Spis treści
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich apeluje do prezydenta
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich wystosowało list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym apeluje o interwencję w sprawie nowelizacji rozporządzenia dotyczącego organizacji nauki religii w szkołach i przedszkolach. Jak podkreślają, nowelizacja ta „godzi w konstytucyjne prawa uczniów uczęszczających na lekcje religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii”, a także narusza obowiązujący porządek prawny w Polsce.
Według Stowarzyszenia, zmiany umożliwiające organizowanie nauki religii w grupach złożonych z uczniów różnych poziomów edukacyjnych, mogą prowadzić do pozbawienia uczniów prawa do realizacji programu nauczania odpowiedniego dla ich wieku. W liście zaznaczono również, że nauczyciele religii mogą stracić pracę.
Kontrowersje wokół procesu legislacyjnego
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich wskazuje, że nowelizacja rozporządzenia została wprowadzona z naruszeniem prawa. Powołują się na opinię prof. Pawła Boreckiego z Uniwersytetu Warszawskiego, który stwierdza, że nie spełniono wymogów ustawy o systemie oświaty, w której mowa o konieczności porozumienia z kościołami i związkami wyznaniowymi w sprawie organizacji nauki religii. Jak podkreślono, minister edukacji nie uzyskała takiej aprobaty, co narusza zasadę legalizmu, według której organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
Czytaj także: Barbara Nowacka poucza biskupów - nie mów fałszywego świadectwa
W związku z tym, Stowarzyszenie zwróciło się do prezydenta z prośbą o zaskarżenie nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego, uznając, że jest to najwłaściwszy organ do podjęcia działań w tej sprawie.
Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski również wyraziła swoje zaniepokojenie zmianami. W swoim stanowisku określiła je jako „krzywdzące” i „dyskryminujące”, podkreślając, że naruszają one prawo oświatowe oraz zasady pedagogiczne. Przewodniczący komisji, bp Wojciech Osial, zaznaczył, że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganej zgody strony kościelnej.
Barbara Nowacka, w odpowiedzi na te zarzuty, stwierdziła: „Nie zostało skonsultowane? To przypominam panom biskupom, że ósme przykazanie mówi: ‚nie mów fałszywego świadectwa’”. Zaznaczyła, że konsultacje były przeprowadzone, a niektóre uwagi strony kościelnej zostały uwzględnione.
Nowe zasady organizacji lekcji religii
Nowe przepisy, które wejdą w życie 1 września 2024 roku, umożliwiają łączenie w grupy dzieci z różnych klas. Dla uczniów szkół podstawowych nowe przepisy pozwalają na łączenie uczniów w grupy według określonych przedziałów klasowych, np. klasy I–III, IV–VI, VII–VIII. Maksymalna liczba uczniów w grupie wynosi 25 dla klas I–III oraz 28 dla pozostałych uczniów.
Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?