Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niewinni skazani na śmierć. Przerażające pomyłki, które nigdy nie powinny mieć miejsca. Kara śmierci na świecie

Julia Karasiewicz
Julia Karasiewicz
Przeczytaj o tragicznych historiach związanych z pomyłkową karą śmierci w galerii.
Przeczytaj o tragicznych historiach związanych z pomyłkową karą śmierci w galerii. iStock/ViewApart
Kara śmierci ma swoich przeciwników oraz zwolenników, jednak jakiekolwiek poglądy przestają mieć znaczenie w momencie, w którym choć jedna niewinna osoba traci życie w wyniku pomyłki. Według raportu Amnesty International w 2017 roku kara śmierci była zakazana w 106 krajach. Przerażające pomyłki bezsprzecznie dowodzą, że powinna być powszechnie zakazana, na całym świecie. Przeczytaj o tragicznych historiach w galerii.

Niewinni skazani na śmierć

Kara śmierci od dawna budzi kontrowersje. Współcześnie obowiązuje w większości krajów Afryki i Azji, a poza tym w USA i w Białorusi.

Oto 10 wyroków, które zostały wykonane na niewinnych ludziach. Dowiedz się więcej o tragicznych zbiegach okoliczności w galerii.

Stany Zjednoczone wyróżnia jeden z najwyższych na świecie odsetek egzekucji wykonanych na niewinnych i niesłusznie skazanych. Jak podaje Amnesty International, od czasów przywrócenia kary śmierci w 1977 roku, tylko w stanie Illinois pośmiertnie oczyszczono z zarzutów 13 osób. Od 1973 r. z cel śmierci w Stanach Zjednoczonych zwolniono łącznie aż 123 więźniów. Niewinni skazani na śmierć to nie tylko problem USA. Podobne przypadki odnotowano także w Chinach, Tanzanii czy na Jamajce.

Nawet w sytuacji, w której na śmierć skazywanoby faktycznie jedynie winnych zbrodni, rodzi się pytanie, czy kara śmierci jest w ogóle słuszna. Przeciwnicy argumentują:

  • Kara śmierci wyklucza możliwość poprawy sprawcy lub odkupienia win.
  • Dożywotnia izolacja jest wystarczająca zarówno w kwestii bezpieczeństwa społecznego, jak i działania prewencyjnego.
  • Kara śmierci jest nieodwracalna - jakakolwiek pomyłka skutkuje życiową tragedią zarówno skazanego, jak i jego bliskich.
  • Kara stosowana jest często wobec przeciwników politycznych.
  • W krajach demokratycznych wola większości nie może decydować o kwestiach takich, jak pozbawianie kogoś życia.
  • Kara śmierci zmusza prokuratora, sędziego i kata do wzięcia na swoje sumienie decyzji o śmierci innego człowieka.
  • Kara śmierci jest niehumanitarna oraz nieetyczna.

Na stronie Amnesty International można przeczytać:

Każdego dnia ludzie są z rozkazu własnego państwa pozbawiani życia w ramach kary za czyny, których się dopuścili; czasami jednak nie powinny być one w ogóle uznawane za przestępstwo. W niektórych krajach kara śmierci grozi z powodu wyboru określonego partnera lub partnerki, w innych zaś za akty terroru i morderstwa.

Amnesty International jednoznacznie potępia karę śmierci. Więcej można przeczytać na stronie organizacji.

Kościół Katolicki a kara śmierci

Stanowisko kościoła w kwestii kary śmierci jest jednoznaczne. Katechizm uznaje ją za niedopuszczalną, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby (KKK 2267). Przeciwnikiem kary śmierci był papież Jan Paweł II, jest nim Benedykt XVI, a także obecny papież Franciszek.

Kara śmierci w kulturze

Kara śmierci to temat pojawiający się w wielu dziełach filmowych i literackich. Wśród tych pierwszych można wyróżnić pozycje takie jak:

  • Zabić Drozda
  • Krótki film o zabijaniu
  • Dwunastu gniewnych ludzi
  • Zielona Mila
  • W celi śmierci
Skazany za rzekome zabójstwo rodzinyTimothy Evans w 1945 r. został uznany winnym zabójstwa swojej żony i córki w londyńskim mieszkaniu przy Notting Hill.
Skazany za rzekome zabójstwo rodziny

Timothy Evans w 1945 r. został uznany winnym zabójstwa swojej żony i córki w londyńskim mieszkaniu przy Notting Hill. Wyrok wykonano poprzez powieszenie.

JAK BYŁO NAPRAWDĘ? Jak się okazało po latach, w tym samym budynku, w którym mieszkała rodzina Evansów, przebywał seryjny morderca, John Christie. W 1966 r. przyznał się do zabójstwa żony i córki Timothy'ego.
Fair use Wikipedia/www.camdennewjournal.co.uk

Dowiedz się więcej. Kolejne historie, które nigdy nie powinny mieć miejsca, znajdziesz w galerii.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niewinni skazani na śmierć. Przerażające pomyłki, które nigdy nie powinny mieć miejsca. Kara śmierci na świecie - Dziennik Zachodni

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki