Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieszczelna beczka

(mb)
"Szkoda, że z naszego zaproszenia tak nielicznie skorzystali przedstawiciele samorządów gminnych" - mówi starosta Tadeusz Legacki.
"Szkoda, że z naszego zaproszenia tak nielicznie skorzystali przedstawiciele samorządów gminnych" - mówi starosta Tadeusz Legacki. Fot. M. Bubrzycki
Na warsztatach w Lubiejewie uczą, jak ożywić lokalną gospodarkę. W Lubiejewie, w auli wydziału zamiejscowego SGGW, rozpoczęły się 12 maja warsztaty lokalnego ożywienia gospodarczego. Służą one przygotowaniu koncepcji projektów, które mają ożywić gospodarczo gminy pow. ostrowskiego i cały powiat. Na zakończenie cyklu czterech spotkań powstaną takie projekty, które mają szansę być wdrożone w ramach programów unijnych. Najważniejsze jednak, że uczestnicy warsztatów będą wiedzieć, jak takie projekty robić.

"Szkoda, że z naszego zaproszenia tak nielicznie skorzystali przedstawiciele samorządów gminnych" - mówi starosta Tadeusz Legacki.

(fot. Fot. M. Bubrzycki)

- Partnerstwo lokalne to idea, która realizowana jest w krajach rozwiniętej demokracji - mówi starosta Tadeusz Legacki. - Mam nadzieję, że na gruncie ostrowskim ta idea też zostanie zasiana.
Z zaproszenia starosty ostrowskiego skorzystało około 30 osób, choć spodziewano się, że będzie ich niemal trzy razy więcej.
Na warsztatach zabrakło przedstawicieli większości samorządów gminnych. Na panewce spalił więc pomysł podpisania listu intencyjnego w sprawie realizacji Programu Partnerstwa Lokalnego pomiędzy starostą a wójtami. Starosta był, nie było natomiast żadnego wójta.
- Nie chcę wyciągać prostych wniosków, ale widzę, że albo samorząd powiatowy nie ma najlepszych notowań, albo samorząd powiatowy nie jest najbardziej lubiany przez samorządy gminne - zauważył starosta Legacki. - Przedstawiciele tych gmin, których nie ma na warsztatach, niech pozostaną w swej świadomości, że naprawdę wszystko wiedzą.
Warsztaty prowadzi Aleksandra Obrębska z Instytutu Współpracy i Partnerstwa Lokalnego w Katowicach. Wspomaga ją troje powiatowych specjalistów partnerstwa lokalnego: Iwona Niedzielska, Barbara Grabowska i Tomasz Kołodziejczyk.
Zajęcia rozpoczęto od narysowania beczki, która ilustruje społeczeństwo pow. ostrowskiego. Uczestnicy warsztatów wspólnie ustalili, co do tej beczki wpływa i co z niej wypływa. Generalnie chodzi o to, aby uszczelnić ją i zlikwidować wycieki zupełnie niepotrzebne, np. ucieczkę dobrze wykształconych młodych ludzi. Projekty, które będą plonem warsztatów, właśnie temu będą służyć.
Ostatnie, czwarte spotkanie w ramach warsztatów odbędzie się we wrześniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki