Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe podatki i podwyżka dla burmistrza

(ar)
Radni ostrowscy na sesji 8 grudnia ustalili nowe stawki podatkowe (m.in. od środków transportu i nieruchomości). Zatwierdzili też zmiany w budżecie i podwyżkę obligatoryjnego dodatku specjalnego dla burmistrza.

Podatki od nieruchomości wyższe o grosz

O kilka dziesiątych procenta podwyższono podatki od nieruchomości na 2004 rok. I tak: od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej będzie się płacić 60 gr/m kw.; za grunty pod jeziorami, zajęte przez zbiorniki wodne retencyjne lub elektrownie wodne - 3,41 zł/ha; za pozostałe grunty, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności publicznej przez różne organizacje - 10 gr/m kw. powierzchni.
Podatek od budynków mieszkalnych będzie wynosił 48 gr/m kw.; w budynkach wykorzystywanych całkowicie lub częściowo pod działalność gospodarczą podatek wyniesie 14,72 zł/m kw. powierzchni użytkowej; w budynkach związanych z prowadzeniem obrotu materiałem siewnym - 7,84 zł/m kw.; podatek w budynkach związanych z prowadzeniem działalności w zakresie usług zdrowotnych ustalono na 2 zł/m kw. powierzchni; w pozostałych budynkach, w tym przeznaczonych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności publicznej - 3,19 zł/m kw.
Podatki od nieruchomości w Ostrowi są niższe od maksymalnych i od dwóch lat nie były podwyższane. Niektóre z nich podniesiono obecnie o 1 grosz za metr kwadratowy.

Podatek dla transportowców niższy

O 10 proc. obniżono natomiast podatki ostrowskim transportowcom. Przewodniczący komisji finansów Krzysztof Listwoń argumentował to troską o bardzo liczną w Ostrowi grupę zawodową transportowców, którzy mają znaczny udział we wpływach podatkowych. Zmiany w ustawie o środkach transportu znacznie ograniczają możliwość stosowania ulg podatkowych dla transportowców w przyszłym roku. W związku z tym obniżono podatek, szacując, że strata z tego tytułu w kasie miejskiej wyniesie około 80 tys. złotych i będzie niższa niż straty związane z wcześniej stosowanymi ulgami. I tak np. podatek roczny od samochodów ciężarowych o masie od 3,5 do 5,5 tony wyniesie 540 zł; od samochodów o masie od 5,5 do 9 ton - 810 zł; od samochodów powyżej 9 ton, a mniej niż 12 ton - 990 zł.
Podatki od samochodów o masie powyżej 12 ton zróżnicowane są w zależności od ich masy i osi jezdnych. Za autobus z liczbą miejsc do siedzenia poniżej 30 trzeba będzie w 2004 r. zapłacić 1080 zł podatku, a z większą liczbą miejsc 1350 złotych.

Drożej za przedszkolaka

O 2 złote wzrosła opłata za pobyt dziecka w przedszkolu. Od nowego roku za pierwsze dziecko rodzice będą płacić miesięcznie 77 zł, za drugie 58 złotych. Z opłaty zwolnione jest każde następne dziecko uczęszczające jednocześnie do przedszkola. Dzienną stawkę żywieniową ustalono na 5 złotych.

Korzystne zmiany w budżecie

Radni zatwierdzili zmiany w tegorocznym budżecie - wzrost dochodów i wydatków. Dochody wzrosły o 161.813 zł, do kwoty 30.099.151 zł (źródłem dodatkowych dochodów jest przede wszystkim spłata odsetek od zadłużeń podatkowych przez ZURAD, Bumar i PKP, wzrost wpływów z tytułu wydanych zezwoleń na sprzedaż alkoholu i 65 tys. złotych grantu z Wojewódzkiego Urzędu Pracy).
Zatwierdzono też zwiększenie wydatków z budżetu o 189.853 zł. Wydatki w budżecie wyniosą po tej zmianie 28.594.024 zł. Dodatkowe pieniądze przeznaczono m.in. na bieżące remonty ulic, modernizację ratusza, dotację dla MDK, przeciwdziałanie alkoholizmowi, zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania oraz koszty szkoleń w Gminnym Centrum Informacji.
- Tegoroczny budżet ukształtował się pomyślniej niż planowaliśmy, mimo dosyć wysokich wydatków inwestycyjnych. Udało nam się wyegzekwować zadłużenia podatkowe, otrzymaliśmy też dodatkowe pieniądze z WUP-u - powiedział burmistrz Mieczysław Szymalski. - Nie zaciągnęliśmy w tym roku żadnej pożyczki, ponieważ staramy się o kredyty z europejskich funduszy strukturalnych na przyszły rok, musimy więc zachować zdolność kredytową, czyli mieć w budżecie pieniądze, gwarantujące otrzymanie kredytów z zewnątrz.Miasto będzie się starało uzyskać kredyty na budowę centrum kulturalno-rekreacyjnego "Za stawem" (sztandarową inwestycję najbliższych lat) oraz na budowę ulic.

Podwyżka dla burmistrza

O 10 procent podwyższyli radni dotychczasowy (obligatoryjny) dodatek specjalny dla burmistrza, ustalając go w wysokości 30 proc. sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Suma owa wynosi 6305 zł brutto. Burmistrz otrzyma więc dodatek specjalny w wysokości 1891 zł (dotychczas otrzymywał 1261 zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki