonale rozumie wymagania strony polskiej w zakresie oferty offsetowej, transferu technologii i know-how. Dlatego w programach modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP Leonardo oferuje szereg korzyści i aktywną współpracę z polskim przemysłem i instytucjami naukowymi. Dobrym przykładem takiego podejścia jest propozycja wartości Leonardo Helicopters, zakładająca dalsze inwestycje w PZL-Świdnik, w tym uruchomienie nawet dwóch linii produkcyjnych dla nowych polskich śmigłowców wielozadaniowych oraz bojowych.

Nowy polski śmigłowiec wielozadaniowy dla Sił Zbrojnych z PZL-Świdnik

Produkcja nowego polskiego śmigłowca wielozadaniowego AW139W w PZL-Świdnik, wykorzystująca w tym programie istniejące zasoby tego zakładu, jego zdolności i doświadczenie gwarantuje niezależność polskiemu wojsku; na szali jest niezależna technologia, baza logistyczna i rozwojowa wraz z własnością intelektualną na szczytowym poziomie obecnych możliwości, bez ryzyka, bez kosztów i czasu zwykle potrzebnego na rozwój nowego sprzętu. Nowe polskie śmigłowce wielozadaniowe, oparte na sprawdzonej platformie AW139 mogą wylecieć ze świdnickich zakładów w ciągu do dwóch lat od rozpoczęcia programu.

Zastosowane innowacyjne rozwiązania w tym śmigłowcu zapewniają wysokie osiągi, duży zapas mocy i możliwości wykonywania zadań w najbardziej wymagających warunkach, przekraczając typowe zdolności „wielozadaniowców”. Z tą nową polską platformą wielozadaniową można zintegrować wszelkiego rodzaju systemy i uzbrojenie, od karabinów maszynowych różnego kalibru po pociski kierowane i niekierowane powietrze-powietrze i powietrze-ziemia.

Co ciekawe, platforma AW139 została również wykorzystana do stworzenia śmigłowca Boeing MH139 Grey Wolf, który wszedł na wyposażenie amerykańskich sił powietrznych i będzie zabezpieczał militarną infrastrukturę krytyczną USA.

Wizualizacja śmigłowca wielozadaniowego AW139W z PZL-Świdnik dla Sił Powietrznych

Efektywne pozyskiwanie zdolności obronnych i rozwój polskiego przemysłu lotniczego poprzez program M-346FA

Pozostając w domenie powietrznej - M-346FA to nowoczesny i niedrogi, wielozadaniowy lekki samolot bojowy charakteryzujący się wysoką efektywnością operacyjną, zdolny do przenoszenia szerokiej gamy uzbrojenia. Jest istotnym uzupełnieniem myśliwców F-16 i F-35 w odstraszaniu potencjalnych agresorów za ułamek kosztów w porównaniu z tego rodzaju platformami bojowymi. Obecnie, po pierwszej już zrealizowanej dostawie do zagranicznego odbiorcy, M-346FA jest solidnym programem, aby pójść naprzód we współpracy z polskim przemysłem lotniczym, by stworzyć wyjątkowe i efektywne pod względem kosztów rozwiązanie dla realizacji wielu zadań operacyjnych, także w konfliktach asymetrycznych i ochrony granic. Rozwój polskiego wariantu M-346FA, we współpracy z polskim przemysłem, bez ryzyka zwykle związanego z rozwojem nowej techniki wojskowej, efektywnie wzmocniłby kluczowe zdolności obronne kraju, a liczne cechy wspólne z platformą samolotu szkolenia zaawansowanego M-346 Bielik pozwoliłyby czerpać korzyści z efektu skali w obsłudze całej floty oraz umożliwiłyby szybkie i niemal bez kosztów przejście pilotów z maszyn szkolnych na bojowe. Co ważne, przemysł lotniczy to jeden z najbardziej innowacyjnych sektorów gospodarki, dostarczający produktów o wysokiej wartości dodanej i zapewniający dobrze płatne miejsca pracy, dlatego rozwój platformy M-346FA w polskiej wersji dla Sił Powietrznych jest przykładem potencjału, który mógłby zapewnić technologiczny skok dla całego polskiego przemysłu.

Samolot myśliwsko-uderzeniowy Leonardo M-346FA

Okrętowy System Zarządzania Walką może zadecydować o przewadze na morzu

Leonardo ma silną pozycję także w domenie morskiej. W rzeczywistości Leonardo został wybrany jako jeden z potencjalnych dostawców Zintegrowanego Systemu Walki dla fregat Miecznik. Nowe fregaty dla Marynarki Wojennej, w ramach tego programu, zgodnie z założeniami resortu obrony, mają być wyposażone w systemy radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe. Zakres zadań jakie mają wykonywać został szeroko określony, a w tak wymagającym projekcie włoska firma - Leonardo, jedna z czołowych na świecie w sektorze obronnym, dobrze się odnajduje.

Nowoczesna technologia morska jaką dysponuje Leonardo jest używana przez 70 marynarek wojennych na całym świecie, gdzie została wykorzystana aż na 1000 okrętach. Warto zauważyć, że armaty i systemy artyleryjskie Leonardo są najbardziej nowoczesnymi na świecie i stały się już wzorcem, punktem odniesienia. Systemy artyleryjskie Leonardo są w użyciu także na pokładzie ORP Ślązak – są to armaty 76 mm Super Rapid i dwa systemy 30 mm typu Marlin.

Co ważne, Leonardo dysponuje najważniejszymi dla każdego bojowego okrętu systemami jakimi są okrętowy system zarządzania walką i systemy obserwacji przestrzeni powietrznej, nawodnej i podwodnej. Mózgiem okrętu jest System Zarządzania Walką (Combat Management System - CMS), będący częścią Zintegrowanego Systemu Walki – taki system firma Leonardo oferuje polskiej Marynarce Wojennej. Obejmuje on szeroką gamę czujników i radarów oraz wspomniany CMS, które muszą wspierać kluczowe funkcje, takie jak zapewnianie świadomości sytuacyjnej obejmującej powierzchnię, wodę i powietrze, a także rozpoznanie, planowanie i podejmowanie decyzji, dowodzenie i kontrolę systemów uzbrojenia.

Pełny wybór systemów oraz doświadczenie włoskiego giganta technologicznego w realizacji podobnych programów budowy fregat FREMM pozwalają oceniać ofertę Leonardo jako jedną z bardziej kompletnych.

Część okrętowego systemu zarządzania walką firmy Leonardo

Elastyczne i kompletne rozwiązania dla cyberobrony

Tytułowe "wojny hybrydowe", dotyczą nie tylko sfery militarnej, charakteryzują się też działaniami dezinformacyjnymi i podejmowaniem działań prowadzących do konfliktów gospodarczych. Cyberataki podejmowane są w domenie wojskowej jak i cywilnej, np. atakując infrastrukturę krytyczną, która zapewnia obywatelom podstawowe usługi energetyczne, medyczne, telekomunikacyjne, transportowe. Leonardo współpracuje z operatorami krajowymi monitorującymi bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, którzy muszą przewidywać zagrożenia i powstrzymywać incydenty. Słabym ogniwem w tym łańcuchu wartości jest człowiek. Dlatego Leonardo szkoli krajowe siły obronne - poprzez programy cyberobrony - w celu skutecznego reagowania na cyberataki, jednocześnie wspierając cyfryzację podstawowych procesów obronnych. Na przykład platforma Cyber Range & Training Leonardo umożliwia symulację cyberataków, dzięki zaawansowanej możliwości wirtualizacji. Umożliwia to operatorom zajmującym się cyberbezpieczeństwem nie tylko zarządzanie atakami, ale także ocenę ich eskalacji i koordynacji, aby zdecydować, które środki zaradcze są najbardziej odpowiednie do wdrożenia. W obszarze wojskowości, szkolenia pomagają personelowi zdobyć umiejętności potrzebne do połączenia strategii cyberbezpieczeństwa i klasycznej doktryny wojskowej w spójne podejście.

Rozwiązania dla ceberbezpieczeństwa firmy Leonardo

Inwestycje w przemysł obronny są kołem zamachowym nowoczesnych gospodarek

Tytułowe nowe technologie dla obronności i cała technika wojskowa, jeśli rozwijana jest przy dużym zaangażowaniu krajowego przemysłu przynosi ogromne korzyści zapewniając stały rozwój gospodarczy i silną pozycję na arenie międzynarodowej. Leonardo, jako wieloletni partner przemysłowy polskiego resortu obrony, wyraźnie dostrzega i rozumie potrzeby Polski, dlatego w domenie obrony powietrznej, morskiej i lądowej, a także wirtualnej – cyberbezpieczeństwo – gotów jest na bliskie partnerstwo przemysłowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowe technologie wojskowe wobec konfliktów asymetrycznych i wojen hybrydowych - Polska Times

Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie