Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieprzeznaczone do sprzedaży w Rosji urządzenia elektroniczne już są w tamtejszych sklepach

Andrzej Pisalnik
Andrzej Pisalnik
Jeden z czołowych detalistów branży elektronicznej w Rosji zaktualizował asortyment towarów. W jego sklepach pojawiły się świeżo sprowadzone z zagranicy urządzenia, zabronione do realizacji w Rosji przez posiadaczy praw do marki towarowej, pod którą są one produkowane.

Tak działa piracka metoda importu równoległego, której stosowanie zalecają rosyjskim importerom władze tego kraju. Parlament zaś uchwalił właśnie ustawę, zezwalającą na proceder, ścigany na całym świecie na podstawie przepisów o prawie autorskim.

O świeżej dostawie najnowszych modeli smartfonów Samsung, iPhone'ów, konsoli PlayStation, Xbox i Nintendo, a także innych urządzeń elektronicznych, których producenci wycofali się ze współpracy z rosyjskimi sprzedawcami, poinformowała rosyjska sięć sklepów elektroniki „Swiaznoj”.

Jeden z największych detalicznych sprzedawców sprzętu elektronicznego w Rosji pochwalił się, że skorzystał z uchwalonego 21 czerwca przez Rosyjską Dumę Państwową prawa, zezwalającego na stosowanie przez rosyjskich sprzedawców towarów sprowadzanych zza granicy metody importu równoległego.

Import równoległy, to piracka metoda sprowadzania towarów do danego kraju bez uzyskania na to zgody producenta oraz posiadacza praw do znaku towarowego. W Rosji była ona zakazana do wybuchu wojny na Ukrainie. Po czym zakaz nieautoryzowanego sprowadzania towarów na rynek był stopniowo luzowany przez rząd, aż piractwo stało się prawem.

Wyższa cena kosztem usług pośrednika i gwarancji

Dzięki równoległemu importowi „Swiaznoj” powiększył asortyment sprzedawanych w swoich sklepach smartfonów, smartwatchów, konsoli gier, notebooków, tabletów i innych urządzeń elektronicznych o 100 pozycji.

Z uwagi na niehonorowany na świecie schemat dostaw najnowsze modele markowego sprzętu są o 10-20 procent droższe, niż mogłyby być, gdyby zostały sprowadzone legalnie.

W wyższą cenę towaru włączony jest dochód pośrednika z kraju, dla którego formalnie towar został nabyty, a także koszty obsługi gwarancyjnej sprzętu, które w przypadku importu równoległego ponosi sprzedawca, a nie producent.

„Swiaznoj” trzyma w tajemnicy nazwy firm zagranicznych, które zgodziły się zakupić dla niego towary w swoim imieniu. Nie ujawnia też w jakich krajach te firmy działają.

Eksperci tłumaczą jednak, że muszą to być firmy z krajów, wchodzących w skład Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), której członkami są: Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia oraz Kirgistan. Z uwagi na wspólne dla krajów EUG przepisy techniczne światowi producenci elektroniki najczęściej programują swoje wyroby tak, aby mogły bez zakłóceń działać na terenie całej Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. Oznacza to, że smartfon, który został wyprodukowany dla Kazachstanu można bez problemów uruchomić i eksploatować także w Rosji.

W pirackim procederze pomagają Kazachowie

Kazachstańskie firmy, według przypuszczeń większości ekspertów, najczęściej występują właśnie jako pośrednicy w stosowanym przez rosyjskie podmioty gospodarcze nielegalnym imporcie towarów. Świadczą o tym także odnotowane przypadki sprzedaży na terenie Rosji najnowszych modeli smartfonów Samsunga, na których obok nazwy modelu można dostrzec literki „kz”. Oznaczają one, że urządzenia zostały wyprodukowane do wyłącznej sprzedaży na terenie Kazachstanu.

Urządzenia wyprodukowane dla sprzedaży na terenie Kazachstanu i innych krajów EUG, są ratunkiem dla uprawianego w Rosji procederu równoległego importu.

Wcześniej, kiedy ten sposób obejścia sankcji dopiero był testowany przez rosyjskich importerów, zdarzało im się kupować i sprowadzać do kraju towary wyprodukowane dla państw spoza EUG. Dochodziło wówczas do masowych reklamacji ze strony nabywców, którym urządzenia odmawiały posłuszeństwa.

Tak się działo m.in. ze smartfonami Samsunga, które po włożeniu karty SIM od rosyjskiego operatora telefonii komórkowej blokowały się i przestawały funkcjonować.

Z marek, które opuściły rosyjski rynek i mogą zostać sprowadzone do Rosji tylko nielegalnie, Rosjanie najbardziej oczekują na towary następujących brandów: Land Rover, Apple, Samsung, Bentley, Tesla i innych, z którymi nie mogą konkurować towary rodzimej produkcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nieprzeznaczone do sprzedaży w Rosji urządzenia elektroniczne już są w tamtejszych sklepach - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki