Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nielegalni imigranci w Małkini Górnej. Areszt dla Ukraińca, który przewoził nielegalnych imigrantów z Iraku. 5.11.2021

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
KMP Ostrów Mazowiecka
Małkińscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę skody. Mężczyzna w aucie przewoził 4 obywateli Iraku. Mężczyźni nie mieli dokumentów uprawniających do pobytu na terenie Polski. 42-latek został już tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Do zatrzymania doszło 24.10.2021 wieczorem. Policjanci patrolowali teren Małkini Górnej.

Na ul. Szosowej zatrzymali do kontroli drogowej kierującego skodą. Autem kierował 47-letni obywatela Ukrainy mieszkający na terenie województwa dolnośląskiego. Mężczyzna w swoim aucie przewoził 4 mężczyzn (19-24 lata). Policjanci ustalili, że są to Irakijczycy nie posiadający dokumentów uprawniających do pobytu na terenie Polski. Kierowca wraz z pasażerami zostali osadzeni w policyjnych aresztach w Ostrowi Mazowieckiej oraz Wyszkowie.

- podaje mł.asp. Marzena Laczkowska z ostrowskiej policji.

CZYTAJ: Kryzys na granicy. Tłum migrantów ruszył w kierunku polskiej granicy [RELACJA NA ŻYWO]

We wtorek 26.10.2021 policjanci przewieźli obywateli Iraku do Modlina, gdzie przekazali ich funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Również wczoraj 47-letni obywatel Ukrainy usłyszał w ostrowskiej prokuraturze zarzut dot. pomocy w organizacji nielegalnego przekroczenia granicy Polski. Prokurator skierował do ostrowskiego sądu wniosek o zastosowanie wobec 42-latka środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Dziś rano odbyła się rozprawa, podczas której ostrowski sąd postanowił zastosować wobec 47-latka tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Mężczyźnie grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

- informuje mł.asp. Marzena Laczkowska.

Przeczytaj

Aktualizacja. Komunikat prokuratury

Nadzorująca śledztwo w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce wydała w tej sprawie oficjalny komunikat, w którym jest więcej informacji na temat okoliczności sprawy. Przytaczamy go w całości:

Prokuratura Rejonowa w Ostrowi Mazowieckiej prowadzi postępowanie w sprawie organizowania obywatelom Iraku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom ustawy, do którego doszło w dniu 25 października 2021r.

Jak wynika ze zgromadzonego materiału dowodowego w nocy z 24 na 25 października 2021r. funkcjonariusze Komisariatu Policji w Małkini Górnej przeprowadzili kontrolę samochodu marki Skoda, którym kierował obywatel Ukrainy Mykhailo K. Pasażerami tego auta było 4 obywateli Iraku.

W toku śledztwa obywatelom Iraku przedstawiono zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Podejrzani mężczyźni przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu. Podczas składanych wyjaśnień wskazali, iż wyjazd z Iraku do Europy Zachodniej zorganizował im nieznany im mężczyzna. Każdy z nich zapłacił kwotę od 10.000 do 13.000 USD. Drogą lotniczą dostali się do Mińska na Białorusi, a następnie taksówką w pobliże granicy z Polską.

Migrantów z Iraku było łącznie 12. Tam pogranicznicy białoruscy wskazali miejsce, w którym mogą przekroczyć granicę. Jeden z migrantów otrzymał telefonicznie informację, w jakie miejsce po stronie polskiej mają się udać. Tam czekały na nich samochody, do których wsiedli i odjechali.

Kierowcy samochodu marki Skoda, tj. obywatelowi Ukrainy Mykhailo K. przedstawiono zarzut udzielenia pomocy w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy Rzeczpospolitej Polskiej i uzyskania z tego procederu korzyści majątkowej. Podejrzany obywatel Ukrainy przyznał się do pełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, że samochód pożyczył od znajomego z Ukrainy, który mieszka w Polsce, ponieważ rozpoczynał pracę jako kierowca w Uberze. W Internecie znalazł ogłoszenie, z którego wynikało, że poszukiwani są kierowcy do wyjazdów w dalekie trasy, a praca miała być dobrze płatna. Skontaktował się ze zleceniodawcą przez komunikator tekstowy.

Ten polecił mu wyjazd w miejsce wskazane na mapie za pomocą znacznika. Na miejscu spotkał czekających mężczyzn, z których 4 wsiadło do jego samochodu. Następnie otrzymał polecenie jazdy do Warszawy. Podczas transportu został zatrzymany do kontroli przez policjantów.

Postanowieniem Sądu Rejonowego w Ostrowi Mazowieckiej z dnia 27 października 2021 roku wobec Mykhailo K. zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Zobacz inne materiały z powiatu ostrowskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki