Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedziela w Kadzidle

Magdalena Mrozek
Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę września w kadzidlańskiej Zagrodzie Kurpiowskiej rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach sołtysi i reprezentanci wsi z gminy Kadzidło. Nad konkurencjami, by były nie tylko widowiskowe i bawiły publiczność, ale żeby też sprawdzały muzykalność i dowcip mieszkańców kadzidlańskich wsi, jak co roku głowili się pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Łatwo nie było, ale wsie walczyły o nagrody pieniężne ufundowane przez wójta.

A walczyli przed bardzo licznie zgromadzoną w Zagrodzie Kurpiowskiej publicznością, bo na XXV już Niedzielę Kadzidlańską przyjechali liczni goście. Wiele rodzin postanowiło spędzić ciepłe, słoneczne popołudnie z folklorem.
Przyjechali też posłowie - Jarosław Kalinowski, Zbigniew Deptuła i senator Krzysztof Borkowski. Wizyta parlamentarzystów nie była przypadkowa. Przyjechali zaproszeni przez wójta na oficjalne otwarcie nowej hali sportowej przy Zespole Szkół.
Przecięcie wstęgi i zwiedzanie hali o łącznej powierzchni użytkowej 1475 m kw. nastąpiło po Mszy świętej w kościele parafialnym.
- Za miesiąc oddajemy drugą halę - w Wachu. Myślę, że jesteśmy jedyną gminą w województwie, która oddaje dwie hale w jednym roku - mówił wójt Jan Pabich.
Duża, ładna hala, z mniejszą salą gimnastyczną, natryskami, szatniami spodobała się mieszkańcom Kadzidła.
- Tylko patrzeć, jak wyrosną tu zawodnicy na następną olimpiadę - mówili niektórzy zwiedzający. Mistrzów olimpijskich pochodzących z Kadzidła życzył gospodarzom gminy ze sceny poseł Deptuła.
Wójt Pabich zapraszając oficjalnych gości na Niedzielę zaproponował zabranie sportowego stroju. Ci, którzy zapakowali koszulkę i spodenki, rozegrali w nowej sali mecz samorządowców w siatkę. Dwa sety wygrała drużyna wójta. W przeciwnej grał poseł Zbigniew Deptuła. Obaj panowie, zaraz po meczu, ocierając pot z czoła pospieszyli do Zagrody na Turniej Wsi.
Rywalizowały ze sobą: Tatary, Golanka, Jazgarka, Gleba, Kadzidło, Chudek i Brzozowa. Konkurencji było dziesięć. Brali w nich udział i dzieci, i dorośli. Jedna z ciekawszych to kopnięcie jajka. Zawodnik - dziecko w wieku 7-8 lat - musiał kopnąć surowe jajko na jak największą odległość, nie tłukąc go przy tym. Najlepszy był Bartek Bakuła z Jazgarki, który wykopał jajo aż na 20 m. A w piłowaniu pala piłą przez Kurpiów zwaną "twoje - moje" najszybsze były panie z Golanki - Agnieszka Zera i Barbara Niedźwiedzka. Kobiety punkty zdobywały jeszcze w konkurencji "masowa pieśń babska" i "gospodyni nowoczesna". W pierwszej jury oceniało wykonanie i głośność wybranej melodii kurpiowskiej zaśpiewanej przez jak największą liczbę reprezentantek wsi, w drugiej z kolei chleb i przekąski. Podniebienie jurorów oczarowały smakołyki przygotowane przez panią Janinę Glebę z Gleby. Sołtysi natomiast zostali wywołani do śpiewania.
Zawodnicy prezentowali także na scenie taniec kurpiowski, przemowę raja i piosenki weselne w konkurencji "Wesele jadzie...".
Komisja konkursowa skrzętnie notowała i liczyła zdobywane przez wsie punkty. Najwięcej, bo 155 punktów zdobyły Tatary. Drugie miejsce zajęła Golanka, a trzecich miejsc było trzy: Jazgarka, Gleba i Kadzidło.
Po turnieju na scenie prezentowały się szkoły z gminy Kadzidło. Występowały także zespoły foklorystyczne działające przy GOKSiR. Licznie dopisali także breakdanc’eowcy z grupy MSW, którzy za swoje popisy trudnego, nowoczesnego tańca zebrali gromkie brawa. Nie mniej publiczności podobał się taniec disco w wykonaniu zespołu Tremo.
Prowadząca imprezę Ula Łaszczych z GOKSiR-u zachęcała ze sceny gości do odwiedzenia w Zespole Szkół Powiatowych punktu krwiodawstwa. Doktor Elżbieta Jakowicka, kierownik Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, z pielęgniarkami z uśmiechem witały chętnych do oddania krwi, której wciąż brakuje w szpitalach.
Wieczór należał do młodzieży. Na dużej scenie ustawionej na boisku przy Zespole Szkół Powiatowych zagrały rockowe kapele: The Naturat oraz De Qzins.
Niedziela tradycyjnie już zakończyła się zabawą taneczną, która trwała do późnych godzin nocnych.

Organizatorami Niedzieli Kadzidlańskiej byli wójt gminy Kadzidło i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji im. ks. Mieczysława Mieszki, przy współpracy Starostwa Powiatowego, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i Zespołu Szkół Powiatowych w Kadzidle.
Organizatorzy dziękują za wsparcie sponsorom, którymi byli: Sanprod Ostrołęka, Sizer spółka jawna M. A. Ciężar z Kadzidła, SPS Handel, Ostrada sp. z o.o. z Ostrołęki, Sęk-Pol z Kadzidła, Spółdzielnia "Kurpianka" z Kadzidła, Teresa i Stanisław Duszak z Kadzidła, PH. B. R. D. Szlachetka z Kadzidła, Janina i Tadeusz Dobkowscy, Lucyna i Tadeusz Białobrzewscy, PPH Tomhen spółka jawna Nalewajk i Górski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki