MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni niechętnie szukają pracy. NIK: są nieskutecznie aktywizowani

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Urzędy pracy nie aktywizują skutecznie niepełnosprawnych. Najwyższa Izba Kontroli przeanalizowała działania powiatowych urzędów pracy. Wyniki nie pozostawiają złudzeń: niepełnosprawni mają problem z wejściem i trwałym powrotem na rynek pracy.
Urzędy pracy nie aktywizują skutecznie niepełnosprawnych. Najwyższa Izba Kontroli przeanalizowała działania powiatowych urzędów pracy. Wyniki nie pozostawiają złudzeń: niepełnosprawni mają problem z wejściem i trwałym powrotem na rynek pracy. 123rf
Urzędy pracy nie aktywizują skutecznie niepełnosprawnych. Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się działaniom powiatowych urzędów pracy. Wyniki nie pozostawiają złudzeń: niepełnosprawni mają problem z wejściem i trwałym powrotem na rynek pracy.

Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych prowadzona przez powiatowe urzędy pracy nie była skuteczna – dowiadujemy się z wyników kontroli przeprowadzonych przez NIK. Ze specjalnego raportu wynika, że działania urzędów pracy nie umożliwiają niepełnosprawnym wejścia lub trwałego powrotu na rynek pracy.

Niepełnosprawni niechętne szukają pracy. Dlaczego?

Jak się okazuje pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby z orzeczeniami o niepełnosprawności. NIK alarmuje również o brakach w prowadzeniu spójnej polityki rynku pracy.

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych utrzymuje się na niskim poziomie. Stan ten jest niezmienny od lat. NIK zwraca uwagę, że już w 2017 r. PFRON w swoim raporcie „Badanie potrzeb osób niepełnosprawnych” dostrzegł: większość niepełnosprawnych rejestrujących się w urzędach pracy robi to bez chęci podjęcia pracy.

Wówczas 84% badanych przyznało wprost, że nie jest zainteresowanych aktywnym poszukiwaniem pracy. Jako główny powód takie osoby wskazywały swój stan zdrowia. Inną z częstych przyczyn były niskie kompetencje i wykształcenie.

- Prawie ¼ bezrobotnych osób niepełnosprawnych zarejestrowanych w PUP w 2020 r. nie miało żadnych kwalifikacji, a wyższe wykształcenie uzyskało tylko 8%. Taka sytuacja zwykle wiąże się z niską samooceną takich osób. W wielu przypadkach niepełnosprawni nie poszukują pracy, bo im się to po prostu nie opłaca: zdarza się, że osoby te są utrzymywane przez rodzinę, pracują „na czarno” albo obawiają się zmniejszenia lub utraty świadczeń socjalnych w związku z podjęciem pracy - informuje Najwyższa Izba Kontroli na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Izba wymieniła także inne przyczyny niechęci niepełnosprawnych do szukania zatrudnienia:

  • niewystarczający transport publiczny do miejsc zainteresowanych zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej,
  • traktowanie niepełnosprawnych jako taniej siły roboczej. Zatrudnianie ich głównie na czas uzyskiwania refundacji i finansowań,
  • stereotypy i uprzedzenia pracodawców, wedle których niepełnosprawny jest mniej wydajny i samodzielny w pracy,
  • obawy pracodawców związane z absencją spowodowaną złym stanem zdrowia.

Urzędy pracy nie są skuteczne ze względu na systemowe problemy

Kontrola wskazała także na problemy systemowe. To właśnie one sprawiają, że urzędy nieskutecznie aktywizują do pracy:

  • urzędy nie posiadają spójnej polityki rynku pracy,
  • działania urzędów pracy ograniczały się do bieżącego rejestrowania osób jako bezrobotnych oraz proponowania usług rynku pracy,
  • nie analizowano na bieżąco potrzeb niepełnosprawnych bezrobotnych,
  • urzędy rzadko podejmowały aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu.

Jak ocenił NIK, polityka samorządów powiatowych wspierała bierność zawodową osób niepełnosprawnych. Jak się okazuje, w latach 2018-2020 powiaty przekazywały na rehabilitację zawodową średnio 6% środków PFRON. Pozostałe 94% środków kierowano na rehabilitację społeczną. Z tego powodu NIK zalecił, by minister ds. pracy:

  • zweryfikował system badania skuteczności powiatowych urzędów pracy,
  • podjął się przeprowadzenia zmian legislacyjnych. Dzięki nim rejestracja jako osoby bezrobotnej nie będzie automatycznie przyznawała ubezpieczenia zdrowotnego.

Według stanu na koniec 2020 r. w polskich urzędach pracy zarejestrowanych spośród bezrobotnych było prawie 56 tys. osób niepełnosprawnych. W Polsce obecnie jest ok. 3 milionów osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, które ukończyły 16 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Niepełnosprawni niechętnie szukają pracy. NIK: są nieskutecznie aktywizowani - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki