Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe wilczomlecze – kwiaty doniczkowe jak kaktusy. Poznaj ich gatunki i wymagania

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Niektóre wilczomlecze przypominają kaktusy, inne uprawiamy ze względu na kolorowe "kwiaty". Zobacz najładniejsze gatunki.
Niektóre wilczomlecze przypominają kaktusy, inne uprawiamy ze względu na kolorowe "kwiaty". Zobacz najładniejsze gatunki. Federico Burgalassi (unsplash.com)
Wilczomlecze to ciekawe i bardzo zróżnicowane rośliny. Polecamy wilczomlecze doniczkowe i podpowiadamy, jak o nie zadbać.

Wilczomlecze mają bardzo wiele gatunków (ich liczbę szacuje się na 1600-2000), które w dodatku są bardzo zróżnicowane. Niektóre do złudzenia przypominają kaktusy i często są z nimi mylone. Inne to pospolite chwasty, które rosną dziko również w Polsce (np. wilczomlecz ogrodowy, wilczomlecz sosnka). Są też rośliny ozdobne, uprawiane w ogrodach (np. wilczomlecz groszkowy czy obrzeżony) oraz na balkonach (np. piękny wilczomlecz Diamond Frost).

Jest też grupa wilczomleczy, które są uprawiane jako rośliny doniczkowe (w polskim klimacie). Do nich należy właśnie kilka gatunków mylonych z kaktusami, ale są też bardziej zaskakujące rośliny – o pięknych kwiatach lub kolorowych liściach. Właśnie nimi zajmiemy się w tym artykule.

Jakie wymagania mają wilczomlecze doniczkowe

Wymagania wilczomleczy doniczkowych są dość zbliżone (pewnym wyjątkiem jest tylko wilczomlecz nadobny, o czym piszemy przy opisie tego gatunku). Do podstawowych wymagań tych roślin należy bardzo przepuszczalna ziemia oraz umiarkowane podlewanie. Doniczkowe wilczomlecze są sukulentami, co oznacza, że gromadzą wodę w pędach. Dlatego doskonale radzą sobie z okresami suszy, ale nie – z nadmiarem wody. Między jednym i drugim podlaniem podłoże powinno przesychać. W doniczce koniecznie musi być odpływ, a woda nie powinna stać na podstawce. Większość wilczomleczy radzi sobie dobrze również z suchym powietrzem.

Wilczomleczom domowym trzeba też zapewnić jasne miejsce i pokojową temperaturę, która zimą może być trochę niższa. Lato wilczomlecze doniczkowe mogą spędzać na dworze, w ogrodzie lub na balkonie, jednak trzeba im znaleźć miejsce osłonięte przed deszczem.

Zobacz także:

Uwaga na sok i ciernie wilczomleczy

Wszystkie wilczomlecze są trujące. Zawierają one toksyczny, mleczny sok, który powoduje zatrucia oraz silne podrażnienia skóry i błon śluzowych (przy bezpośrednim kontakcie). A wycieka on z uszkodzonych lub złamanych pędów, znajduje się też w liściach, które często same opadają. Dlatego trzeba zachować pewną ostrożność przy tych roślinach, a prace, które mogą powodować ich uszkodzenie, wykonywać w rękawiczkach. Trzeba też uważać na dzieci (oraz zwierzęta domowe).

Trzeba też wiedzieć, że wiele wilczomleczy ma ostre i mocne ciernie, co również wymusza ostrożność w obchodzeniu się z nimi. Jednak podobne zagrożenia stwarza wiele innych roślin doniczkowych, więc nie oznacza to, że mamy rezygnować z ich uprawy.

Wilczomlecze czyli euforbie

Wilczomlecze często są nazywane euforbiami. To spolszczona wersja ich łacińskiej nazwy – Euphorbia.

A oto popularne i ładne wilczomlecze doniczkowe. Zobacz je w galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niezwykłe wilczomlecze – kwiaty doniczkowe jak kaktusy. Poznaj ich gatunki i wymagania - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki