MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niedziela na ludowo w Wąsewie. Bawić się będą do późnego wieczora

(mb)
Na scenie  Świtanki czyli zespół w podwójnej roli: artystów i organizatorów
Na scenie Świtanki czyli zespół w podwójnej roli: artystów i organizatorów fot. M. Bubrzycki
Od kilku godzin trwa Gminny Dzień Folkloru

Mszą świętą w sanktuarium Matki Bożej w Wąsewie rozpoczął się dziś w południe Gminny Dzień Folkloru. Takiej imprezy jeszcze nigdy tu nie było.

Być może w ogóle by do niego nie doszło, gdyby nie budowa stadionu obok szkoły. To właśnie na szkolnym boisku od kilku lat w połowie sierpnia odbywały się najpierw powiatowe, a potem gminne, dożynki. W tym roku odbyć się nie mogły, bo nie było gdzie, więc wymyślono imprezę skromniejszą o ponad miesiąc później. Odbyła się na dziedzińcu z drugiej strony szkoły.

Głównym organizatorem Gminnego Dnia Folkloru jest Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Wsi Przedświt "Świtanki", a wójt gminy był współorganizatorem. Można powiedzieć, że w tę niedzielę prawie cały Przedświt był w Wąsewie. Nie zabrakło też mieszkańców innych wsi, zwłaszcza że pogoda wyjątkowo dopisała. Wszystkich powitał wójt Rafał Kowalczyk.

Wśród gości dominowali kandydaci na parlamentarzystów, większość z nich zaproszona przez organizatorów. Wszyscy mieli okazję zaprezentować się ze sceny: Danuta Janusz, Bożena Pomacho i Rajmund Zawistowski z PSL, Zbigniew Chrupek z PiS oraz Janusz Geryk - niezależny kandydat na senatora. Uwagę wszystkich przykuł jednak Gabriel Janowski - inny kandydat na senatora, którego nikt się tu nie spodziewał. Ustawił samochód z głośnikami obok kościoła i kiedy ludzie wychodzili z mszy inaugurującej festyn, prezentował przez mikrofon swój program wyborczy. Piętnował tych, którzy niszczą Polskę i polską wieś. Potem przeniósł się na dziedziniec szkolny, gdzie przez głośniki też zachęcał do głosowania na niego.

Potem już polityka skończyła się, a rozpoczęła zabawa. Pierwsze kilkadziesiąt minut na scenie wypełnił zespół Świtanki w urozmaiconym repertuarze wokalnym, a potem wystąpiły zaproszone przez nich zespoły folklorystyczne z innych powiatów: z Kunina w gm. Goworowo, z Baranowa, z Jednorożca oraz z Andrzejewa. Zwieńczeniem festynu jest występ disco-polowego zespołu Orły FM.

Festyn był także okazją do gier, zabaw i konkursów. Wcześniej w Przedświciu zorganizowano warsztaty artystyczne pod hasłem "Folklor" zorganizowany pod auspicjami Związku Młodzieży Wiejskiej. Jakby przy okazji we wsi zawiązano koło ZMW, którego młodzi członkowie zaprezentowali się na festynie w charakterystycznych pomarańczowych koszulkach.

Zorganizowanie festynu było możliwe dzięki pieniądzom otrzymanym ze środków unijnych oraz z pieniędzy, które Urząd Marszałkowski przeznacza na organizowanie przedsięwzięć kulturalnych podtrzymujących tradycję ludową. Wcześniej, w 2007 roku, gmina otrzymała z programu unijnego ponad 50 tys. euro na popularyzowanie kultury ludowej oraz integrację społeczną. Wtedy właśnie powstał zespół Świtanki, z tych pieniędzy zakupiono m. in. stroje, które sami zaprojektowali. Od tamtej pory zespół występuje w wielu miejscowościach woj. mazowieckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki