MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niedziela Palmowa w Łysych 2019, 14.04.2019. Zdjęcia

Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Niedziela Palmowa w Łysych 2019, 14 kwietnia
Niedziela Palmowa w Łysych 2019, 14 kwietnia Aleksandra Zdanowicz
Niedziela Palmowa w Łysych 2019, jak co roku przyciągnęła gości z różnych stron Polski i z zagranicy, a komisja po raz 50. wybrała najpiękniejsze palmy kurpiowskie. To najważniejszy tego typu konkurs w kraju! W ubiegłym roku wśród gości można było dostrzec m.in. europosła Jarosława Kalinowskiego oraz Miss Polski 2014 Ewę Mielnicką. Dwa lata temu w Niedzielę Palmową do Łysych przyjechał ówczesny minister środowiska Jan Szyszko. Kto jest w tym roku?

Niedziela Palmowa w Łysych co roku jest wyjątkowa. To połączenie nabożeństwa z jarmarkiem, konkursem, pokazem rękodzieła i występami artystycznymi. Od lat przyciąga widzów z całego kraju, a nawet z zagranicy.

Niedziela Palmowa w Łysych 2019. Kto przyjechał w tym roku?

Na Niedzielę Palmową do Łysych 14 kwietnia przyjechali między innymi: minister środowiska Henryk Kowalczyk, Władysław Kosiniak - Kamysz z PSL, Jarosław Kalinowski z PSL, poseł Arkadiusz Czartoryski, radni wojewódzcy Mirosław Augustyniak, Marcin Grabowski.

Jest też obecny w Łysych Łukasz Kulik, prezydent Ostrołęki, a także starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł.

Serce Polski bije dziś na Kurpiach

- mówiła obecna w Łysych wicemarszałek senatu Maria Koc - Tysiące naszych rodaków przyjechało dziś do Łysych, żeby świętować wspólnie Niedzielę Palmową. Co ich tu przyciągnęło? Na pewno wasza wielka gościnność, serdeczność, życzliwość, ale też to szczególne umiłowanie tradycji. Wyrazem tej żywej tradycji, która tu na Kurpiach jest wszechobecna, są wspaniałe palmy - prawdziwe dzieła sztuki, stroje ludowe, piękne pieśni. Za to wszystko z całego serca dziękuję.

Wicemarszałek senatu Maria Koc podczas uroczystości odczytała też list od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

A tak Niedziela Palmowa w Łysych wyglądała rok temu: Niedziela Palmowa w Łysych 2018 [ZDJĘCIA, WIDEO]

Niedziela Palmowa w Łysych 2018 [ZDJĘCIA, WIDEO]

Niedziela Palmowa w Łysych 2019. PROGRAM:

  • od 7.00 - wystawa palm zgłoszonych do L konkursu „Palma Kurpiowska” (kościół św. Anny)
  • 9.30 - prezentacje artystyczne - plac przy OSP Łyse (występ kapeli Czyżów z Łysych, występ zespołu folklorystycznego „Smyki ze wsi Lipniki”, występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Piska, występ kapeli Jana Kani
  • 11.00 - Msza Święta z procesją barwnych palm kurpiowskich - Kościół Parafialny w Łysych
  • 13.00 - prezentacje artystyczne - plac przy OSP Łyse (występ zespołu folklorystycznego „Łysoziańskie Nuty”, występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Piska, występ Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Łyse oraz zespołu folklorystycznego "Puszcza Zielona", występ kapeli Czyżów z Łysych)
  • 14.30 - ogłoszenie wyników L konkursu "Palma Kurpiowska"

Imprezy towarzyszące: wystawa i kiermasz sztuki ludowej, kiermasz wydawnictw regionalnych i prezentacja gospodarstw agroturystycznych.

ZOBACZ TEŻ: Niedziela Palmowa w Łysych 2017 [ZDJĘCIA I WIDEO]

Niedziela Palmowa w Łysych [ZDJĘCIA I WIDEO]

Na Niedzielę Palmową w Łysych zapraszają wójt gminy Łyse, parafia rzymsko-katolicka w Łysych, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Łysych oraz starosta powiatu ostrołęckiego. Wśród współorganizatorów są m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kurpiowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Łysych i Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Niedziela Palmowa w Łysych 2019. Darmowe autobusy z Ostrołęki

Wychodząc naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu i potrzebom mieszkańców regionu, w Niedzielę Palmową Miejski Zakład Komunikacji w Ostrołęce, z inicjatywy prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika i wójta gminy Łyse Grzegorza Fabiszewskiego, zapewni bezpłatny przejazd na trasie Ostrołęka Dworzec PKS – Łyse (przystanek przy ul. Chętnika).

Planowane odjazdy z przystanku MZK przed Dworcem PKS to godz. 8.30 i 10.00. Powrót do Ostrołęki z Łysych (przystanek przy ul. Chętnika) - odjazd o godz. 16.00.

Niedziela Palmowa 2019. Organizacja ruchu

Na stronie internetowej Urzędu Gminy w Łysych zamieszczona została mapka, będąca wskazówką dla kierowców 14 kwietnia. Ważne: ulica Kościelna (odcinek) zostanie zamknięta dla ruchu o godz. 10.00

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki