Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedziela Kadzidlańska 2017 [ZDJĘCIA, WIDEO]

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Niedziela Kadzidlańska i dożynki gminno-parafialne zaczęły się mszą św. w kadzidlańskim kościele. Stamtąd korowód dożynkowy przemaszerował do Zagrody Kurpiowskiej, gdzie odbyły się kolejne akcenty dorocznego święta.

- Witam wszystkich na dzisiejszym gminnym święcie plonów, święcie dziękczynienia i radości – rozpoczął Grzegorz Parzych, dyrektor Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle. – W formie festynowej chcemy przedstawić naszą gminę: sołectwa, kulturę, obyczaje. Poprzez konkurencje, prezentacje i zawody pokażemy dorobek poszczególnych wsi. Niech to święto będzie nasza wspólną radością.

- Dziękujemy dziś za obfite plony. Chcemy też podziękować rolnikom za ich trud – mówił Jan Kulasik, przewodniczący Rady Gminy w Kadzidle.

Deszczowa jest tegoroczna Niedziela Kadzidlańska.

- Niestety trochę nasze święto psuje deszcz. Ale z drugiej strony może to dobrze, bo dopiero teraz możemy zrozumieć, jak trudna i zależna od pogody jest praca rolników. My martwimy się deszczem w jeden dzień, a przez 365 dni pracy rolników pogoda jest przecież różna – mówił wójt gm. Kadzidło Dariusz Łukaszewski. - Zawsze modlimy się o chleb powszedni. Myślałem sobie dzisiaj w kościele, dlaczego o chleb powszedni, a nie np. o golonkę, kawał mięsa, albo pizzę czy kebaba. Od tysięcy lat modlimy się właśnie o chleb powszedni. Z bardzo prostego powodu: to chleb jest fundamentem całej naszej cywilizacji. To ziarno jest fundamentem.

Bochen chleba wręczyli wójtowi starostowie dożynek – sołtysi Czarni Urszula Prajs i Brzozowej Andrzej Serafin. Swój bochen, własnoręcznie wypieczony, przywiozły także gospodynie z Golanki.

Podczas oficjalnej części uroczystości wręczone zostały nagrody i odznaczenia. Brązowy medal „Gloria Artis” (medal nadawany przez ministra kultury osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub w ochronie kultury i dziedzictwa narodowego) otrzymała Aleksandra Oślicka.

- To prestiżowe odznaczenie – zaznaczył wójt Łukaszewski. – Droga pani Aleksandro, gratulujemy wszyscy. Życzymy pani zdrowia, dziękujemy za pani pracę.

Cztery osoby zostały uhonorowane medalem pamiątkowym Pro Masovia, przyznawanym przez marszałka województwa mazowieckiego. Są to: Teresa Chrostek – długoletni pracownik CKK, Krystyna Wołosz – zasłużona nauczycielka z Chudka, Eugeniusz Kamiński – emerytowany leśniczy, Józef Białowąs – powiatowy lekarz weterynarii. Medale zostaną wręczone w późniejszym terminie.

Wójt wręczył też tzw. wycinanki-przymilanki, jak określił je prowadzący uroczystość Paweł Łaszczych.

- Zawsze laureatów wójt trzyma w tajemnicy. I teraz też nie wiem, komu da – żartował.

- Te „przymilanki” są wyjątkowe. Wręczamy je za całkiem zwyczajne rzeczy, które czasami są nadzwyczajne. Przywiązuję wagę do osób, które zawsze do nas przyjeżdżają, czy deszcz czy słońce. Wręczam je osobom, o których zawsze ciepło myślę - objaśnił wójt.

Wójt Łukaszewski wręczył owe „wycinanki-przymilanki” Mariuszowi Popielarzowi – dyrektorowi delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Ostrołęce oraz Ryszardowi Sidorzakowi – zastępcy dyrektora ostrołęckiego szpitala.

Niedziela Kadzidlańska potrwa do późnych godzin wieczornych. Jej częścią jest Turniej Wsi, w którym rywalizuje 8 reprezentacji (Kadzidło, Piasecznia, Wach, Czarnia i Brzozowa, Chudek, Golanka, Krobia, Tatary), w 11 konkurencjach artystyczno-sportowych (m.in. konkurs na przyśpiewkę dożynkową, scena dla malucha, konkurs na najpiękniejszy kapelusz, przeciąganie liny).
Od godz. 17.30 będzie część muzyczna, czyli koncerty zespołów „Za pięć dwunasta”, „The Postman” oraz „Imperium”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki