Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe mandaty od 31 sierpnia. Na to trzeba będzie uważać. Straż miejska i gminna otrzyma nowe uprawnienia. Za co dostaniesz mandat?

TK
Grzegorz Jakubowski/Polskapresse
Nowe mandaty wejdą w życie od 30 sierpnia 2021 roku. Co to oznacza? Za niektóre zachowania straż miejska i gminna będzie mogła karać. To efekt nowych uprawnień, jakie otrzymają mundurowi. Mandat będzie otrzymać będą mogli rowerzyści, czy użytkowniki urządzeń transportu osobistego, czy elektrycznych hulajnóg np. za jazdę po chodniku ze zbyt dużą prędkością. Sprawdź, na co trzeba będzie uważać.

Nowe mandaty. Straż miejska i gminna z nowymi uprawnieniami

Już 30 sierpnia, czyli w najbliższy poniedziałek, wejdą w życie nowe przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 lipca 2021.

Przyniosą one nowe uprawnienia, które zyska:

  • straż miejska,
  • straż gminna.

To dzięki nim będą mogli nałożyć mandaty na:

  • rowerzystów,
  • użytkowników hulajnóg,
  • korzystających z UTO, czyli urządzeń transportu osobistego.

Za co będzie można otrzymać mandat? Za poruszanie się chodnikiem, czy drogą dla pieszych ze zbyt dużą prędkością. Przypomnijmy, że ta prędkość powinna być zbliżona do prędkości pieszego. I to właśnie pieszemy użytkownicy wspomnianych urządzeń powinni ustąpić pierwszeństwa.

Za to otrzymasz mandat. Na co trzeba uważać?

Mandat to nowość. Do tej pory mundurowi mogli jedynie zatrzymywać użytkowników takich pojazdów i ich legitymować. Takie zatrzymanie zwykle kończyło się pouczeniem i poleceniem, w jaki sposób korzystać z drogi.

Taryfikator mandatów przewiduje karę od 20 do 500 zł za przekroczenie dozwolonej prędkości na chodniku lub nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

Z kolei za jazdę z inną osobą, przewożenie zwierząt lub ładunku to mandat 100 zł. Podobnie jest w wypadku pozostawienia pojazdu na środku chodnika.

Korzystanie z telefonu w czasie jazdy to kara w wysokości 200 złotych, a jazda w stanie nietrzeźwości to mandat od 300 do 500 złotych.

Źródło: autokult.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki