Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowa remiza w Wąsewie

(mb)
Po mszy strażacy przeszli do nowej remizy
Po mszy strażacy przeszli do nowej remizy Fot. M. Bubrzycki
Od tygodnia strażacy z Wąsewa mają nową remizę.

Po mszy strażacy przeszli do nowej remizy
(fot. Fot. M. Bubrzycki)

23 maja przekazano do użytku nową remizę strażacką w Wąsewie. Odbyło się to w sposób uroczysty i - choć nie dopisała pogoda - pod remizą zgromadziła się spora grupa mieszkańców.
Przede wszystkim przybyli wszyscy strażacy - główni bohaterowie uroczystości. Z rana zebrali się przy starej remizie. Za orkiestrą strażacką z Ostrowi Mazowieckiej oraz za pocztem sztandarowym pomaszerowali do kościoła. Po Mszy św. przeszli pod nową remizę.
Przypomnijmy, w ciągu dwóch lat zmodernizowano gruntownie przekazany strażakom przez wójta budynek, w którym dawniej był magazyn geesowski. W dużym trudzie, przy pomocy gminy i sponsorów, strażacy zakończyli prace i w przedostatnią niedzielę maja remiza była gotowa.
Ochotnicza Straż Pożarna w Wąsewie powstała w 1910 roku. Od 1997 roku OSP w Wąsewie jest w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym.
- Pierwsza remiza strażacka powstała przed I wojną światową - mówi prezes OSP Andrzej Podraszka. - Był to budynek drewniany. W 1935 roku kupiono plac pod budowę nowej murowanej strażnicy, rozpoczęto nawet gromadzenie materiałów, ale dalsze plany pokrzyżował wybuch wojny, podczas której Niemcy wywieźli większość zgromadzonych materiałów, a drewniany budynek został spalony. W pięć lat po wojnie stanął budynek remizy, który służył do dziś. Jego fatalny stan techniczny przyspieszył decyzję o budowie nowej remizy. Adaptację tego budynku rozpoczęliśmy w 2002 roku.
Nie mogło zabraknąć odznaczeń.
Złoty Znak Związku otrzymał Krzysztof Gałązka - skarbnik OSP, który dbał o fundusze podczas budowy i nie zawahał się pożyczyć własnych pieniędzy na pokrycie niezbędnych wydatków.
A oto pozostali odznaczeni. Złote medale "Za zasługi dla pożarnictwa" otrzymali: Stanisław Szabłowski - wójt, prezes Zarządu Gminnego ZOSP, Andrzej Podraszka, Mirosław Cichowski, Stanisław Pawelczyk, Bogumił Knajp, Kazimierz Dumała, Krzysztof Szczechura; srebrne medale: Tadeusz Baranowski, Hubert Prusik, Krzysztof Durka, Jan Rychlik, Mieczysław Podraszka, Roman Kania, Witold Warszawik, Roman Czartoryski; brązowe medale: Adam Kośnik, Jan Selwon, Piotr Pazik, Wojciech Durka; odznakę "Strażak wzorowy": Paweł Pazik, Piotr Szyba.
Po poświęceniu budynku remizy przez ks. kanonika Stanisława Sobotkę - proboszcza miejscowej parafii - przecięto wstęgę. Po obiedzie w nowej remizie odbyła się tradycyjna zabawa taneczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki